פרשנות: מלחמת מאסף אבודה של מובארק

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
אנשיל פפר

חוסני מובארק ממשיך להצטלם בטלוויזיה הממלכתית, נפגש עם שרי ממשלתו החדשה, משביע את עומר סולימאן לסגן הנשיא ומוציא הודעות לתקשורת על כך שהוא נועד עם ראשי הצבא. אבל מבחינתו מדובר במלחמת מאסף חסרת תכלית.

לא צריך להיות מומחה למצרים, או אפילו לדבר ערבית, כדי להבין ממראה החיילים המתחבקים עם המפגינים בכיכר תחריר שאם תינתן להם פקודה לפתוח באש על האזרחים, הם לא יוכלו למלא אותה. כשהטור המשוריין הארוך נע אתמול אל תוך הכיכר, היו קני התותחים מכוסים וארגזי התחמושת של המקלעים הכבדים על צריחי הטנקים היו ריקים. מאות חיילים חמושים מסתובבים ברחובות העיר, בחלק מהצמתים הם אפילו מחליפים את המשטרה שנמלטה על נפשה ומנסים נואשות לכוון את התנועה, אך לא נתקבל אפילו דיווח אחד על ירי או על אלימות מצד החיילים כלפי האזרחים. אם ינסה מובארק לשלוח את הטנקים לדרוס ולירות במפגינים, כמו שעשו מנהיגי המפלגה הקומוניסטית הסינית בכיכר טיאנאנמן, הם לא יישמעו לו.

בינתיים הוא מחכה בתקווה שהמפגינים יתעייפו, ילכו הביתה לשמור על רכושם מפני הבוזזים ובסופו של דבר יסתפקו בכמה רפורמות סמליות. אבל כרגע לא נראה שעשרות האלפים שממשיכים לגדוש את הכיכר ואת הרחובות המובילים אליה עומדים להתעייף. הם טעמו לראשונה את טעם החופש, הם יכולים לדבר, לצעוק, לשיר, להניף כרזות, להתראיין לתקשורת הזרה ואפילו לקלל את הנשיא, מבלי לחשוש לחשוף את פרצופיהם ושמותיהם. זקן אחד הסתובב אתמול בכיכר תחריר עם דף מודפס בערבית, המסכם את טענותיו כלפי המשטר. הוא חיפש צעירים דוברי אנגלית שיתרגמו עבורו את הדברים ויעבירו אותם לעיתונאים מרחבי העולם. מבחינתו ומבחינת מאות אלפי אזרחים מצרים אחרים, כבר אין דרך חזרה.

מובארק יכול להמשיך להסתגר בארמונו אבל בינתיים הכלכלה תקועה, עשרות אלפי תיירים בורחים והיתר מבטלים הזמנות. מצרים לא תוכל להמשיך לתפקד לאורך זמן בלי כוח שיטור אמין שישמור על הסדר ברחובות, בלי חיי מסחר סדירים ובלי רשת האינטרנט. זעמו של דור צעיר שלא יכול לעבוד, ללמוד, להינשא ולתכנן עתיד - יחזיק מעמד יותר זמן מסבלנותו של הנשיא הנצחי בן ה-82.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ