ארצות הברית: רוצים לראות במצרים דמוקרטיה אמיתית

מוקדם יותר, הבהירה קלינטון כי במצרים צריך להתקיים הליך דמוקרטי, אך הזהירה מדמוקרטיה מזויפת "כמו באיראן"

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

שרת החוץ של ארצות הברית, הילרי קלינטון, התראיינה היום (ראשון) בכמה תוכניות טלוויזיה במאמץ להסביר את עמדת ארצות הברית בנוגע למשבר במצרים. לדברי קלינטון, היא "לא נכנסת לספקולציות לגבי מי עוזב ומי נשאר, ובאיזה סוג של תהליך דמוקרטי העם המצרי צריך לבחור, אך אנו רוצים לראות אנשים המחויבים לדמוקרטיה אמיתית, שלא יכפו כל אידאולוגיה שהיא על העם המצרי".

מאוחר יותר, הודיע הבית הלבן כי במהלך סוף השבוע, שוחח הנשיא ברק אובמה עם מנהיגי טורקיה, ישראל, בריטניה וסעודיה. בכל השיחות, נאמר בהודעה, אובמה הדגיש את קריאתו לכל הצדדים לשמור על איפוק, וכן חזר והביע תמיכה בזכויות האוניברסליות, ובמעבר מצרי מסודר לממשלה שתיענה לשאיפות העם.

דבריה של קלינטון הגיעו על רקע ביקורת שנשמעת במצרים על התנהלות האמריקאים במהלך המשבר. מוחמד אל-בראדעי, אחד ממנהיגי האופוזיציה, אמר כי ארצות הברית איבדה את אמינותה בעיני המצרים ובמהלך ההפגנות אף הונפו שלטים המגנים את צביעותם של האמריקאים והדגישו את העובדה כי הגז המדמיע שבעזרתו מפזרים את ההפגנות מיוצר בארה"ב,

ההפגנות במצרים. ארה"ב לא דנה כרגע בהפסקת הסיוע למצרים. תצלום: אי-פי

לדברי קלינטון, "אנו מתרכזים כעת במעבר שיתן מענה לצרכי העם המצרי שמנסה לקדם דמוקרטיה אמיתית, לא רק בשביל בחירות חד פעמיות, ולא כדי שישתלטו על המצב קיצונים וגורמים אלימים". היא הוסיפה, בהתייחסה לתנועת האחים המוסלמים, כי "אנו מודעים לחשיבותה הגדולה והשפעתה של מצרים על האזור. אנו רוצים לראות דמוקרטיה אמיתית, לא זיוף כמו שראינו בבחירות באיראן ולא קבוצה קטנה שלא מייצגת את הרב-גוניות של החברה המצרית וכופה את האמונות הדתיות או האידאולוגיות שלה".

שרת החוץ האמריקאית אמרה עוד שבשלב זה הממשל לא מקיים דיונים על ביטול הסיוע למצרים. "אנו תמיד בוחנים מחדש את הסיוע למדינות, אך כרגע אנו מנסים לוודא שלא תהיה אלימות או פרובוקציות ואנו רוצים לראות את תחילת הרפורמות".

קלינטון התחמקה באלגנטיות כשנשאלה אם דבריה על "משטר יציב" ביום שלישי היו טעות. "כל אחד רוצה תשובות של כן ולא על סוגיות מורכבות", אמרה. "המצב פגיע. מצרים היתה שותפה של ארה"ב במשך למעלה מ-30 שנה, ושותפה בהשגת שלום הסטורי עם ישראל ובמאמצים לייצב את האזור. לאורך השנים היינו עקביים בקריאתנו לקדם יציבות אמיתית, הנובעת מהשתתפות דמוקרטית הנותנת לאנשים תחושה ששומעים את קולם".

במקביל, הצהיר היום שגריר מצרים לארה"ב סאמה שוקרי שמצרים "הבטיחה את חופש הביטוי" וכי המדינה "בדרך לרפורמות כלכליות ופוליטיות כבר עשרים שנה או יותר". לדבריו, "מדינתו עשתה צעדים גדולים בכיוון ותהליך הרפורמה נמשך".

מצרים על סף ההפיכה - כל הדיווחים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ