ראש התנועה האיסאלמית בתוניסיה שב למדינה לאחר 22 שנות גלות

ראשד אל-ראנושי, שהצהיר כי אין בכוונתו להתמודד לנשיאות, התקבל בידי קהל רב בשדה התעופה בבירה תוניס

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

מנהיג התנועה האיסלאמית התוניסאית "אל-נהדה", ראשד אל-ראנושי, שב היום (ראשון) לביתו לאחר 22 שנים בגלות. אלפים הגיעו לקבל את פניו בשדה התעופה. שובו של אל-ראנושי הוא סימן מובהק לשינוי שחל במדינה, מאז שהנשיא זין אל-עאבדין בן עלי הופל בגל מחאה עממי.

"אל-נהדה" הוגדרה בידי בן עלי כארגון טרור, אולם הנהגתה טוענת כי היא דוגלת בקו איסלאמי מתון. בראיון שהעניק החודש לפייננשל טיימס אמר אל-ראנושי כי לו עצמו אין כל שאיפות פוליטיות ואין ברצונו להתמתנות לשר, לחבר פרלמנט או לנשיא מכיוון שגילו כבר לא מאפשר לו זאת. בדבריו הוא ניסה להפיג את החשש שבכוונתו להשתלט על תוניסיה ולהנהיג בה משטר איסלאמי. "יש מי שמציג אותי כחומייני שיחזור לתוניסיה - אני לא חומייני. המצב הטבעי בשבילי הוא להיות בתוניסיה".

בראיון לעיתון א-שרק אל-אווסט היוצא לאור בלונדון הבהיר ראנושי כי המהפכה האזרחית לא נולדה ביוזמת תנועתו, כי היא משותפת לחילונים, לקומוניסטים ולאיסלאמיסטים. ראנושי, שמנהל דף פייסבוק ומעביר דרכו את מסריו, הזכיר עוד כי מפלגתו "אימצה עוד בשנת 1988 את חוקי מעמד האשה", וכי תנועתו תומכת המהפכה מקווה שיקום משטר חדש ודמוקרטי המגן על זכויות אדם.

עם זאת, הצהרותיו אינן בהכרח משקפות את עמדת הדור הצעיר של האיסלאמיסטים בתוניסיה, שסבלו מידו הקשה של המשטר הן במישור הדתי והן במישור הכלכלי. חלק מהם אף השתתפו בפעילות טרור ואחרים הקימו תאים מחתרתיים אשר פעלו במשך השנים נגד מטרות ממשלתיות. גורמים אלה זכו לתמיכה וסיוע מצדן של מפלגות איסלאמיסטיות רדיקליות באלג'יריה, והתאמנו במחנות של ארגוני טרור איסלאמיים במדינות השכנות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ