שליחו של הנשיא אובמה הציג למובארק את תפיסת ארה"ב ל"מעבר שלטוני מסודר"

בבית הלבן אישרו כי הנשיא העביר מסר, באמצעות שליח, שהממשל האמריקאי לא רוצה שמובארק יתמודד בבחירות הבאות

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

האם נשיא ארה"ב ברק אובמה העביר לעמיתו המצרי מסר שעליו לעזוב את תפקידו? בבית הלבן מסרבים בשלב זה לאשר את פרטי המסר למעט העובדה ששליחו של אובמה, הדיפלומט לשעבר פראנק ויזנר, הציג בפני מובארק את תפיסת הממשל האמריקאי ל"מעבר שלטוני מסודר".

ויזנר נתפס כדמות מתאימה למשימה הרגישה בזכות קשריו הקרובים (יש הטוענים, קרובים מדי) עם מובארק עוד מהתקופה שבה שימש כשגריר ארה"ב בקהיר בימי רייגן וג'ורג' בוש האב.

ממשל אובמה היה זהיר בהצגת משימתו של השגריר לשעבר. דובר משרד החוץ האמריקאי פיליפ קרולי הדגיש כי ויזנר הוא לא "שליח רשמי", וכי למרות שהבית הלבן ביקש ממנו לטוס לקהיר, הוא "אזרח פרטי ודיפלומט לשעבר" - זאת בהתאם למאמץ הממשל להיתפס כמי שאינו מתערב בענייני הפנים של מצרים.

השגרירה האמריקאית הנוכחית בקהיר, מרגרט סקובי, דיברה היום (שלישי) בטלפון עם מוחמד אל-בראדעי, לראשונה מאז חזרתו למצרים. במקביל, פונו עובדי השגרירות האמריקאית שאינם דרושים בשעת חירום ממצרים. מאוחר יותר צפויה להתקיים בבית הלבן פגישה נוספת של בכירי הממשל בעניין מצרים, שתכלול גם את שרת החוץ, הילרי קלינטון.

אובמה ומובארק בימים טובים יותר. תצלום: אי-פי

גם בקונגרס, שבו נשלפות פעמים רבות אמירות בוטות מהמותן בשל היריבות בין המפלגות, התגובות למצב במצרים היו זהירות ביותר. חברי הקונגרס הרפובליקאים לא מיהרו למתוח ביקורת על התגובה המדודה של הבית הלבן - מנהיגי המפלגה הרפובליקאית בשני בתי הקונגרס אף הביעו תמיכה בעמדת הנשיא. יו"ר הקונגרס, ג'ון ביינר, קרא לממשל לעמוד לצדו של מובארק שמנסה לקדם שינוי, כדי שהשלטון לא ייפול לידי מוסלמים קיצונים. הרוב העדיפו לשתוק - בתגובה לפניית "הארץ", חברי הקונגרס נצמדו לרוב לקריאה הלא מחייבת ל"הימנעות מאלימות", כאילו שיננו את הנחיות הבית הלבן.

אך היו גם יוצאי דופן - שני חברי קונגרס דמוקרטים קראו להפסקת הסיוע של 1.3 מיליארד דולר למצרים, כדי להבהיר את ניתוק הקשר של ארה"ב "עם משטר של דיכוי". הסנטור הרפובליקאי ג'ון מקיין אמר כי על אובמה להגביר את הלחץ על מובארק כך שיוביל להתפטרותו, "כדי שלא נמצא את עצמנו בצד הלא נכון של ההיסטוריה". חברת הקונגרס הרפובליקאית אלאנה רוס-לטינן, יו"ר ועדת החוץ של בית הנבחרים, קראה למובארק לקיים בחירות דמוקרטיות, שצריכות "לכלול רק את המועמדים שגינו בפומבי טרור ומכבדים את ההתחייבויות הבינלאומיות של מצרים למניעת הפצת נשק גרעיני והסכם השלום עם ישראל". זאת בכדי לפסול לפחות את "האחים המוסלמים" מהתמודדות בבחירות.

"הם נותנים לדברים להתפתח בתקווה שזה לא ידרדר לאיזה אסון"

ד"ר ריצ'רד האס, נשיא המועצה ליחסי חוץ, אמר שעל הבית הלבן לצמצם את ההודעות הפומביות, אך באופן פרטי, לדחוף למעבר שלטון במצרים, כי "עידן מובארק נגמר, הוא איבד את הלגיטימיות שלו והיכולת להנהיג".

"זה לא פשוט לממשל להחליט מה לעשות, כי מדובר באירוע חסר תקדים, והמדיניות האמריקאית באזור הסתמכה על כך שמצרים יציבה תחת שלטונו של מובארק", אמר ל"הארץ" מייקל אדלר, חוקר במכון וודרו ווילסון בוושינגטון. "אירועי תוניסיה הקדימו את הבלתי נמנע, כי איש לא ציפה שההפגנות האלה יקרו עכשיו, ולא בבחירות הבאות לנשיאות. אז הבית הלבן משדר מסר זהיר של הימנעות מאלימות ותמיכה בעקרונות הבסיסיים - הם נותנים לדברים להתפתח בתקווה שזה לא ידרדר לאיזה אסון. זו תהיה טעות מצד הנשיא לבקש ממובארק לפרוש בפומבי. זה שהם מפנים את העובדים הלא חיוניים בשגרירות לא בהכרח מעיד על פאניקה - השגרירות פתוחה, ומדובר באמצעי זהירות די סטנדרטיים בנסיבות מהסוג הזה".

אדלר טוען שהקמפיין נגד מוחמד אל-בראדעי, בו פתח המחנה השמרני בארה"ב בימים האחרונים, "מגוחך". לדבריו, "הוא עצבן את ממשל בוש בגלל התנגדותו למלחמת עיראק, אבל הוא היה די מסונכרן עם המאמץ של אובמה לדיאלוג עם איראן, בניסיון למנוע הסלמה. השמרנים לא אוהבים אותו והוא בהחלט איש שאומר מה שהוא חושב, אך הוא לא 'בובה של איראן' כפי שמנסים להציג אותו. בסבא"א הוא פשוט לא רצה לקפוץ למסקנות לגבי כוונות איראן בלי עדויות מוצקות".

"סולימאן רוצה שינוי"

"ממשל אובמה קיבל החלטה מצוינת כששלח את פראנק ויזנר לדבר עם הנשיא מובארק", אמר ל"הארץ" סטיבן כהן, נשיא המכון לשלום ופיתוח במזרח התיכון, חבר קרוב של ויזנר. "אף דיפלומט אמריקאי לא מתמצה כה לעומק במצרים, ומאז שהוא היה השגריר בקהיר, הוא ממשיך לבקר שם לפחות פעם בשנה ומתחזק את מערכת היחסים המצוינת עם הבכירים. זו החלטה טובה של אובמה שלא לשלוח נציג מהממשל שיכל להתפרש כתכתיב של וושינגטון. היתה להם פגישה די ארוכה עם הנשיא. אני בספק שהוא אמר לו לפרוש עכשיו, אך עובדה שמובארק קיבל החלטה".

כהן, המיודד שנים גם עם סגן הנשיא החדש עומאר סולימאן, עמו שוחח אתמול, אמר כי הוא מפקפק בכך שהמפגינים יסתפקו בהסדר הנוכחי. "הוא (סולימאן) רוצה שינוי", אמר כהן. "הוא עובד על המעבר, אך עומר הוא מאוד קרוב למובארק, והעם לא רוצה מישהו שהוא רק שינוי מזערי בהשוואה למובארק. עומר רוצה את השינוי, הרעיון הבסיסי שלו זה לוודא כעת שלא יהיו היתקלויות בין המפגינים לצבא, כי זה יוביל להרס המדינה. השינוי לא יקרה בבת אחת, העם צריך לעכל את זה, מנהיגות חדשה צריכה לצמוח, לא האחים המוסלמים שהם המפלגה המאורגנת היחידה כרגע. המפלגה הדמוקרטית הלאומית היא ברווז מת - הם לא יכלו אפילו לדבר בשם הנשיא כשבא המשבר. אני גם חש רגשות חיוביים כלפי גמאל, אך הוא איבד את ההזדמנות שלו. ההחלטה הראשונה החשובה של מובארק היתה למנות מישהו אחר בתור הסגן, לא את בנו.

"אני חושב שהתגובה של הממשל למשבר היתה ראויה - לא היה משהו דרמטי שהם יכלו לעשות כדי לשנות את המהלך ההסטורי. ארה"ב היתה צריכה לקבל רעיון שלמדינות באמת יש זכות לקבוע את גורלן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

כריך "אומלט אנד צ'יז" של "סלין פרייטאג בייגל"

קשה להבחין בדוכן הזה, שמצליח להוסיף רוח כל כך נדרשת לשינקין

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

המכללה האקדמית הדסה בירושלים, ב-2020. לדברי פרופ' חנה הרצוג, "נשים הן הנפגעות העיקריות מהתקנונים"

במסלולים לחרדים במוסדות אקדמיים דורשים מנשים לבוש צנוע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ