עשרות אלפים יצאו ל"יום זעם" בתימן נגד הנשיא עלי עבדאללה סאלח

המפגינים הרבים אינם מסתפקים בהכרזת הנשיא כי אין בכוונתו להתמודד על תקופת כהונה נוספת ודורשים "כניעות נוספות"

אבי יששכרוף
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף
סוכנויות הידיעות

עשרות אלפי בני אדם יצאו היום (חמישי) לרחובות צנעא ל"יום זעם" שארגנו מתנגדי משטרו של הנשיא עלי עבדאללה סאלח. המפגינים הרבים אינם מסתפקים בהצהרתו של הנשיא שאמר אתמול כי אין בכוונתו להתמודד על כהונה נוספת ב-2013. במהלך היום צפויות ההפגנות להתפשט לרחבי המדינה בה שולט סאלח יותר מ-30 שנה. במקביל, הסתובבו היום בעיר הבירה תומכיו של הנשיא וכרזו לתושבים לצאת להפגנות תמיכה במשטר.

מפגינים רבים שהתרכזו מחוץ לאוניברסיטת צנעא קראו "להחליף את המשטר" ו"די לשחיתות, די לדיקטטורה". אחד ממארגני המחאה אמר כי "יום הזעם יביא ללחץ מחודש על הנשיא להיכנע לדרישות נוספות של האופוזיציה", אך לא פירט לאילו דרישות הוא מתכוון.

נשיא תימן הודיע אתמול כי אין בכוונתו להתמנות שוב לתפקידו לאחר תום כהונתו ב-2013. עלי עבדאללה סאלח, שנתון ללחצים ציבוריים גדולים להתפטר מתפקידו, מחקה למעשה את הודעתו של נשיא מצרים חוסני מובארק, שהודיע שלשום כי אין בכוונתו להתמודד על הנשיאות בבחירות הקרובות בנובמבר השנה. סאלח, בן 68, שנבחר ב-2006 לשבע שנות כהונה, הבהיר גם כי בנו, אחמד, שעומד בראשות משמר הנשיאות במדינה, לא יירש אותו בתפקיד.

"לא אמשיך את כהונתי ואני מתנגד לחוק ירושה", אמר סאלח בישיבת חירום של הפרלמנט יממה בלבד לפני "יום הזעם". סאלח, שמשמש נשיאה של תימן בשלושת העשורים האחרונים, קרא להקמת ממשלת אחדות ופנה לאופוזיציה להימנע מהפגנות. בנוסף, אמר סאלח כי יעצור את הדרישה של מפלגת השלטון לשנות את החוקה כדי לאפשר לו לכהן כנשיא לכל חייו. כוונת מפלגתו להאריך את כהונתו, גרמה למתיחות רבה ברחבי תימן.

המפגינים קוראים "די לדיקטטורה". תצלום: אי-אף-פי

סאלח אף הסכים לדרישת האופוזיציה לדחות את הבחירות הקרובות לפרלמנט המתוכננות לחודש אפריל. בפברואר 2009, נקבע בדיונים בין מפלגת השלטון לאופוזיציה כי הפרלמנט יכהן שנתיים בלבד, ובתקופה זו יוכנסו רפורמות שונות במערכת הפוליטית. ואולם, עד כה לא נקבעו רפורמות ולקראת הבחירות טענה האופוזיציה כי אין לקיים אותן במועדן. ברפורמות נכללת דרישה לשנות את שיטת השלטון בתימן ולעבור ממשטר נשיאותי לפרלמנטרי.

בעקבות גל ההפגנות ברחובות צנעא, שבו השתתפו עשרות אלפי בני אדם, מנסה סאלח בימים האחרונים להרגיע את רוחות המהפכה. ביום שני האחרון הודיע על הקמת קרן מיוחדת שתספק מקומות עבודה לבוגרי אוניברסיטאות, קיצץ במסים והעלה את משכורות אנשי הצבא. תימן נחשבת למדינה הערבית הענייה ביותר. יש בה נוכחות רבה של ארגון אל-קאעדה, מורדים בצפון ובדלנים בדרום. מחצית מתושביה חיים מתחת לקו העוני, ושיעור האבטלה גבוה. מלבד ההפגנות הסוערות שדרשו את התפטרותו של סאלח, כלל גל המחאות גם ארבעה אזרחים שהציתו עצמם למוות בעיר עדן.

במקביל, נמשכות בסוריה הכנות האופוזיציה לקראת הפגנות המתוכננות בימים הקרובים בדמשק. באחרונה, נפתחו כמה דפי פייסבוק המופנים נגד שלטון בשאר אל-אסד וקוראים ליום זעם. בעמודים נכתב כי הפגנות יתקיימו מחר ובסוף השבוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ