נטשה מוזגוביה

במדינה שבה ברית מילה היא הרבה פעמים ברירת מחדל לא רק בשביל ההורים היהודים עבור הבן הזכר, זה היה אך טבעי לצפות שיקומו מתנגדים קולניים נגד הטקס או הניתוח, תלוי באיזו משפחה מדובר. פעילי "התנועה נגד המילה" צועדים בהפגנות שנתיות במספר ערים בארה"ב, מפיצים חוברות קומיקס וגם מקדמים חקיקה שמטרתה לאסור את הפרקטיקה כליל, דוגמת מילת הנשים. ישנם גם רבנים יהודים ספורים שאינם מתנגדים או אף תומכים בסיפוק אלטרנטיבה להורים הלחוצים - טקס חלופי של הענקת שם ללא הברית.

רוב המחוקקים שמקבלים הצעות מהסוג הזה מתעלמים מהן; במסצ'וסטס חוק דומה נפל, אך בסן-פרנסיסקו הסיפור זכה לתהודה תקשורתית לאחר שתושב העיר בשם לויד שופילד החל לאסוף חתימות במטרה להעלות את הנושא להצבעה בבבחירות בעיר בנובמבר 2011. לא מדובר ביוזמה חסרת סיכוי לחלוטין - על שופילד לאסוף כ-7,200 חתימות בלבד בעיר שמתגוררים בה לא מעט פעילים של תנועת מתנגדי הברית, או, כפי שהם מעדיפים להגדיר את עצמם, תומכי השלמות.

סן פרנסיסקו. תצלום: נטשה מוזגוביה

באתר האינטרנט שלו שופילד קורא לתושבים לתמוך בהצעת החוק "שתעזור לנו להגן על ילדי סן פרנסיסקו מפני נזק וכאב של חיתוך כפוי באיבר המין". הוא מוסיף כי "הנזק יכול לכלול כאב מייסר, פגיעה בעצב, אבדן רקמה נורמלית ופונקציונלית, זיהום ולפעמים גם מוות".

החזון של שופילד: מוסלמים וההודים אינם פטורים מהחוק

במסגרת החוק, הסרת הערלה תוגדר כעבירה שהעונש עליה 1,000 דולר, מאסר עד שנה, או שניהם. המוסלמים והיהודים אינם פטורים מהחוק בחזון של שופילד, והיוצא דופן היחיד שהוא מציע לפטור מעונש, זה במקרה של ניתוח חיוני, "כשאף אלטרנטיבה מזיקה פחות אינה זמינה, וכשהיא מבוצעת בידי רופא בעל רשיון".

ההורים בארה"ב לא ממש מצליחים לגבש דעה בנושא, כמו גם הרופאים שלא נותנים המלצה חד-משמעית. ב-2006 65% מהתינוקות הזכרים בארה"ב נימולו (שיעור היהודים בארה"ב עומד על 2% בלבד), אך ב-2009 המספר צנח ל-32.5% בעקבות מחקרים שהעלו שאלות לגבי יעילות המילה.

הקהילה היהודית מתנגדת: מדובר בחופש הדת

כפי שניתן היה לצפות, מנהיגי הקהילה היהודית בסן פרנסיסקו לא מרוצים מהיוזמה של שופילד. "אני חושב שזה נורא", אמר ל"הארץ" הרב מיכה היימן מ"בית שלום", בית הכנסת הקונסרבטיבי הגדול בסן-פרנסיסקו. "זה לא פולחן ברברי, זה רגשי ועמוק ועוצמתי. מדובר בחופש הדת, באבן היסוד של המסורת שלנו, משהו שתמיד יהיה חלק מהמסורת שלנו. בשנה שעברה הם רצו לאסור צעצועים בארוחות ילדים במקדונלדס, ועכשיו הם מנסים לחוקק דברים שקשורים למסורת? אני מאמין שיש לזה מעט מאוד תמיכה, ואנשים מדברים על זה רק בגלל סיקור תקשורתי. לא מתקשרים אלי מוהלים מודאגים ומבקשים עזרה".

"רוב האנשים תומכים בברית, ואם במקרה זה יעבור, אפיל את החוק הזה בבתי המשפט, ואם לא תהיה ברירה אקח את זה עד לבית המשפט העליון", אמר הרב היימן. "אני לא חושב שנסיון להכתיב מוסר לאנשים אחרים יזכה בתמיכה רחבה. אך מה שמעציב אותי במיוחד, זה שלמועצת העיר שלנו יש כל כך הרבה דברים לטפל בהם - בריאות, דרי רחוב, התמכרות לסמים, איידס. ופה מדובר בבחירה דתית אישית, ולא בשביל זה אנחנו בוחרים את נציגינו לתפקידים שלהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ