היום "צעדת המיליון" בקהיר. הצבא: לא נירה

דובר הצבא: המחאה של המפגינים לגיטימית. סולימאן הודיע על בחירות חוזרות בחלק מהמחוזות. ישראל אישרה לגדודים מצריים להיכנס לסיני .נתניהו: חשש שמצרים תהפוך לאיראן.

הארץ
אנשיל פפר
שליח "" לקהיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
אנשיל פפר
שליח "" לקהיר

המפגינים למען הדמוקרטיה במצרים מבטיחים להוציא היום לרחובות מיליון בני אדם בבירה קהיר, באלכסנדריה ובערים נוספות ברחבי המדינה, בקריאה לנשיא חוסני מובארק להתפטר. דובר הצבא המצרי פרסם הודעה מפתיעה שלפיה דרישות המפגינים לגיטימיות. הוא הוסיף שהצבא לא מתכוון לירות במפגינים.

במקביל, מינה אתמול מובארק 13 שרים חדשים, בהם מחליף לשר הפנים חביב אל-עאדלי, בעקבות כישלונו להתמודד עם המפגינים. סגן הנשיא החדש עומר סולימאן הודיע כי הנשיא הורה לו לפתוח במשא ומתן עם האופוזיציה על שינויים בחוקה. סולימאן מסר עוד כי בכוונת הרשויות לערוך בחירות חוזרות לפרלמנט בכמה מחוזות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הזהיר אתמול כי המשך המהומות במצרים עלול להביא להשתלטות גורמי איסלאם קיצוני על המדינה, בדומה למה שהתרחש במהפכה באיראן ב-1979. בניגוד אליו, דיפלומט ישראלי המוצב בקהיר השמיע אתמול הערכה אופטימית יותר ואמר שתנועת המחאה כוללת בתוכה כל מיני דעות וחשיבה חברתית חדשה במצרים, וכי ייתכן שהיא תוביל להתפתחות חיובית.

כל משפחות עובדי השגרירות הישראלית וכן כמעט כל קבוצות התיירים הישראלים הנמצאות במצרים פונו ביומיים האחרונים. משרד החוץ פועל כדי לפנות את קבוצת התיירים האחרונה שנמצאת בעיר לוקסור היום. מצרים העבירה אתמול, בצעד חריג ובהסכמה ישראלית, שני גדודים ובהם כ-800 חיילים לסיני, במטרה להתמודד עם מהומות הבדווים בחצי האי.

פריסת החיילים בסיני מנוגדת להסכם השלום בין שתי המדינות מ-1979, הקובע שחצי האי יהיה מפורז מכוחות צבא.

רבבות רבות של אזרחים מצרים המשיכו אתמול לגדוש את כיכר א-תחריר המרכזית בקהיר. על פי הערכות שונות, הגיע מספרם לכרבע מיליון לקראת ערב. המפגינים לא שעו לדרישת המשטר להיכנס לעוצר החל מהשעה שלוש אחר הצהריים. הצבא הניח לסדרנים מתנדבים לפקח על כניסת האזרחים לכיכר. "אנחנו בודקים את המפגינים כדי לראות שאף שוטר לא ייכנס", אמר אחד הסדרנים. רשת אל-ג'זירה דיווחה כי אתמול נערכו הפגנות ענק בערים אחרות ברחבי מצרים. לפי דיווחי הרשת, בעיר מחאלה צעדו 100 אלף בני אדם ו-120 אלף הפגינו בעיר מנצורה.

הכוונה של תנועת "שישה באפריל", שמובילה את המחאה, היא לכנס מסת מפגינים גדולה ככל האפשר כדי ללחוץ על הצבא לחצות את הקווים ולצאת נגד מובארק. המחאה צפויה להתרכז בכיכר א-תחריר, אבל המארגנים מודעים לכך שאם תישאר שם, הרי שמשטרו של מובארק יישאר על כנו.

המפגינים מתכננים היום לצעוד כשהם נושאים ארונות של אזרחים שנהרגו בסוף השבוע בהתנגשויות האלימות עם המשטרה, אל ארמונו של מובארק בפאתי העיר. המפגינים צפויים גם לנסות להשיג שליטה בכמה מהצירים המרכזיים בקהיר, גשרים על הנילוס ואולי אף משרדי ממשלה ואתרים אסטרטגיים מבחינת הממשל.

אחת הנקודות הבעייתיות ביותר עבור המשטר היא בניין רשות השידור המצרית, שנחשב לסמל שלטוני, ונמצא קרוב לכיכר השחרור. זה עשוי להיות אחד המקומות הראשונים שעליהם ינסו המפגינים להשתלט. נקודה זו תהיה מכרעת עבור עתיד המחאה ועתיד המשטר, מאחר שהצבא, שפרוס בנקודות הללו, ייאלץ להחליט אם בכוונתו לפתוח באש על המפגינים, או שמא לתת להם להשתלט על מוסדות השלטון, ובמידה מסוימת לפנות את הדרך לסילוקו של מובארק. אם יפתח הצבא באש, משמעות הדבר היא מרחץ דמים. אם יימנע מכך, הרי שמובארק, שנשען על כוחו של הצבא, ייאלץ לעזוב את תפקידו מאחר שלא יישארו בידיו מוקדי כוח במדינה.

אתמול, בהודעה שעשויה להתפרש כסוג של הסכמה עם המחאה, הודיע דובר צבא מצרים, הגנרל איסמעיל עותמאן, כי לצבא אין שום כוונה להשתמש בכוח נגד "בני העם החזק הזה". בהודעה שפורסמה בשעות הערב נאמר כי חופש הביטוי בדרכי שלום נתון בידי כולם. "יש להימנע מכל פעולה שתפגע באינטרסים של הכלל, אסור לפעול מחוץ לחוק, יש להימנע מפגיעה בנכסים לאומיים", נאמר. הסעיף החמישי בהודעה והשישי נתפשו כמסר למפגינים: "הכוחות החמושים מבינים את הדרישות הלגיטימיות של המפגינים... הכוחות החמושים נמצאים ברחובות כדי להגן עליכם, ולא יפנו להשתמש בכוח נגד בני העם החזק הזה".

המפגינים קראו לכל אזרחי המדינה לשבות עד להפלת המשטר. בניסיון למנוע את התקהלות ההמונים, הורה המשטר אתמול לסגור את שירותי הרכבות ברחבי המדינה. עצירת הרכבות מתווספת להשבתת מערכת הבנקאות וסגירת רשת האינטרנט במדינה כבר מעל ארבעה ימים.

במקביל, המשיך אתמול הנשיא מובארק בהחלפת ממשלתו כשהוא משביע שרים חדשים, אבל המהלכים הפוליטיים לא עשו רושם על המפגינים שהמשיכו לדרוש בתוקף את התפטרותו. על משטח גדול בכיכר הציבו המפגינים גיליונות נייר גדולים ויצרו את המלים "כולו בטל" - "זה אומר שכל המעשים של מובארק לא נחשבים, לא חוקיים ולא מעניינים אותנו יותר", אמר אחמד עלי, מהנדס בן 48.

בכיכר שררה אתמול אווירה של קרנבל, צעירים רבים הגיעו בערב עם שקי שינה, במטרה להעביר שם את הלילה. הצבא אכף מעשר בלילה עוצר כמעט מלא בעיר, אבל הניח לאלפים להישאר בכיכר עד הבוקר. למרות צמצום הנוכחות בכיכר, הוצבו אתמול יותר טנקים בצמתים וכבישים מרכזיים בעיר, כשבמקומות רבים החיילים כיוונו את התנועה. אתמול חזרו שוטרים בודדים להסתובב בעיר, אבל רק קצינים בודדים שסייעו לכוון את התנועה. הרחובות עדיין נותרו מופקרים לבוזזים בלילות, כשקבוצות אזרחים מתנדבים מגנים על שכונות המגורים. מספר מרכזי קניות נבזזו בלילה שבין ראשון לשני בלב העיר והועלו באש.

ארה"ב הודיעה כי שלחה שליח מיוחד למצרים לקדם את הדמוקרטיה במדינה. לדברי משרד החוץ האמריקאי, השגריר לשעבר במצרים פרנק וייזנר נחת בקהיר ונפגש עם בכירים מצרים וקורא להם לקדם רפורמות פוליטיות וכלכליות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ