צבי בראל
שכנים

שמו של טונג'אי אוזילהאן אינו חלק ממאגר הידע שעליו נבחנים סטודנטים בישראל. הטורקי בן ה-61 - שעומד בראש קבוצת "אנאדולו", תאגיד ענק שהוקם בשנות ה-50, ושהונו האישי מוערך על ידי "פורבס" במיליארד דולר - מוכר אולי לאספני עטים בארץ, שכן הוא מחזיק באוסף נכבד של כ-3,000 עטים, גדול יותר מן האוסף של אהוד אולמרט. אפשר שגם כמה מיבואני המכוניות בישראל מכירים אותו, כי הוא מייצר מכוניות איסוזו בטורקיה, ומייבא מכוניות קיה שמיוצרות ברוסיה ומוכר אותן באוקראינה ובמדינות מרכז אסיה. כן, גם יצרני משקאות בישראל ודאי מכירים אותו היטב, משום שהוא מייצר את בירה "אפס פילזן" שמופצת בכל העולם. וכאן מתחילה הבעיה.

כי "אפס פילזן" היא לא רק בירה. היא גם הבעלים של "אפס פילזן", קבוצת הכדורסל הטורקית המהוללת. נכון ש"אנאדולו" מושקעת גם ב"פרטיזן-בלגרד" ובצסק"א מוסקבה, כראוי לקבוצה עסקית שאינה שמה את כל ביציה בסל אחד, אבל הזהות בין קבוצת אנאדולו לבין קבוצת אפס פילזן היא כמו זו שבין שמעון מזרחי למכבי.

הקשר בין הבירה הטורקית לקבוצת הכדורסל נעשה כעת סיבה למאבק משפטי מסחרי, בשל חוק טורקי חדש, שבא כהמשך לחוק משנת 2008 האוסר על מכירת משקאות חריפים שלא במקומות מורשים, ואוסר מעתה גם על פרסום משקאות אלכוהוליים. כך נאסרו בין היתר הסכמי פרסום בין חברות שיווק של המשקאות לבין מועדוני ספורט, שימוש בסיסמאות או לוגואים של חברות המשקאות על ידי קבוצות ספורט, ובכלל כל פעילות ספורטיבית שעלולה לקדם מכירת משקאות אלכוהוליים. הפירוש המעשי הוא ששחקני אפס פילזן לא יוכלו עוד ללבוש חולצות שעליהן מוטבע שם הקבוצה, ועל הבעלים יהיה להחליט אם הוא סוגר את הקבוצה, או משנה את שמה ההיסטורי שבו קנתה את המוניטין הבינלאומיים שלה.

המאבק נגד האלכוהול הוא חלק מן המדיניות החדשה של ממשלת טורקיה, הרואה בכך לא רק יעד בריאותי ובטיחותי, אלא גם מרחב שבו היא יכולה לרשום לעצמה הישג פוליטי. הגבלת הפרסום על משקאות אלכוהוליים והחוק שמסדיר את אופן מכירתם ומקומות מכירתם, מצטרפים ליוזמה חדשה של "ארגון הסהר הירוק" שהוקם בשנת 1920 כדי להילחם בצריכת אלכוהול וסמים. הארגון מכין כעת את מפת צריכת האלכוהול בטורקיה, שבה יצוינו שמות הערים שבהן צריכת האלכוהול היא הגבוהה ביותר, כדי למקד בהן את המאבק.

אין מדובר בארגון "ירוק" שמטרותיו נקיות מפניות פוליטיות. לפני שלוש שנים הוא פירסם דו"ח בן 88 עמודים שבו ציין בין היתר: "סוציאליסטים וסוציאל-דמוקרטים הם בין צרכני האלכוהול הגדולים ביותר במדינה. רק 2% מכלל השמרנים והסטודנטים במוסדות תיאולוגיים צורכים אלכוהול... גם עולם האמנות אחראי להפצת אלכוהול בחברה; רוב זמרי מוסיקת הערבסק (שירת נשמה שמתארת את קשיי החיים ואהבות נכזבות, צ"ב) שותים אלכוהול לפני שהם עולים על הבמה". "הסהר הירוק" מתנגד גם לפרסום הפיס, והוא מתכוון לצאת נגד התופעה של בתי ספר המציבים שלטים המכריזים שהוקמו בעזרת הפיס הלאומי.

למאבק נגד האלכוהול מצטרף המסע המוצלח נגד עישון סיגריות בטורקיה. המדינה רשמה הישג היסטורי אדיר כאשר השיגה מקום שלישי באירופה וחמישי בעולם בציות לחוק למניעת עישון בציבור. בשבוע שעבר דחה בית המשפט החוקתי את תביעתם של בעלי בתי קפה וברים בעיר איזמיר, שטענו כי החוק מניעת העישון פוגע בהכנסתם וכי הוא נוגד את החוקה בכך שהוא מפר את החירות האישית ואת חופש העיסוק.

אבל האמת היא שאיסור פרסום סיגריות ועישונן במקומות ציבוריים לא גרם עד עתה לטורקים לעשן פחות. טורקיה היא בין עשר המדינות המובילות בעולם בצריכת סיגריות. אזרחיה מוציאים כ-20 מיליארד דולר בשנה על סיגריות, וכ-60% מהם חיים בבתים שבהם מעשנים. ומי צריך פרסום כשהלקוחות שבויים.

בונוס מאיראן

היחסים הטובים של טורקיה עם איראן משתלמים. במסגרת הסכם מכירת הגז האיראני לטורקיה - הסכם שלא נפגע בעקבות הסנקציות הבינלאומיות - היא אמורה לשלם לאיראן פיצויים בעבור כמויות גז שאותן התחייבה לרכוש ולא רכשה. כך למשל, בשנת 2008 שילמה טורקיה לאיראן 704 מיליון דולר כפיצוי על גז שלא נרכש. אולם בשבוע שעבר ביקר שר הגז הטורקי, טאנר אילדיז, באיראן והגיע להסכמה שהפעם לא תידרש לשלם.

בכלל, נראה כי המאמצים של אנקרה להביא להסכם מחודש בין איראן לבין המערב בשאלת העשרת האורניום, והדיון שצפוי להתקיים ב-20 בינואר באיסטנבול בין איראן לבין קבוצת מדינות המערב, העניקו לטורקיה בונוס ראוי, ולא רק בתחום הגז.

בסוף השבוע שעבר ביקר שר הבינוי הטורקי בטהראן, כדי לקדם השקעות טורקיות בתחום הדיור במדינה. חברות טורקיות בונות כבר עכשיו כ-25 אלף יחידות דיור באיראן, והיקף העבודות צפוי לגדול בעשרות אחוזים. היקף הסחר בין טורקיה לאיראן צמח בעשור האחרון לכ-10 מיליארד דולר, אבל טורקיה טוענת שהסנקציות כבר עלו לה בהפסד של כמיליארד דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ