אחרי תוניסיה ומצרים, ההפגנות מגיעות לתימן

כ-10,000 מפגינים יצאו לרחובות צנעא בקריאות להפלת הממשלה והחלפת הנשיא, המחזיק בשלטון זה למעלה מ-30 שנה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

כשהם מושפעים מגלי המחאה בתוניסיה ומצרים, יצאו היום אלפי מפגינים לרחובות צנעא, בירת תימן, בדרישה להפיל את הממשלה הקיימת. "העם רוצה להחליף את הנשיא", צעקו המפגינים שהתאספו באוניברסיטת תימן, ששימשה המוקד הראשי בגל ההפגנות ברחבי העיר נגד המשטר.

הנשיא עלי עבדאללה סלאח, הנחשב שותף למלחמתה של ארה"ב בזרוע אל-קאעדה בתימן, שולט במדינה זה למעלה מ-30 שנה. המפגינים זעמו, בין השאר, על כוונת הנשיא להוריש את השלטון לבנו - קצין בכיר בצבא תימן.

למעלה מ-10,000 מפגינים התאספו באוניברסיטת צנעא, וכ-6,000 נוספים במקומות אחרים ברחבי העיר, בהפגנות שאורגנו על ידי האופוזיציה. לפי שעה לא דווח על עימותים אלימים. המפגינים קראו לשיפור החיים במדינה, לצד שינוי פוליטי רחב. "די לבזבוז הזמן, די לשחיתות, הביטו בפערים בין העשירים לעניים", נכתב על אחד השלטים.

הפגנות בצנעא. תצלום: רויטרס

עדי ראייה סיפרו כי מנגד ארגנה הקואליציה הפגנה נגדית במחוז אחר של צנעא, בה לקחו חלק מאות בני אדם. לפחות 100 אנשי ביטחון תימנים הוצבו באזור בו ממוקמים הבנקים במדינה, אף על פי שההפגנות לא התרחשו באזור זה.

תימן, העומדת בצילה של ערב הסעודית, נאבקת באבטלה גואה ובמחסור חמור בדלק ובמים. כמעט חצי מתושבי המדינה, המונה 23 מיליון בני אדם, מרוויחים 2 דולרים ליום עבודה, ולעיתים אף פחות. שליש מתושבי המדינה סובלים מרעב.

"אנחנו חלק מהאומה הזו, ולא נסכים לניצול. תסתכלו על תוניסיה ומה שהתחולל שם. העם בתימן חזק יותר", קראו המפגינים באוניברסיטה.

הנשיא סלאח ניסה בשבוע שעבר להרגיע את הרוחות, כשהציע להכניס תיקונים לחוקת המדינה, ביניהם קציבת כהונת הנשיא לשתי כהונות של חמש או שבע שנים כל אחת. השבוע הוא אף הציע להעלות את המשכורות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ