האו"ם נכשל בעצירת פלוגות המוות בחוף השנהב

מועמד האופוזיציה לנשיאות, אלסאן אואטרה, שלדברי הקהילה הבינלאומית ניצח בבחירות, אומר שהנשיא גבאגבו שולח חיילים לחטוף ולרצוח את תומכיו

אדם נוסיטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם נוסיטר

ניו יורק טיימס

אביג'אן, חוף השנהב. הצעקות נשמעו מקצה הדרך אפופת האבק. "הם באים! הם באים!". קולות ירי אוטומטי נשמעו, ובתוך שניות התרוקן הרחוב. התושבים, שהתרגלו לפשיטות, התפזרו במהירות.

קולות הירי וההתפוצצויות נשמעו במשך כ-45 דקות, והאחראים להם היו אנשי כוחות הביטחון של לוראן גבאגבו, השליט שאינו מוכן לוותר על כס הנשיאות, על אף שהפסיד בבחירות שהתקיימו בחודש שעבר. בסיומה של המתקפה נמנו מספר הרוגים. תרמילי קליעים היו מפוזרים ברחובות, בין כתמי הדם.

כל אותו הזמן לא נראה איש מכוח האו"ם, המונה כ-10,000 חיילים במדינה. על אף שבכירים באו"ם הודיעו באחרונה על כוונתם ליישם בתקיפות את המנדט שקיבלו בחוף השנהב, להקים מחסומי דרכים ולהגן על האזרחים. "שלחנו כוח סיור, אבל חסמו אותו", אמר דובר כוח האו"ם.

הירי נמשך. יחידות הפושטים, או "פלוגות המוות" כפי שמכנים אותן אנשי האופוזיציה, היו במוקד הביקורת הבינלאומית על גבאגבו שאנשיו פוגעים באזרחים. לאחר רגיעה מסוימת בשבועות האחרונים, חודשו הפשיטות הקטלניות.

אלסאן אואטרה, שלדברי האו"ם, האיחוד האפריקאי ורוב הממשלות בעולם ניצח בבחירות, מגדיר את התנהלותו של גבאגבו כניסיון להטיל אימה ולדכא את ההתנגדות להמשך שלטונו של הנשיא היוצא. אלאן טוסאן, דובר מטעם ממשלת גבאגבו, אמר שכוחות הממשלה פועלים במסגרת החוק. "כוחות הביטחון קיבלו מידע ולפיו נמצאים בשכונה המדוברת נושאי נשק רבים. הם יצאו לפעולה ביטחונית", אמר. לשאלה אם נמצאו במקום כלי נשק ענה "בוודאי", והוסיף כי שני שוטרים נהרגו במהלך הלחימה. אולם, בין המוני האזרחים שברחו מהשטח כשכוחות הביטחון הגיעו, אפשר היה לראות רק אדם חמוש אחד. תושבי השכונה אמרו כי רבים מהם התקשרו לקו החירום של כוח האו"ם כדי לבקש עזרה, אולם איש לא ענה להם.

גבאגבו, שזעם על קריאת האו"ם לפרישתו, דרש מהארגון הבינלאומי להוציא את כוחותיו מחוף השנהב. האו"ם סירב, אולם יכולת הפעולה שלו נפגעה קשות. למרות זאת אמר תת-מזכ"ל האו"ם לאכיפת השלום, אלאן לה רואה, כי "נפעל בנחישות. לא ייתכן שמישהו ימנע מאתנו להגן על אזרחים". השבוע ביקש מזכ"ל האו"ם באן קי-מון את אישור מועצת הביטחון לשלוח לחוף השנהב 2,000 חיילים נוספים.

תושבי שכונת אבובו, שעליה פשטו אנשיו של גבאגבו, אמרו כי חמישה בני אדם נהרגו בתקיפה. קירות הבתים וכלי הרכב היו מנוקבים בקליעים. סימני זחלים של טנק נראו על דרך העפר, ורימון יד שלא התפוצץ התגלגל ברחוב.

לפני שישה שבועות, מעט לאחר שהבהיר גבאגבו שאין בכוונתו לפרוש, כמעט כל לילה היו פשיטות בשכונות שתושביהן תמכו באואטרה. התומכים נורו, נרצחו או נחטפו, לדברי התושבים. האו"ם דיווח על "הפרה בוטה של זכויות אדם", כולל חיסולים שלא במסגרת החוק. ד"ר אמברואז קונה, שטיפל בחלק מהפצועים לאחר התקרית האחרונה, אמר כי השומר שהוצב ברחוב התריע על הפשיטה ב-2 לפנות בוקר. לדבריו, אנשיו של גבאגבו "ירו בכל מה שזז". אחדים מהתוקפים לבשו את מדי כוחות הביטחון וההגנה של גבאגבו. האחרים, לדברי התושבים, היו רעולי פנים ודיברו אנגלית. דיווחים אלה מרמזים על נוכחותם של שכירי חרב בחוף השנהב.

כתבות מומלצות

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

העבודה "נערה עצובה". שוויה כמיליון דולר

שמונה הורשעו בגניבת עבודה שצייר בנקסי בזירת הפיגוע בבטקלאן

שער "קוסמופוליטן". הבקשה היתה "אסטרונאוטית נשית ואתלטית שצועדת על אדמת מאדים ביקום אינסופי לעבר מצלמה עם עדשה רחבה"

שער "קוסמופוליטן" עוצב באמצעות בינה מלאכותית ב–20 שניות

נרי 24.6

כשאני מביטה בנשים הצעירות שאני פוגשת אני קצת מקנאה בהן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ