המהומות במצרים: בסנאט מותחים ביקורת על קהיליית המודיעין שהכשילה את אובמה

בוושינגטון החלו לחקור מדוע איש לא הזהיר את בכירי הממשל עד כמה עמוקה הטלטלה במצרים. הנאשם המרכזי: קהיליית המודיעין

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

עדיין לא ברור כיצד יסתיימו הארועים האלימים במצרים, אך בארה"ב כבר מתחילים לחפש אשמים. על פי דיווח בסוכנות הידיעות אי-פי, הנשיא ברק אובמה אמר למנהל המודיעין הלאומי, ג'יימס קלאפר, כי הוא מאוכזב מקהיליית המודיעין שלא חזתה את ההפגנות בתוניסיה שהתפשטו למצרים ולמדינות נוספות. אובמה, על פי הדיוו, מאוכזב מכך שאיש לא הזהיר אותו עד כמה רציני עומד להיות הסיבוך במצרים.

בסנאט כבר חוקרים מי הכשיל את בכירי הממשל בכך שלא הסביר להם עד כמה עמוקה הטלטלה במצרים, ולמעשה איפשר לשרת החוץ הילרי קלינטון ודובר הבית הלבן להתבזות עם התבטאויות על "המשטר היציב" של חוסני מובארק.

מפגינים בכיכר א-תחריר בקהיר צופים בנאום אובמה. תצלום: אי-פי

דיאן פיינשטיין, יו"ר ועדת המודיעין של הסנאט, מתחה ביקורת על ביצועי קהיליית המודיעין בימי המשבר ובתקופה שקדמה להם, במיוחד כשמידע רב היה זמין באתרי הרשתות החברתיות. "תפקיד המודיעין הלאומי הוא להשיג חיבור טוב יותר בין איסוף המודיעין לניתוחו, להפיק תוצר הגדול מסך חלקיו", אמרה.

"ההפגנות וחוסר היציבות במזרח התיכון הדגישו את חשיבות המשימה הזאת", אמרה פיינשטיין במהלך שימוע לאישור מועמדותה של סטפני או'סאליבן לתפקיד סגנית מנהלת המודיעין הלאומי. "הנשיא, שרת החוץ והקונגרס מקבלים החלטות מדיניות על מצרים, ומגיע להם ניתוח מודיעיני בעיתוי הנכון. אני בספק שקהיליית המודיעין עמדה במחויבות שלה בתחום, ונצטרך לבחון את הנושא הזה".

הסנטור רון וויידן, דמוקרט מאורגון, אמר שהוא רוצה לשמוע "האם הנשיא ידע כמה רציני זה עומד להיות". או'סאליבן השיבה כי "היתה לנו הערכה כי הקפאון הפוליטי במדינות האלה אינו קביל בטווח הארוך, ודיווחנו על כך למקבלי ההחלטות. המומחים שלנו עקבו מקרוב אחר מנועי השינוי, מחוסר היציבות הכלכלית עד לגידול באוכלוסיה הצעירה באזורים האלה וגורמים חברתיים נוספים במשבר הנוכחי. נמשיך לעקוב אחר ההתפתחויות ככל שאנו מתקדמים". ואולם, תשובתה הכללית לא סיפקה את ווידן.

"זה עוזר, אבל זה לא מה ששאלתי", אמר, "מה ששאלתי הוא מתי קהיליית המודיעין לראשונה נתנה התראה לנשיא ולמקבלי ההחלטות". או'סאליבן השיבה כי "ברגע שהדברים התחילו בתוניסיה, קהיליית המודיעין החלה לבחון את ההשפעה האסטרטגית לטווח הארוך". המודיעין, אמרה, הזהיר את הממשל על האפשרות לחוסר יציבות בסוף שנה שעברה, אך לא היה ברור "מה ישמש כזרז".

דובר הבית הלבן טומי וייטור אמר כי "איש לא ידע שמוכר הפירות בתוניסיה יעלה עצמו באש ויתחיל מהפכה, אך במשך עשרות שנים קהיליית המודיעין והדיפלומטים דיווחו על תסיסה באזור כתוצאה מהתנאים הכלכליים, הדמוגרפיים והפוליטיים".

רוברט גיבס דחה הערב את הטענה שארה"ב בוחשת מאחורי הקלעים במצרים. "מנהלים שיחות, אך דברים אלה ייקבעו על-ידי העם המצרי". לדבריו, הבית הלבן מקבל דיווחים "מטרידים מאוד" על תקיפה שיטתית של כתבים זרים. כשנשאל האם הנשיא מרוצה מדיווחי המודיעין שקיבל לקראת פרוץ ההפגנות בתוניסיה ומצרים, הוא בחר שלא להוציא את הכביסה המלוכלכת של האשמות שצצו ביומיים האחרונים כלפי התפקוד הלקוי של ארגוני המודיעין. "הנשיא מצפה שבכל מקרה יספקו לו הערכות מודיעיניות רלוונטיות, עדכניות ומדויקות, וזה בדיוק מה שקרה לאורך התהליך", אמר, "דיווחים על חוסר יציבות באזור מוגשים כל שנה, זה היה ידוע"‬.‬

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ