"אולי נברח מכאן, אבל קודם כל נשרוף את תוניס"

יועץ לנשיא בדיון האחרון לפני שעזב:

איזבל מנדרו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איזבל מנדרו

לה מונד

תוניס. קשה לתת תיאור נאמן של האיש. הוא אינו קטן. הוא אינו גדול. אין לו שם. היה צריך להמציאו: זייד. הוא מסתתר באחד הבתים שבשכונת בארדו בתוניס, שעליו מופקדים שומרים. הוא מתוח. "אני מחליף מקום כל שעה", הוא אומר וכובש את דמעותיו. זייד, יועץ לשעבר של הנשיא המודח זין אל-עאבידין בן עלי בארמון קרתגו, יצר עמנו קשר ביוזמתו ימים אחדים לפני נפילת השלטון, משום שלא רצה לדבריו "להיות שותף למעשי הטבח".

זייד מבקש היום לברוח מתוניסיה, אבל הדרכון הצרפתי שהוא מציג לעינינו לשנייה, מזויף. בסיפורו, הנקטע מדי פעם בקולות ירי קרובים, הוא חושף פרטים על התככים הפנימיים בכת משפחתית מנוונת, ועל ימי גסיסתו של המשטר, עוד לפני פרוץ המהומות הראשונות במדינה, ב-17 בדצמבר.

"בארמון שררה אווירת מורעלת. בספטמבר פרצה מריבה קשה בין הנשיא לאשתו, ומאז גברה נוכחותם של אחיה בלחסן ובנה עימאד", סיפר זייד. באוקטובר רקמה לדבריו החבורה המשפחתית "מזימה שטנית"; במסגרתה היה הנשיא אמור להישאר בתפקידו עד ינואר 2013, מועד שבו התכוונו להודיע על פרישתו מהשלטון מטעמים רפואיים ולקרוא לעריכת בחירות. "הכוונה היתה לתמרן מפלגות ?ידידות' להצית פולמוס באמצעות הצגת מועמדי דמה. הפגנות מתוזמרות של המפלגה השלטת ברחבי המדינה היו אמורות להגיע לשיאן בעצרת המונים של מיליון בני אדם בתוניס, שבה ידרשו את הצגת מועמדותה של ליילה", טרבלסי, רעיית הנשיא המודח. אלא שהתאבדותו בלהבות של מוחמד בועזיזי ב-17 בדצמבר, טרפה את הקלפים. "בן עלי נראה אדיש לחלוטין. הוא אמר משהו כמו ?שיתפגר'".

ככל שתנועת המחאה גדלה בהיקפה, גדלה לדבריו גם התזזית שאחזה בשחקנים הראשיים. "צריך שכל זה יוצג כתוצאה של מניפולציה של ארגון המקורב לפלג אל-קאעדה במאגרב. זה הפתרון היחיד שיספק את ידידנו הצרפתים", המליץ אחד מיועצי הנשיא. "אל-קאעדה במאגרב בתוניסיה? זו מכת מוות לתיירות, זו התאבדות", השיב לו בן עלי.

לסיום מגלה זייד פרטים מהדיון האחרון שהתנהל בצמרת לפני שהנשיא עזב את המדינה. "אולי נברח מכאן, אבל קודם נשרוף את תוניס. יש לי 800 בחורים שמוכנים להקריב את עצמם", אמר אחד מאנשי הנשיא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ