הרשות בעקבות מצרים: תקיים בחירות מקומיות

להכרזה קדם מאבק משפטי וציבורי של מפלגות השמאל הפלסטיני נגד החלטת ממשלת סלאם פיאד לבטל את הבחירות המקומיות, שהיו אמורות להתקיים בקיץ 2010

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירה הס
עמירה הס

מתחילת השבוע מבטיחים בכירים ברשות הפלסטינית ובפתח שבקרוב יתקיימו ביהודה ושומרון בחירות מקומיות ולאחריהן בחירות כלליות. תנועת החמאס הודיעה שלא תשתתף בבחירות כל עוד לא יושג הסכם פיוס בין הצדדים הפוליטיים היריבים. ההבטחות הלכו והתרבו ככל שיותר שליטים ערבים נדחפו על ידי האירועים במצרים להכריז על שינויים שלטוניים כלשהם. אבל בגדה המערבית קדם להכרזה על בחירות קרובות מאבק משפטי וציבורי ארוך של מפלגות בגוש הדמוקרטי-השמאלי.

שיא המאבק היה עתירה שהגישו המפלגות לבג"ץ הפלסטיני, שהורה ב-13 בדצמבר 2010 לממשלה ברמאללה לקבוע מיד מועד לבחירות. בכל יום של התמהמהות, הממשלה למעשה מפרה את הוראת בית המשפט. לדברי מזכ"ל מפלגת "היוזמה הלאומית הפלסטינית", מוסטפא ברגותי, עורכי הדין של גוש האופוזיציה כבר הודיעו על כוונתם להגיש עתירה נוספת. אך באמצע השבוע הודיע שר השלטון המקומי הפלסטיני, ח'אלד קוואסמה, כי סביר שהממשלה תחליט על מאי כמועד הבחירות המקומיות.

בחירות מקומיות היו אמורות להתקיים ב-17 ביולי 2010, אך באופן מפתיע וביום האחרון שבו יכלו הרשימות להירשם (10 ביוני), החליטה הממשלה בראשות סלאם פיאד לדחותן ולבטלן, למעשה. דוברים רשמיים הסבירו שבשל התנגדות ממשלת איסמעיל הנייה לקיים בחירות ברצועת עזה, בחירות בגדה בלבד יעמיקו את הקרע בחברה הפלסטינית ויפגעו בניסיונות להשיג פיוס. דוברים ברשות גם טענו ששליטים במדינות ערב ו"חברים ברחבי העולם" ביקשו לדחות את הבחירות.

אך מקורות באופוזיציה ובפתח כאחד סיפרו שתנועת הפתח לחצה לדחות למועד בלתי ידוע את הבחירות, משום שבכמה מועצות חשובות היא נכשלה במלאכת הרכבת רשימות המועמדים. הפחד היה שאפילו בחירות מקומיות יוכיחו כי התנועה לא התאוששה מאז כישלונה הצורב בבחירות הכלליות בינואר 2006 וגם בבחירות המקומיות שקדמו להן.

במשך החודשים שקדמו לבחירות המקומיות שנדחו, שלוש מפלגות אופוזיציה עיקריות הצליחו להתגבר על מתחים אישיים בין ראשיהן ועל חילוקי דעות פוליטיים, והרכיבו ביותר ממאה מועצות מקומיות רשימות מאוחדות. המפלגות הן "היוזמה הלאומית", החזית העממית ומפלגת העם. במועצות אחרות הן הגיעו להסכמי הצבעה שונים ביניהן.

בתנועת החמאס אומרים שאינם נותנים אמון בנכונותן של הרשות הפלסטינית והפתח לקיים בחירות הוגנות, וכי אי אפשר לקיים בחירות כשפעילי התנועה נרדפים על ידי מנגנוני הביטחון של הרשות. כמו כן, אומרים בחמאס, ניסיון הבחירות הקודמות מעלה את החשש שמועמדים המזוהים אתה ייעצרו מיד על ידי צה"ל והשב"כ, או שהמועצות שבהן ינצחו - ייענשו ולא יקבלו מימון מהמדינות התורמות. בהודעות רשמיות מעזה נמסר שהחמאס אינו מכיר בלגיטימיות של ממשלת פיאד ובהחלטותיה.

פעילים במפלגות הגוש השמאלי-דמוקרטי דוחים את הטענות כי בחירות בגדה בלבד יעמיקו את הפיצול הקיים בין רצועת עזה לגדה המערבית. דובר הרשימה המשותפת "המולדת לכל", עמור נזאל, אמר ל"הארץ": "אם חמאס ופתח רוצות לסנדל את הדמוקרטיה, האם עלינו להסכים?". ברגותי אמר שבחירות מקומיות יכולות להתקיים בשלבים וכי יש ניסיון לשכנע את ממשלת הנייה לאפשר קיום בחירות ברצועה.

נזאל הוסיף ששופטי הבג"ץ הוכיחו את עצמאותם כשקבעו בדצמבר כי החלטת הממשלה לדחות את הבחירות היא בלתי חוקית. לדברי ברגותי, בחודשי ההכנה לבחירות המקומיות שבוטלו ניתנה לציבור הפלסטיני הזדמנות לקיים דיונים, להחליף דעות ולהשמיע טענות כלפי הרשויות, באופן שכל דמוקרטיה יכולה להתגאות בו. "במאבק למען קיומן של בחירות, תפקידנו להציל את הדמוקרטיה מהפיצול הפנימי ומהתערבות חיצונית בענייננו", אמר ברגותי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ