כותב נאומיו של מקיין נחשף כמחבר הספר על אובמה

לא מעט פרשנים שברו את הראש בניסיון לפענח ראשונים את סוד זהות מחבר הרומן "O: Presidential Novel". קץ לחרושת השמועות?

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

רומן המפתח החדש "O: Presidential Novel", המגולל את תלאות קמפיין הבחירות של הנשיא אובמה ב-2012, פורסם בשבוע שעבר בידי אלמוני ועורר בשבועות האחרונים גל שמועות בוושינגטון והימורים על זהות המחבר. לא מעט פרשנים ותיקים שברו את הראש בניסיון לפענח ראשונים את סוד זהות המחבר. ואולם, במקרה של הרומן הנשיאותי האנונימי הקודם, "צבעי השלטון", עבר זמן רב עד שהצליחו להתחקות אחר זהותו של המחבר, שהתגלה כפרשן הוותיק ג'ו קליין.

במקרה של הרומן החדש, נפתרה התעלומה בתוך זמן קצר. העקבות הובילו אל מארק סאלטר, כותב הנאומים והשותף לכתיבת הספרים של הסנאטור הרפובליקאי ג'ון מקיין, שהתמודד נגד אובמה ב-2008 על תפקיד הנשיא.

מבקרים ארסיים במיוחד כתבו שלסאלטר היתה סיבה להסתיר את זהותו לא רק משום שעלולים לחשוד שהוא מנסה להתנקם באובמה על הפסדו של מקיין. הספר, הם סיכמו, פשוט די גרוע ונקרא כמו "ערמת מאמרי דעה של פרופסורים למדע המדינה ממכללה מקומית".

סאלטר והמו"ל שלו סירבו להגיב לדיווחים על זהות המחבר, אולם רמזים כי מדובר בו היו בשפע: סאלטר הסתגר בביתו במדינת מיין מאז עזב את עבודתו בסנאט; תיאור של המחבר שמסר המו"ל תואם את זה של סאלטר; סאלטר לא הגיב בחיוב, אולם גם לא הכחיש את הקשר שלו לספר, ובנוסף, בספר מופיע סיפור שהיה יכול להיות ידוע רק למישהו שעבד על הקמפיין של מקיין.

המו"ל שלח את הספר לכתבים לקראת הופעתו בחנויות בשבוע שעבר בליווי מכתב המבקש שלא להתעכב על זהותו של המחבר, "מתוך סולידריות עם העיקרון שיש לשפוט ספר על פי תוכנו ולא על פי זהות המחבר".

הספר מציג את אובמה בתור איש מבריק, אך סובל מפיצול אישיות קלה ומותש מהקרבות הפוליטיים. עלילת הרומן מתחילה בעוד כמה חודשים מהיום, שעה שהצרות של ארה"ב נגררות במתכונת הנוכחית, אך שערורייה סביב מנהל הקמפיין של אובמה מזניקה לתפקיד את קאל ריגן, שעליו מוטל לוודא שאובמה ייבחר לכהונה שנייה. המחבר מתאר בהרחבה קמפיין בחירות טיפוסי, ושמות השחקנים האמיתיים בזירה התקשורתית והפוליטית מוחלפים בשמות בדיוניים, אך האנשים מזוהים די בקלות. אובמה למשל, מתמודד בבחירות החוזרות בסיסמה "הבטחות נעשו, הבטחות קוימו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ