בתגובה לפרשות ברלוסקוני: מרד נשי בשוביניזם האיטלקי

עשרות אלפי נשים חתמו על עצומת "די לברלוסקוני". הפרלמנט דחה בקשת הפרקליטות לערוך חיפוש בנכסיו

ניו יורק טיימס
אליזבטה פובולדו, רייצ'ל דנאדיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
אליזבטה פובולדו, רייצ'ל דנאדיו

רומא. סילוויו ברלוסקוני ביטל בצחוק את שערוריית המין האחרונה שבה הוא מעורב, שבמסגרתה חוקרת הפרקליטות האיטלקית אם שילם תמורת מין, כולל עם קטינות. אתמול גם זכה ראש הממשלה להישג לאחר שהפרלמנט דחה את בקשת הפרקליטות לערוך חיפוש בנכסים השייכים לו. אולם עם חשיפת השערורייה האינסופית וכלי התקשורת המתמלאים בתמונות של עשרות הצעירות הסובבות אותו, נוכח ברלוסקוני לראשונה בקריירה הארוכה שלו שחלק הולך וגדל מהציבור ממש לא משועשע מכך: הנשים. מורת הרוח הנשית מתגברת נגד הפוליטיקה האיטלקית הגברית והמסואבת.

כ-73,500 נשים חתמו באחרונה על עצומה בדף האינטרנט של עיתון השמאל ל'אוניטה, הקוראת לאיטלקיות לומר "די" לברלוסקוני. בהפגנה שנערכה נגדו ביום שבת במילאנו השתתפו אלפים, ובסוף השבוע הבא צפויה להתקיים גם הפגנת נשים כלל ארצית נגדו.

"יש גם איטליה אחרת", הכריזה בטלוויזיה אמה מרצ'גליה, האשה הראשונה העומדת בראש התאחדות התעשיינים של איטליה, קונפאינדוסטריה, ואחת הנשים היחידות באיטליה המחזיקות בכוח פוליטי עצמאי.

הזעם, המבעבע כבר זמן רב, גובר בימים אלה בקרב נשי איטליה הטוענות שאינן מזדהות עם דימוי האשה הרווחת במדינה: "ולינה" - נערת זוהר חטובה שהפכה לסימן ההיכר של רשתות הטלוויזיה של ברלוסקוני מאז שנות ה-80. "הנשים באיטליה סובלות כי הן חשות כלואות בין שני דימויים: עקרת הבית וה'ולינה'", אומרת דנדה סנטיני, העורכת הראשית של מגזין "אל" באיטלקית. "בטלוויזיה לא רואים כמעט שום דבר אחר".

בהשוואה לחברותיה באיחוד האירופי, מדדה איטליה מאחור בסוגיית השוויון המגדרי בשוק העבודה או בעמדות מפתח בהנהגה. נשים נזעמות טוענות ששערוריות המין האחרונות משדרות מסר מזיק: כדי להתקדם באיטליה נשים צריכות למכור את נשמתן, אם לא את גופן, לגברים בעלי עוצמה. "זה לא משקף אותי בשום מידה", אומרת מרטינה פריורי, זבנית בת 25 בחנות נעליים ברומא. "העולם האמיתי אינו כזה".

ואמנם, לנשים באיטליה לא קל להצליח בשוק העבודה. אף שמספר בעלות תואר אקדמי גבוה ממספר הגברים המחזיקים בו, הרי שרק 45% מהאיטלקיות מועסקות, לעומת ממוצע של 59% ב-27 מדינות האיחוד. לפי נתוני הפורום הכלכלי העולמי לפער בין המינים לשנת 2010, ניצבת איטליה במקום ה-74 מתוך 134, ואחריה מדורגות רק שלוש מדינות אירופיות אחרות - הונגריה, מלטה וקפריסין. במקביל, גם נרשם באיטליה שיעור הילודה הנמוך ביותר באיחוד, והוא עומד על 1.4 לאשה.

. ברלוסקוני בצילומי תוכנית טלוויזיה. ה''ולינה'', נערת הזוהר, הפכה לסימן ההיכר של רשתות הטלוויזיה של ברלוסקוני תצלום: AFP

מבחינות רבות אפשר לומר שהאיטלקיות עשו כברת דרך משמעותית במדינה שבה המוסדות הוותיקים והיציבים ביותר - הכנסייה הקתולית וארגוני המאפיה - נתונים בידי גברים; בפעם הראשונה עומדות נשים בראש התאחדות התעשיינים ובראש איגוד העובדים הגדול במדינה. ואולם, במדינה שלא מקפידים בה לבחור מועמדים לתפקידים שונים לפי כישוריהם, ניצבות הנשים מול מאבק בלתי פוסק ומתיש.

עשרות שנים אחרי שהתנועה הפמיניסטית סייעה לחולל שינוים משמעותיים באיטליה - כזכות להפלה ולגירושים - יש הטוענים שמצב הנשים היום גרוע מבעבר. "זה כאילו שחלה נסיגה משנות ה-70", אומרת אנטונלה ג'אקובה בת 55, שהשתתפה באחרונה בכינוס של ארגון פילומנה לקידום זכויות נשים.

אחת השאלות העולות היום על הפרק באיטליה, היא עד כמה ברלוסקוני אחראי לעיצוב דמותה של האשה ב-30 השנים שבהן הוא עומד בראש אימפריית השידור הפרטית הגדולה במדינה. במשך השנים טשטש ברלוסקוני את הקווים בין עולם הבידור לפוליטיקה, בשיבוץ נשים מתוכניות הטלוויזיה שלו במשרות פוליטיות; אחת המופרסמות שבהן היא מרה קרפנייה, המשמשת היום שרה לשוויון הזדמנויות בממשלתו.

באיטליה יש היום רבים הסבורים שהשינוי לא יבוא מהפרלמנט, אלא מהתקשורת האלקטרונית. העיתונאית והסופרת לורדנה ליפריני מקווה שהדור הבא של האיטלקיות לא יעוצב בידי תרבות נערות הזוהר של הטלוויזיה, אלא בידי האינטרנט. "אני בטוחה בכך. מרבית הצעירים מקבלים או יקבלו את עיקר המידע שלהם באינטרנט", היא אומרת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ