דיווח: ארה"ב שוקלת לנתק את קשריה עם לבנון אם חיזבאללה ירכיב את הממשלה

משמעות צעד זה היא הקפאת הסיוע הצבאי האמריקאי המועבר ללבנון, במטרה למנוע את התחמשות כוחותיו של חסן נסראללה

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

השמועה האחרונה בלבנון מספרת על כך שאזרחים מצרים וירדנים הגיעו בהמוניהם לביירות ושכרו חדרים בבתי מלון מפוארים במטרה לסייע ל"אחיהם" הסונים נגד פעילים של חיזבאללה אם תפרוץ התכתשות ברחובות. השמועה אמנם הופרכה אבל היא כבר גרמה לאזרחים לבנונים רבים לא רק לאגור מזון אלא גם לרכוש כמויות אדירות של דולרים למקרה שייאלצו לעזוב במהירות את המדינה, דבר שאילץ את הבנק המרכזי להזרים לשוק מאות מיליוני דולרים כדי לשמור על יציבות המטבע הלבנונית.

לצד זאת ציטט אתמול העיתון הלונדוני אל-שרק אל-אאוסט שבבעלות סעודית דיפלומט אמריקאי, שלדבריו עלולה ארה"ב לנתק את קשריה הכלכליים עם לבנון אם זו תונהג בידי ראש ממשלה בהמלצת החיזבאללה. רשמית לא התקבלה הודעה אמריקאית בנושא אבל די בציטוט הזה כדי לאושש את טענות חיזבאללה, לפיהן ארה"ב היא זאת שפועלת בעוצמה מאחורי הקלעים כדי להשאיר את סעד אל-חרירי בתפקידו כראש ממשלה, וכי הממשל האמריקאי הוא שלחץ על אל-חרירי לדחות את הנוסחה הסורית-סעודית שהיתה אמורה למצוא פתרון למשבר הפוליטי.

אם אמנם ביטא הדיפלומט האמריקאי את עמדת הממשל בארה"ב, הפירוש המעשי עלול להיות הקפאת הסיוע הצבאי האמריקאי לצבא לבנון. סיוע זה נשלח כהמשך להחלטה 1701, לפיה על צבא לבנון להתפרס בכל שטח המדינה, כולל בדרום, ולמנוע את התחמשותו של ארגון החיזבאללה. ואולם, לסנקציה אמריקאית כזאת לא תהיה משמעות רבה אם מדינות אירופה, ובמיוחד צרפת שמעורבת עמוק בענייניה של לבנון, לא יצטרפו אליה. צרפת עדיין מעריכה כי אפשר ליזום עוד מהלך דיפלומטי, ולכנס את ראשי המדינות שמעורבות בסוגיית לבנון כמו סוריה, קטאר, סעודיה וטורקיה ואפילו את איראן כדי לנסות ולהציע פתרון של פשרה. ואולם, על פי התרשמותו של שר החוץ הטורקי, אהמט דאוטולו, "זוהי משימה בלתי אפשרית".

אלה הן דוגמאות למערכת הלחצים שמופעלת על לבנון לקראת תחילתן של ההתייעצויות הרשמיות שאותן ינהל היום נשיא לבנון מישל סולימאן עם ראשי הסיעות שמרכיבות את הפרלמנט כדי לשמוע מהם במי יתמכו כראש ממשלה. נראה בשלב זה כי נציגי האופוזיציה בהנהגת ארגון החיזבאללה יציעו את עומר כראמי כמחליפו של אל-חרירי. כראמי, פוליטיקאי סוני פרו-סורי ותיק, כבר היה ראש ממשלה ערב הירצחו של אל-חרירי בשנת 2005. הוא מקורב לחיזבאללה, ואם ימונה הוא צפוי לקבל החלטה בדבר התנערותה של הממשלה מבית הדין הבינלאומי, להודיע על הפסקת מימונו ועל משיכת השופטים הלבנונים מהרכבו. החשש הוא שהוא גם יתחיל במסע טיהור של נאמני אל-חרירי: הן מן הממשלה והן מן חברות ממשלתיות, העלול לגרום לקרע בתוך העדה הסונית.

במקביל, מנהיג החיזבאללה, חסן נסראללה, שנשא אתמול נאום לקראת פתיחת ההתייעצויות הרשמיות, נמנע מלנקוב בשמו של מועמדו לראשות הממשלה. נראה כי המועמד, עומר כראמי, הוא שביקש לעכב את ההודעה. נסראללה דחה אתמול את הרמזים שלפיהם בכוונתו לגרום ל"פיצול המדינה" או לכונן בה "משטר שיעי". הוא תיאר את פעולתו של בית הדין הבינלאומי "ניסיון לבצע רצח פוליטי בחיזבאללה", והבהיר כי לא יניח לשום גורם לחלל את שמו של הארגון בכך שיאשימו אותו ברצח רפיק אל-חרירי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ