נשיא ארה"ב ברק אובמה ענה לשאלות הגולשים: "הצורך בחופש הדיבור לא פחות נכון בעולם הערבי"

אובמה השיב למאתיים שאלות מבין כמעט 200 אלף, שגולשים העלו ליוטיוב. הוא התייחס לשלל נושאים, ובהם לגליזציה של מריחואנה והמחאה במצרים

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, ידוע כמי שמאמץ את הרשתות החברתיות לקידום מסריו וגם היום הוא ענה לשאלות שהפנו אליו גולשים מרחבי המדינה. לא לגמרי ברור מדוע, אך 198 מתוך 200 השאלות שזכו לדירוג הכי גבוה, מבין האלפים שהועלו על ידי הגולשים ליו-טיוב, היו קשורות בדרך זו או אחרת לסמים - תופעה שכבר עלתה במפגש וירטואלי קודם שהנשיא קיים עם גולשים בשנת 2009. עם זאת, אובמה התייחס גם לשורת נושאים מדיניים, ובהם גל המחאה במצרים.

מעל 193,000 בני אדם שלחו שאלות לנשיא, והשאלה על שחרורו של יונתן פולארד לא זכתה לתמיכה מספקת של גולשים כדי שתעלה בפני הנשיא. השאלה שזכתה לדירוג הכי גבוה התייחסה, כאמור, ללגליזציה של קנביס - אך אובמה אכזב את תומכי הרפורמה כשאמר שהוא לא בעד. "אני חושב שזה נושא לגיטימי לגמרי לדיון, אך אני לא תומך בלגליזציה". עם זאת, אובמה הודה שיש צורך למקד מחדש את הטיפול בבעיה. "היינו כל כך מרוכזים במעצרים, במאסרים, בסיכול - שלא השקענו מספיק זמן למחשבה כיצד לצמצם את הביקוש", אמר.

בין הנושאים שעלו בשאלות היה הסיוע ליוצאי הצבא ("עלינו לוודא שאנו משרתים אותם היטב כפי שהם שירתו אותנו", אמר אובמה). על הגרעון הוא אמר שאינו יכול להיכנס לפרטים לפני שהתקציב יוצג באופן רשמי.

נושא בולט נוסף היה החינוך. אובמה שב והדגיש את תפקיד ההורים בהקניית הרגלי למדינה נכונים ובכיבוי הטלוויזיה.

מה הדבר הטוב ביותר בלהיות נשיא, נשאל. "מדי פעם יוצא לך לעשות משהו שאתה יודע שישפיע ישירות על מישהו", השיב.

ומהו הדבר הקשה ביותר? "אני לא יכול ללכת לטיול, לצאת לבית קפה, לצאת מהבית בלי להתגלח, להסתובב בטרנינג. לא נראה לי שאי פעם אני אתרגל לזה".

מה הוא יביא לרעייתו בתור מתנה ליום ולנטיין הקדוש? "כל יום ולנטיין הקדוש נהיה יקר יותר", ענה. הוא מצדו רוצה במתנה דייט וזמן.

בין ולנטיין לאפגניסטאן, אובמה מתייחס לראשונה להפגנות במצרים. "אני רוצה להגיד קודם כל שמצרים היא בעלת ברית שלנו בהרבה נושאים משמעותיים", אמר אובמה. "היא עשתה שלום עם ישראל. הנשיא חוסני מובארק עזר מאוד בשורה של נושאים קשים במזרח התיכון. אבל תמיד אמרתי לו שלקדם רפורמות פוליטיות וכלכליות זה קריטי למען רווחת מצרים לטווח הארוך.

"ועכשיו רואים את התסכולים המצטברים האלה ברחובות. אני סבור כי האלימות היא לא המענה לפתרון הבעיות האלה במצרים. כך שהממשלה צריכה להיות זהירה מאוד שלא לפנות לאלימות, והאנשים ברחוב גם צריכים להיזהר שלא לפנות לאלימות. זה חשוב מאוד שלאנשים יהיו מנגנונים להביע את התסכולים הלגיטימיים שלהם. ישנם ערכים בסיסיים שאנו מאמינים שהם אוניברסליים: חופש הביטוי, חופש ההתאגדות, שאנשים יוכלו להשתמש ברשתות החברתיות לתקשר זה עם זה ולהביע את דאגותיהם. וזה לדעתי לא פחות נכון לגבי העולם הערבי מאשר כאן בארה"ב".

הראיון הסתיים בנושא שלו הקדיש אובמה את נאום מצב האומה שלו ביום שלישי: כיצד אמריקה תהיה מסוגלת להתחרות מול האומות האחרות. "כדי לזכות בעתיד, נצטרך להיות ממושמעים. מתמטיקה ומדע הם אולי לא נושאים שבאים לילדים מסוימים באופן טבעי, אך עליהם ללמוד אותם אם הם רוצים להצליח במאה הבאה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ