גילוי המסמכים על אדולף אייכמן: מה מסתירה גרמניה החדשה?

פרשנות

תום שגב
תום שגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תום שגב
תום שגב

האדם הראשון אשר דיווח שאדולף אייכמן מסתתר בארגנטינה היה "צייד הנאצים" הידוע שמעון ויזנטל. לדבריו גילה את הדבר ב-22 במאי 1953, ובו ביום מסר על כך לקונסול ישראל בווינה אריה אשל. הקונסול העביר את הדיווח לירושלים, אך מכתבו של ויזנטל נגנז באחד התיקים. האיש אשר לדברי ויזנטל מסר לו שאייכמן נמצא בארגנטינה היה היינריך מסט, איש אצולה אוסטרי שעמד בקשר עם ארגון הביון של ריינהרד גהלן. על כן, ייתכן שבארגון של גהלן אכן ידעו כבר ב-1952 שאייכמן נמצא בארגנטינה.

בשנת 1957 שוב נמסר המידע הזה לישראל, הפעם מפי פריץ באואר, התובע הכללי של מדינת הסן בגרמניה, ומידע זה הוביל לחטיפת אייכמן בארגנטינה בידי סוכני השב"כ והמוסד ב-1960. ייתכן מאוד שבאואר קיבל את המידע שמסר לישראל מהשירות החשאי הגרמני.

בעת שהותו בארגנטינה השתמש אייכמן בשם בדוי, ריקרדו קלמנס, אך בניו השתמשו בשמו האמיתי. אייכמן התרועע עם נאצים לשעבר, בשלב מאוחר יותר אף הכתיב לאחר מהם את זיכרונותיו. היו על כן לא מעט אנשים שהיו יכולים להסגירו, אך לא עשו זאת, מן הסתם כי ביקשו להגן עליו. הגילוי שהשירות החשאי הגרמני ידע כבר ב-1952 שאייכמן מסתתר בארגנטינה מעורר מטבע הדברים חשד שגם בגרמניה החדשה היה מי שהגן על אייכמן, אך שאלה מטרידה יותר היא כיצד קורה שמידע כזה נשאר חסוי עד היום.

ממשלת גרמניה מסרבת עדיין לפתוח תיקים ישנים ובהם אלפי מסמכים הנוגעים לתנועותיו של אייכמן אחרי המלחמה. עיתונאית בשם גבי ובר היושבת בארגנטינה, תובעת זה שנים לפתוח את כל המידע העוסק באייכמן וגם העיתון "בילד" תובע את הדבר. בית משפט גרמני הורה על פתיחה חלקית ביותר של החומר.

הגרמנים טוענים שפתיחת התיקים של השירותים החשאיים תביא לחשיפת קשרים בינם לבין שירותים חשאיים של מדינות אחרות, אולי גם של ישראל. זה עלול להביך את ישראל, בין היתר מפני שגם המוסד והשב"כ עשו מעט מאוד כדי לרדוף פושעים נאציים ועוד לא פתחו לעיון את התיקים העוסקים בעניין זה.

שגריר ישראל באו"ם לשעבר, בנימין נתניהו, ריכז בשעתו את הדרישה הישראלית לפתוח את ארכיון פושעי המלחמה של האו"ם וכך נעשה. נתניהו קבע אז בצדק שאין להסתיר מידע העוסק בשואה, לרבות המרדף אחרי פושעי מלחמה. בעוד חודשים אחדים ימלאו 50 שנה לפתיחת משפט אייכמן, ותהיה זו שעה מתאימה לפתיחת כל המידע על האיש הגנוז עדיין בארכיוני גרמניה וישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ