מתוך האנרכיה, בתוניסיה שואלים מה הלאה

המפגינים לא מצליחים להסכים על שיטת הממשל המועדפת עליהם. הערך העליון היחיד שנותר הוא הכבוד לצבא

הארץ
אנשיל פפר
שליח "" לתוניסיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
אנשיל פפר
שליח "" לתוניסיה

תוניס, שעת צהריים. אלף מפגינים התקדמו לאורך שדרת חביב בורגיבה, עורק התנועה המרכזי של עיר הבירה. בכיכר העצמאות, פינת רחוב הולנד, לרגלי פסלו של פילוסוף המאה ה-14, איבן חלדון, עמד טנק, קנה התותח שלו מופנה לכיוון הכללי של המפגינים. גוש פלדה שקובע את גבולות הדמוקרטיה התוניסאית העוברית.

האם כאן תהיה התמונה שתיהפך לדימוי הבינלאומי של המהפכה בתוניסיה? עשרות רבות של שוטרים מצוידים במגני פלסטיק, נשק אוטומטי ומשגרים של רימוני גז מדמיע עומדים הכן מסביב, אבל לא מונעים את התקדמות המפגינים. 20 מטר מהטנק, ההמון עוצר מעצמו. לכל הנוכחים ברור שלאזרחים אסור להתקרב לטנק - המחשבה שהמפגינים יטפסו עליו כפי שעשו המפגינים במוסקווה ב-1991, או ינסו לחסום אותו בדרכו כמו בכיכר טיינאנמן, פשוט לא נתפשת. אבל לרגע נראה שהמחסום הפסיכולוגי עומד להישבר. ההמון מתקדם בקצב אטי יותר, כמה מפגינים בודדים מעזים יותר ומתקרבים כדי כמה מטרים מהפלדה המאיימת. קציני צבא נכנסים ללחץ, מנסים לצעוק להמון לחזור אחורה, אפילו אנשי צוות הטנק קופצים ממנו ומצטרפים לחוסמים. ברגע האחרון, רצון ההמון נשבר והם נעצרים, חלק הולכים מסביב לטנק. חלק מהמפגינים מקיפים סרג'נט מבוגר ושרים אתו בצרפתית "ויו לה רבולסיון, ויו לה מיליטאר". המפגינים בתוניסיה היו מוכנים לסכן את חייהם מול קני הרובים של כוחות הביטחון, אבל הצבא נותר ערך עליון.

המפגינים בתוניסיה עוד לא יודעים באיזו דמוקרטיה זכו מאז הבריחו את הנשיא זין אל-עאבדין בן עלי. הם צועקים "דמוקרטיה", "חופש" ו"הלאה הרודן", אבל לתנועת המהפכה אין עדיין סיסמה מוסכמת, סמל, צבע או אפילו טי-שירט. האוקראינים אימצו לעצמם את הסרטים הכתומים, אבל רעיון הדמוקרטיזציה כל כך זר לתוניסאים, שהם אפילו לא הכינו לעצמם שלטים. חלק מהם מניפים אל על סיסמאות מאולתרות שנכתבו בעט על דפי A4.

כמעט כל תוניסאי שנשאל מעדיף גרסה אחרת לשיטת הממשל הרצויה. "לאומנות ערבית", "דמוקרטיה אפריקאית", "איסלאם מודרני", כל אחד מהמפגינים הנדחפים אל עשרות המיקרופונים של התקשורת הבינלאומית, מציע משהו אחר. לא כולם רוצים דמוקרטיה - אחד דורש שהצבא יתפוס את השלטון. אחרים נושאים עיניים למערב. השאיפה לדמוקרטיה גם לא סוחפת את כל הציבור. מספר דומה לאלה שמפגינים בלב השדרה, צופים מהצד על שתי המדרכות. בדרך כלל אלה לבושים טוב יותר.

אנשי כוחות הביטחון נבוכים לא פחות מהם. הם כבר לא ממהרים לשלוף אלות. ההמון גדול מדי, נחוש מדי, מצב לא מוכר. את מי הם משרתים עכשיו?

רתיעתו של ההמון מלהתקרב אל הטנק מחזירה להם את הביטחון העצמי. קצין משטרה אחד מנופף לעברם בביטול ואומר לעמיתו, "קצת גז והם יתפזרו". ההמון משנה כיוון, עכשיו אל משרד הפנים המוקף בכוחות צבא וגדר תיל. השוטרים מצופפים שורות ושולפים אלות. נשמעים קולות ירי, ועשרות רימונים משוגרים מעל ראשי ההמון. השדרה מתמלאת בגז מדמיע. ההמון מתפזר בתוך שניות אל הסמטאות היוצאות מהשדרה. כמה מהם נתפסים על ידי השוטרים ומוכים באלות.

המסר הועבר. הנשיא ברח, ממשלה חדשה קמה, עם נציגות למפלגות האופוזיציה, אבל דמוקרטיה עדיין לא הפציעה ברחובות תוניסיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפרת גוש בחדשות סוף השבוע של ערוץ 12

אפרת גוש דיברה באומץ, אבל לא באמת נחשפה

שער שכם, אתמול

האזרחים הערבים לא רוצים להבעיר את השטח, אבל הם לא מנותקים

עמודי הזיכרון של גן הבנים בפארק הירקון

דווקא על מכשיר הריצה בחדר הכושר מול "הלהקה", משהו נסדק בי

סגל. לכל מי שאפשרו את שידור הסקר יש חלק בהסתה

השאלה שהוצגה בסקר אולפן שישי היא הסתה. הפאנל שתק בנימוס

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"