מברק דיפלומטי חושף: 3 קטארים ערכו תצפיות בארה"ב לקראת פיגועי 11 בספטמבר

הגברים סיירו במגדלי התאומים ובפסל החירות והיו אמורים לטוס בקו שהתרסק בפנטגון. עלילה זו לא פורסמה עד כה ברבים

דנה הרמן
פאריס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה הרמן
פאריס

במתקפת הטרור במגדלי התאומים היו משתתפים רבים יותר מכפי שפורסם עד כה - כך עולה ממברק דיפלומטי אמריקאי שהודלף לוויקיליקס ונחשף בדיילי טלגרף הבריטי. על פי הדיווח בעיתון, שככל הנראה החל לעבוד עם ג'וליאן אסאנג' לאחר שהיחסים בין מייסד ויקיליקס לגרדיאן עלו על שרטון, שלושה גברים קטארים שלא היו מוכרים לציבור עד כה, שימשו צוות תצפית בעבור מבצעי הפיגוע.

על פי המברק, שלושת הגברים, שזהותיהם ידועות, נכנסו לארצות הברית ב-15 באוגוסט 2001 וביקרו במרכז הסחר העולמי, בפסל החירות, בבית הלבן ובאתרים שונים בווירג'יניה. לאחר מכן הם טסו ללוס אנג'לס, שם הם שכרו חדר במלון, עליו שילמו במזומן, והבהירו כי הם אינם מעוניינים בשירותי ניקיון. במברק נאמר כי צוות המלון החל לחשוד בגברים, משום שהם הבחינו בחדר במדי טייסים, במספר מחשבים ניידים ובקופסאות קרטון הממוענות לסוריה, לירושלים, לאפגניסטאן ולירדן. בחדר נמצאו גם רשימות מודפסות ובהן שמות של טייסים, של חברות תעופה, מספרי טיסות וזמני טיסות.

הנזק בפנטגון לאחר הפיגוע. תצלום: חיל האוויר האמריקאי

המברק, המתוארך ל-20 בפברואר 2010, נשלח משגרירות ארה"ב בקטאר למשרד החוץ. עוד מצוין בו כי שלושת הגברים שיינו מקומות לטיסה מלוס אנג'לס לוושינגטון, שיצאה ביום שלפני מתקפת הטרור ב-11 בספטמבר 2001, ואולם הם לא עלו לטיסה ובמקום זאת טסו ללונדון. בקו זה לוושינגטון - טיסה 144 של אמריקן איירליינס - טס גם המטוס שהתרסק ביום למחרת בפנטגון בצפון וירג'יניה.

גורמים רשמיים בארה"ב הכחישו היום את חשיבותו של המברק. פקיד אמריקאי אמר לוושינגטון פוסט כי חוקרים כבר קבעו כי לא ניתן להגיש כתבי אישום נגד שלושת הגברים - שמקום הימצאם כיום אינו ידוע. "לא רודפים אחריהם", אמר. "אין תיק פעיל. הם נבדקו, אבל זה נפל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ