שיטפונות 2011: אוסטרליה מוכיחה שאפשר גם אחרת

על ראש הגבעה בבריסביין

הדס פלבסקי, בריסביין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדס פלבסקי, בריסביין

מראש הגבעה בווינסדור, פרבר בצפונה של בריסביין, לא רואים את הים. אך עתה, קצה הרחוב מוצף מים. מלוא העין מים. האוסטרלים אינם מן הסוג הדואג. במיוחד לא אלה החיים במדינת השפע, קווינסלנד. הם לוקחים את החיים בקלילות השמורה למי שגורלם שפר עליהם. מזונם, מגוריהם ועונתם - קיץ וחורף - בעתם. גם הגשם בדרך כלל מספיק ובעתו. השבוע היתה כאן הפתעת-ענק אכזרית. כל מה שאינו קשור במעשה ידי אדם - יצא משליטה. הטבע השתגע.

זה החל בעיירה טוומבה: בצונאמי יבשתי, כפי שמכנים כאן את גלי הענק ששטפו את העיירה, טוומבה נמחתה. מכאן שעטו המים לעבר בירת המדינה. ממדי האסון ברורים. כלכלת המדינה, מכרות הפחם, החקלאות והתשתיות נהרסו בחלקם הגדול. מזלם הגדול של האוסטרלים הוא יעילות מוסדות המדינה. שלושה ימים לפני השיטפון קיבלו תושבי הבירה את מפת הרחובות העשויים להישטף ובתיהם הממוספרים - הכל ממופה, מסומן וברור. תושבים ברחובות האלה נקראו להתפנות. היה להם לאן. מרכזי פינוי נפתחו. צריך להרחיק לאוסטרליה כדי לראות התנהלות כזאת. בתאי הדואר הונח פלאייר - הסברים ועצות, עשה ואל תעשה, ובעיקר, שימו לב למי שנזקקים לסיוע בבתים שלידכם. תוכלו לטלפן אלינו ולהזעיק עזרה בטלפון.

שלא יהיו אי הבנות. אנשים איבדו חיים ובית. קווינסלנד המעטירה, ארץ השפע, תיאלץ להיפרד מתאריה הרמים. כולנו ראינו ארצות חרבות, מחוזות, ערים וכפרים נהרסים. אך קווינסלנד היא סיפור אחר. כי במקום בו יש שלטון מרכזי מתפקד - יש תקווה ונחמה. ובאוסטרליה - יש שלטון כזה. בינתיים לא נשמעות כאן תלונות לגבי רשלנות השלטונות. להפך. לקחי האסון הקודם, בשנת 1974, הופקו במלואם, אחד לאחד. אז הסיקו שיש למפות את האזורים הצפויים להישטף - אז מיפו אותם. אז הוחלט שיהיו שקי חול במחסנים. והופ, השבוע פתחו את המחסנים ושקי החול היו שם וחולקו.

בבית על הגבעה בבריסביין יש חשמל ומים זורמים. אני צופה בטלוויזיה ורואה את המראות, ומקווה שעוד מעט יקלו המים. סוס אחד נאבק במים וטובע. גם זה עצוב.

נ"ב: אל תמהרו לבוא. עתידו של הריף עדיין לא ברור.

הכותבת היא ישראלית החיה בבריסביין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ