תוניסיה הוציאה צו מעצר לנשיא הנמלט בן עלי

לאחר כמה ימים של שקט יחסי, התעמתו מפגינים עם שוטרים בבירה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

תוניסיה דורשת לעצור את הנשיא המודח זין אל-עאבדין בן עלי ובני משפחתו כדי להעמידם לדין בגין גניבת כספי הציבור. שר המשפטים של תוניסיה, לזהאר קרואי צ'בי, הודיע אתמול כי הממשלה החדשה פנתה לאינטרפול וביקשה להוציא צו מעצר בינלאומי לבן עלי, לאשתו לילה טרבלסי ולבני משפחה אחרים שנמלטו מהמדינה.

בן עלי נמלט לסעודיה החודש, בתום שבועות של הפגנות אלימות בארצו, שפרצו במחאה על העוני, הדיכוי והשחיתות במדינה. ב-23 שנות שלטונו אגר בן עלי הון רב, ומשפחתו שלטה במרבית החברות הגדולות של תוניסיה. "אנחנו דורשים מאינטרפול לאתר את כל הנמלטים, כולל הנשיא ורעייתו, כדי שיובאו למשפט בתוניסיה", אמר השר. במסיבת העיתונאים אתמול הוא ציין גם ששישה חברי משמר הנשיא יועמדו לדין בגין הסתה לאלימות אחרי בריחתו של בן עלי.

אתמול התחדשו בבירה תוניס העימותים בין המשטרה למפגינים, לאחר שהמחאות השקטות שבהן השתתפו בדרישה לטהר את המשטר הזמני מנאמניו של בן עלי, הידרדרו לכדי אלימות. בעימותים, שפרצו בסמוך לבנייני הממשלה בעיר עתיקה, ירתה המשטרה גז מדמיע לעבר צעירים שיידו בהם אבנים.

כמה מפגינים הצליחו להתפרץ לבניין שבו דיבר שר המשפטים והתקבצו סביבו בתום מסיבת העיתונאים, בניסיון לדלות ממנו מידע על קרוביהם הכלואים עדיין. לדברי צ'בי, 2,460 עצירים שוחררו מהכלא מאז נפילתו של בן עלי. לא ברור כמה מהם נעצרו בגין עבירות פוליטיות, אבל הממשלה כבר הודיעה שתשחרר את כל העצירים הפוליטיים. כמו כן הוסיף השר כי באנדרלמוסיה ששררה אחרי בריחת הנשיא, הצליחו כ-11 אלף אסירים להימלט מבתי הכלא במדינה.

לדברי כמה שרים, הממשלה הזמנית, הנאבקת לכבוש את אמון המפגינים הדורשים לסלק ממנה את כל בעלי בריתו של בן עלי, מתכוונת לערוך בקרוב שינוים בהרכבה.

ממשלתה החדשה של תוניסיה נשלטת עדיין בידי חברים לשעבר ממפלגת השלטון RCD, והמינוים החדשים בה נועדו בראש ובראשונה למלא את המשרות שהתפנו עם התפטרותם של חמישה שרים בשבוע שעבר.

בביקורו בתוניס אתמול עודד עוזר שרת החוץ של ארה"ב, ג'פרי פלטמן, את הממשלה להיענות לדרישת העם ואמר שוושינגטון מוכנה לסייע לתוניסיה בארגון הבחירות החופשיות הראשונות בתולותיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ