ברזיל תעגן את אושר האזרחים בחוקה

מחוקקים בארץ הסמבה יביאו להצבעה תיקון לחוקה הקובע כי החתירה לאושר היא זכות יסוד לה ראויים תושביה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי

דווקא המדינה הידועה במוזיקת סמבה, קרנבל אדיר ממדים ברחובות, וחופים מרהיבים זקוקה לתיקון חוקתי שיגן על החתירה לאושר. מחוקקים אחדים בברזיל הכינו הצעת חוק לתיקון סעיף בחוקה, הקובע שהחתירה לאושר היא זכות יסוד. הם מצפים שהתיקון יאושר בקרוב בסנאט, ולאחר מכן יעבור לאישור לבית התחתון.

התומכים בחוק טוענים שמדובר במשימה רצינית, שנועדה להתמודד עם חוסר השוויון הכלכלי והחברתי העצום הקיים בברזיל, למרות התגובות המבודחות שהיא מעוררת. "הצמיחה הכלכלית הגדולה לא לוותה בצמיחה החברתית שקיווינו לה", אמר מאורו מוטורין, מנכ"ל "תנועת החתירה לאושר", עמותה התומכת בהצעת החוק. "בעזרת התיקון בחוקה, אנחנו רוצים לעורר ויכוח ולהגיע להסכמה על יצירת התנאים לקיום זכויות סוציאליות".

הצעת החוק הברזילאית אמורה להוסיף את "החתירה לאושר" לסעיף 6 של החוקה, הקובע בין השאר כי חינוך, בריאות, מזון, עבודה, קורת גג, פנאי וביטחון הם זכויות סוציאליות המגיעות לכל האזרחים.

ברזיל מתקדמת ועומדת להיות הכלכלה החמישית בעולם לקראת 2016, השנה שבה תארח את המשחקים האולימפיים. ואולם, מערכת החינוך הציבורית המפגרת, המצב הגרוע של הכבישים ושל מסילות הברזל ושכונות העוני שבהן רווח הפשע, מאיימים לתקוע מקלות בגלגלי התקדמותה.

כריסטיאנו פאישאו, פרופסור באוניברסיטת ברזיליה ומומחה לחוקה, אמר כי לדעתו אין טעם בתיקון המוצע, וכי בסופו של דבר ייהפך למין עניין "פולקלוריסטי", שכן ברזיל כבר אינה זקוקה ל"גימיק" כזה מאז ביטול הדיקטטורה ששלטה במדינה מ-1964 ועד 1986. "יכול היה להיות טעם להצעה אילו היינו במצב של חידוש הדמוקרטיה או בתהליך מעבר לבחירות ישירות. כרגע אין לזה כל תועלת", הוסיף.

בישיבת הסנאט שקדמה להעברת ההצעה לדיון בוועדה בנובמבר אשתקד, השמיע דניאל סיידל מוועידת ההגמונים של ברזיל ביקורת על "תנועת החתירה לאושר" ואמר שמדובר בסך הכול במסע שיווקי, שאינו מציע פתרונות של ממש לבעיות החברתיות הקשות הפוקדות את ברזיל. "לא עדיף לדבר בבירור על מדיניות רווחה ועל הקטנת אי השוויון?", שאל.

מוטורין, איש "תנועת החתירה לאושר" אמר בתגובה כי "האושר אינו משחק. האנשים סבורים בטעות שזה משהו מיותר, אבל זה לא נכון. אנחנו צריכים שירותי בריאות איכותיים שאין לנו. אנחנו צריכים חינוך איכותי שאין לנו. מדובר ביצירת התנאים שיאפשרו לאנשים לחתור לאושר, אבל בעזרת הכשרה, ידע, הכנה כדי שנהיה חברה מתקדמת יותר בעתיד".

גם ממשלות אחרות מקדמות חתירה לאושר. יפן ודרום קוריאה כוללות את הזכות לאושר בחוקה, ובחודש שעבר פירטה ממשלת בריטניה תוכניות לפתח פרויקט בעלות 3 מיליון דולר, שיאמוד את רווחת אזרחיה. בוטאן, שבהרי ההימלאיה, הייתה חלוצת רעיון "מדד האושר" כבר בשנות ה-70. זמן רב לפני כן, קבעה הכרזת העצמאות האמריקנית מ-1776 כי יש זכויות שאין ליטול מבני האדם והן: "חיים, חירות והחתירה לאושר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ