המהומות במצרים: מאמץ להביא לשחרור צעיר ישראלי שנעצר בסואץ

משעות הבוקר פועל משרד החוץ בכמה ערוצים כדי להביא לשחרורו של הצעיר שהרקע למעצרו אינו ידוע. אתמול שוחררו 4 עיתונאים

ברק רביד
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד
גילי איזיקוביץ

משרד החוץ בירושלים פועל משעות הבוקר (חמישי) באופן אינטנסיבי במטרה להביא לשחרורו של צעיר ישראלי שנעצר אתמול בעיר סואץ על ידי כוחות ביטחון מצריים. בכירים במשרד החוץ אמרו הבוקר כי הם אינם יודעים עדיין מה הרקע להגעתו של הצעיר לסואץ. לדבריהם, מדובר בנושא רגיש ביותר ונעשים מאמצים בכמה ערוצים להביא לשחרורו המהיר.

אתמול השקיע משרד החוץ מאמץ רב לשחרורם של ארבעה עיתונאים ישראלים שנעצרו לאחר שהפרו את העוצר שהטילו השלטונות במצרים. העיתונאים נכנסו למצרים עם דרכונים זרים ואשרת תייר וללא ויזה מיוחדת הניתנת לעיתונאים. הם שוחררו לאחר כמה שעות חקירה.

לפי הערכת משרד החוץ, נותרו במצרים מטיילים ישראלים בודדים, לאחר שכל הקבוצות המאורגנות עזבו את המדינה אמש. המשרד קרא הבוקר לכל ישראלי שעדיין נמצא במצרים לעזוב את המדינה לאלתר בשל המצב הביטחוני הרגיש ביותר.

כמו כן, משתדל משרד החוץ לשמור על קשר עם העיתונאים הישראלים המכסים את האירועים במצרים, ולהנחותם להימנע ככל האפשר מחיכוך עם כוחות הביטחון או המפגינים וזאת לאור ההתקפה האלימה על העיתונאי גדעון קוץ אתמול.

עיתונאים רבים מרחבי העולם נקלעו לארועים אלימים. תצלום: רויטרס

מתקפה מכוונת של תומכי מובארק נגד העיתונאים

בימים האחרונים הותקפו ונעצרו במצרים עשרות עיתונאים, במה שנראה כמתקפה מכוונת של המשטר ותומכיו נגד המדווחים על הנעשה במדינה. מעצר של עיתונאים בהפגנות במצרים, לא היה אירוע נדיר מאז החלו ההפגנות. אך אתמול, בעקבות ההסלמה בעימותים, נקלעו עיתונאים רבים לאירועים אלימים. בין הנפגעים היו כתב סי-אן-אן אנדרסון קופר, שני כתבים של סוכנות הידיעות אי-פי ועיתונאי בלגי. קופר סיפר שהוכה בראשו על ידי תומכי מובארק, ובהודעת סי-אן-אן נמסר כי הוא ואנשי צוותו נפצעו באורח קל בלבד. במותקפים היה גם כתב ישראלי - גדעון קוץ, שליח רשת ב' ומעריב. ארגון עיתונאים ללא גבולות מסר כי קיבל עשרות דיווחים על אלימות נגד עיתונאים מקומיים וזרים, ומשרד החוץ האמריקאי הביע דאגה מהמצב.

העצורים הישראלים נכנסו למצרים כתיירים, ללא תעודת עיתונאי מקומית או אישור משגרירות מצרים בתל אביב. הם נתפסו מצלמים ומעבירים דיווחים וחלקם הואשמו כי הפרו את הוראות העוצר. שלושה מהעצורים ששוחררו הם חברי צוות תוכנית התחקירים 360. הרביעי הוא עיתונאי של אתר אינטרנט ישראלי בשפה הערבית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ