סוכנויות הידיעות

(רויטרס). מפגינים בתוניסיה, שצהלו בשבוע שעבר על הפלת הנשיא בן עלי, יצאו אתמול לרחובות בניסיון לסלק את אנשי מפלגתו המואשמים בהיצמדות לשלטון ובניסיון להמשיך את הממשל הקודם.

ראש הממשלה הזמני, מוחמד ראנושי, שהקים קואליציה לאחר מנוסת בן עלי מהמדינה, נשא שלשום דברים נאום בטלוויזיה וקרא לעם להתאזר בסבלנות. הוא הציג עצמו כקורבן המשטר הקודם, כמו רבים מבני העם, והתחייב לשים קץ לקריירה הפוליטית שלו מיד לאחר עריכת הבחירות.

ואולם, אתמול הפגינו אלפי אנשים, ביניהם שוטרים רבים, בתוניס הבירה ובערים נוספות נגד מה שכינו ניסיונותיו הסמליים של ראנושי לכלול בממשלתו רק קומץ ממתנגדי המשטר הקודם.

במקביל, התקיימו אמש הפגנות באלג'יריה. תומכי אופוזיציה באלג'יריה ניסו לארגן הפגנת מחאה אף על פי שלא קיבלו רישיון להפגין. המפגינים התעמתו עם כוחות המשטרה שהגיבו ביד קשה וכמה בני אדם נפצעו, כך מסרו אתמול מארגני המחאה ומקורות בתקשורת.

סעיד סעדי, יו"ר ה-RCD, מפלגת האופוזיציה הגדולה בפרלמנט האלג'ירי, אמר כי חברי המפלגה הוקפו בשוטרים כשניסו לצאת מבניין מטה המפלגה כדי להצטרף למפגינים. לדבריו, 32 בני אדם נפצעו, אחד מהם חבר פרלמנט. סעדי הוסיף כי "יותר מ-1,500 שוטרים הוצבו ברחובות אלג'יר, ומנעו מאתנו להצטרף למפגינים".

בנוסף להפגנות בצפון אפריקה, התקיימו בסוף השבוע הפגנות המונים גם ביבשות אחרות. בתימן הפגינו אתמול אלפי בני אדם נגד השלטון בהשראת המהומות שהפילו את משטרו של נשיא תוניסיה המודח, זין אל-אעבדין בן עלי.

בנוסף, בסוף השבוע התקיימו באלבניה הפגנות קשות של האופוזיציה הסוציאליסטית נגד הממשלה והעומד בראשה, סאלי ברישה. בהפגנות נורו למוות שלושה בני אדם. ברישה מצדו טען כי ההפגנות הן ניסיון להפיל את השלטון נוסח המהפכה בתוניסיה.

המפגינים מסרבים לקבל את תוצאות הבחירות האחרונות ומאשימים את ממשלת ברישה בשחיתות וזיוף הבחירות. שלשום, תקפו המפגינים בניין שבו נמצאת לשכתו של ברישה במקלות ואבנים. המשטרה הגיבה בירי גז מדמיע, כדורי גומי, זרנוקי מים ורימוני הלם. שלושה אזרחים נהרגו בעימות, אחד מקליע בראשו ושניים נוספים מפגיעות בבית החזה. מדובר בהפגנה האלימה והקשה ביותר במדינה הקומוניסטית לשעבר מאז פלשו מפגינים לבניין הממשלה הראשי ב-1998.

אתמול, שעה שהאבלים התכוננו להלוויות ההרוגים, הבטיח יו"ר המפלגה הסוציאליסטית, ראש עיריית טיראנה אדי ראמה, לארגן הפגנות נוספות, והאשים את ממשלת ברישה במות המפגינים.

"האופוזיציה מציינת יום אבל, אולם לאחר שנקבור את המתים, אני מבטיח לסאלי ברישה שנתעמת מולו במלוא האחריות ההיסטורית והאזרחית, במטרה להיפטר ממשטר הגנבים הבלתי נסבל הזה", אמר ראמה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ