ביקורת בצרפת על קשרי שרת החוץ עם נשיא תוניסיה המודח

שלושה הרוגים במחאות נגד הממשלה בתוניסיה

לה מונד, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לה מונד, רויטרס

באופוזיציה בצרפת דורשים את התפטרותה של שרת החוץ, מישל אליו-מארי, זאת לאחר שהשרה טסה פעמיים במטוסו הפרטי של אחד ממקורבי משפחת הנשיא המודח של תוניסיה, זין עבאדין בן-עלי. הדיווח על הטיסה התפרסם בסוף השבוע האחרון באתר האינטרנט של השבועון לה נובל אובסרווטר. "שרת החוץ פסולה מלייצג את צרפת. אין לה מקום בממשלה ועליה להתפטר", אמר ז'ן-מארק ארו, חבר בכיר במפלגה הסוציאליסטית אשר באופוזיציה.

אליו-מארי דחתה את הקריאות לפיטוריה, אך אישרה כי טסה עם בן זוגה במטוס הסילון הפרטי של איש העסקים התוניסאי עזיז מילד בחג המולד. "כשאני בחופשה אני לא שרת החוץ, אני מישל אליו-מארי", אמרה השרה, שהציגה את חופשתה כפסק זמן פרטי.

אליו-מארי כבר נמצאת במגננה על כך שהציעה לתוניסיה עזרה בדיכוי ההפגנות מיד כשהחלו המהומות שהובילו למהפכה. בתגובה לביקורת שלפיה שהתה בתוניסיה בין 26 לדצמבר ל-1 בינואר, כשכבר החלה ההתקוממות נגד השלטון בתוניסיה, ציינה אליו-מארי שההפגנות התרכזו אז בשני מחוזות בלבד ולא היו המוניות. זו פעם שנייה שאליו-מארי סופגת ביקורת על השימוש במטוסו של מקורב הנשיא המודח; בפעם הראשונה טענה להגנתה שהטיסה לא היתה מתוכננת וציינה שאיש העסקים, "ידיד ותיק" שלה, לא העמיד את המטוס לרשותה, אלא היא הצטרפה אליו "לטיסה של 20 דקות".

במקביל לגיבוי שקיבלה שרת החוץ מצד ראש הממשלה פרנסואה פיון ובכירים אחרים בממשלה, גם נמתחה עליה ביקורת בשורות מפלגתה. לדברי אלן פוש, חבר פרלמנט מטעם מפלגת השלטון UMP, טיסותיה של אליו-מארי בתוניסיה הן בבחינת "פגיעה אנושה במוסר הרפובליקאי ובמוניטין של מדיניות החוץ העצמאית" של צרפת.

בתוך כך, מאז סוף השבוע נהרגו שלושה בני אדם ועשרות נפצעו בהפגנות נגד המממשלה בתוניסיה. אתמול נהרג צעיר בדרום המדינה ושלשום נהרגו שני בני אדם בצפון שעה שהמשטרה פתחה באש כדי לפזר הפגנה שפרצה מול אחת מתחנותיה. מאז ההתקוממות ירד אמון הציבור במשטרה לשפל, בעקבות האשמות שאנשיה ירו למוות במפגינים ומשום שהיא מזוהה עם משטרו של הנשיא המודח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ