"מוחמד שאפיק, אתה יותר בריטי או יותר מוסלמי?"

שיחת היום

דנה הרמן
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה הרמן
שיחת היום

מוחמד שאפיק, 31, הוא מנכ"ל קרן רמדאן, ארגון מוביל לצעירים מוסלמים בבריטניה שמרכזו במנצ'סטר, שהוקם בעקבות פיגועי ההתאבדות בלונדון ב-7 ביולי, 2005. הקרן פועלת לקידום דו-קיום ודיאלוג בין קהילות מוסלמיות לקהילות לא מוסלמיות, וליצירת דימוי חיובי יותר של האיסלאם והמוסלמים. השבוע הצטרף שאפיק למנהיגים מוסלמים אחרים בבריטניה שגינו את דברי ראש הממשלה דייוויד קמרון, שלפיהם הרב-תרבותיות בבריטניה נכשלה, וכעת הממשלה חייבת להתעמת עם ארגונים מוסלמיים, בעלי עמדות מעורפלות לגבי מה שכינה "הערכים של בריטניה" - ולא להסכים לעמדותיהם.

מה תגובתך לדברים שאמר ראש הממשלה בשבת?

"אכזבה עמוקה. האשמותיו מכתימות קהילה שלמה. המוסלמים בבריטניה ברובם השתלבו בחברה ומתנגדים לטרור בבריטניה ובעולם, בדיוק כמו כל שאר הבריטים. טרור הוא דבר מרושע והרג חפים מפשע אסור על פי האיסלאם. אלה שעוסקים בטרור לא מייצגים את הקהילה שלנו וראש הממשלה גילה חוסר אחריות עמוק כשניסה לקשור בין קיצונים וטרור לחברה הרב-תרבותית המוצלחת שלנו".

מהו לדעתך "להיות בריטי" או "להיות אירופי"? יש כזה דבר? אתה מחשיב עצמך מוסלמי או בריטי, או שניהם?

"אני גאה להיות אזרח בריטי וגאה באמונתי, וחושב ששני הדברים משלימים זה את זה. האיסלאם מבוסס על ציות לחוק המדינה, על סובלנות ושלום. כשקמרון מדבר על ערכים אירופיים - בכל הכבוד, הערכים שהוא מתאר לא שייכים לקהילה אחת או אחרת. כל אחת מהדתות - כולל האיסלאם והיהדות - מלמדות סובלנות, כבוד ושלום. זאת התנשאות עמוקה".

האם בערכים שהזכיר קמרון - שוויון בין המינים למשל - יש ערכים שחלק מהמוסלמים עשויים שלא לתמוך בהם?

"אם ראש הממשלה מנסה לומר שעלינו לוותר על התרבות שלנו ועל הדרך המיוחדת שבה אנחנו עושים דברים, איננו מסכימים לכך. זאת דרישה הראויה להתנגדות. אבל אם הוא רוצה לשאול אותנו על שלטון החוק ודמוקרטיה ודברים מסוג זה, כבר עכשיו אנחנו מייחסים חשיבות רבה לערכים אלה, בלי שיורו לנו לעשות כן".

זהות לאומית קולקטיבית תעקור קיצוניות פוליטית?

"אבל כבר עתה יש בקהילה שלנו התרחקות מקיצוניות פוליטית! מונעים מאלה הדוגלים באלימות להיות חלק מהקהילה, לכן הטיעון שלו לא הגיוני. אני תוהה מהן סיבותיו".

דבריו כוונו רק למוסלמים, או גם למיעוטים אחרים?

"לא, בנאום לא הוזכרה אף קבוצה אחרת, רק מוסלמים וטרור. ובאמת מה עם קבוצות אחרות? ומה עם הקהילה המארחת? כשמשפחות מוסלמיות עוברות להתגורר בשכונות - המקומיים עוזבים. לאן נעלם שם הערך ?הבריטי' של סובלנות? הפכנו למטרה. בתקופה האחרונה אין שבוע שבו לא מתפרסם דיווח שלילי כלשהו על מוסלמים".

האם קיימת קיצוניות של מוסלמים בבריטניה?

"כן, קיימת. אין כל ספק בכך. יש בקהילה המוסלמית אנשים שלמרבה הצער סבורים ששימוש באלימות ובטרור הוא דבר מוצדק. עלינו להילחם בזה".

האם אתה חושב שארגונים מוסלמיים עושים די נגדה?

"אנחנו מנסים. הארגון שלנו עובד בשיתוף פעולה עם סוכנויות מודיעין ממשלתיות ומשטרת המטרופולין, במאמץ לאתר את הארגונים הללו של הקיצונים. זה תהליך ארוך שבו יש לערב בו את הקהילה - לא להעמיד אותה בעמדת מגננה כפי שעשו ההתבטאויות האחרונות".

מדוע לדעתך זה עלה דווקא עכשיו? זה קשור לרוחות השינוי במזרח התיכון, או מסיבות פוליטיות ופנימיות?

"זה קשור אך ורק לתמרונים פוליטיים בבריטניה. הוא רצה לסבר את אוזני האגף הימני שלו. כעת אנחנו פונים בכתב באופן רשמי לראש הממשלה ולעיתונים היומיים כדי להביע אכזבה מכך שאנו השעירים לעזאזל במשחק הפוליטי הזה".

האם ציפית שדברים כאלה יבואו מקמרון ומשורות המפלגה השמרנית או שהופתעת?

"בהתחלה דאגנו מכך שהשמרנים עלו לשלטון, אבל הממשלה החדשה הבטיחה לנו שהדברים יהיו שונים - שלא תהיה דמוניזציה שלנו. זה לא התממש. אנחנו מאוכזבים במיוחד מהליברל-דמוקרטים, חשבנו שהם מבינים אותנו".

מהי העמדה הבריטית כלפי האזרחים המוסלמים בבריטניה לאורך זמן? דברי קמרון נאמרו יום לפי שהליגה להגנת אנגליה (EDL) קיימה מצעד בלוטון.

"EDL הוא ארגון פשיסטי המסית לשנאה בין קהילות. הם אנטי מוסלמים ואנטישמיים. אבל קמרון לא אמר דבר. הוא התמקד אך ורק בקהילה המוסלמית. אותו הדבר קרה ליהודים לאחר תקרית המשט לעזה - מיד אחריו ראינו מתקפות על הקהילה היהודית בבריטניה - מילוליות ופיזיות - וגם זה דבר לא ראוי".

מהי עמדת המוסלמים הבריטים כלפי יתר האזרחים הלא מוסלמים? וכלפי המדינה?

"בצעירותי למדתי בבית ספר אנגלי והיו לי הרבה חברים לבנים לא מוסלמים. לטעון שמוסלמים לא רוצים להשתלב זה אבסורדי. אני חש בריטי ואני בריטי. אבל כעת אני פחות אופטימי לגבי העתיד מכפי שהייתי כשגדלתי. הולכת ונוצרת סביבה שבה לגיטימי לתקוף אנשים עקב דתם, ואנחנו מרגישים פחות נוח כאן".

לסיום, מה באשר לסוגיה של ישראל והיחסים הקרובים בין בריטניה לישראל? האם זו סוגיה שבה שוררים הסכמה או רגשות עזים בקרב מוסלמים בבריטניה?

"המשך הדיכוי של העם הפלסטיני הוא נושא הקרוב ללבם של מוסלמים רבים. צריכה להיות להם מדינה משלהם. בנוגע לבריטניה וישראל, אין ספק שהן בעלות ברית, וזה בסדר גמור, אבל מאז שהממשלה הזאת בשלטון אנחנו עדים לשינוי שהוא בהחלט לרוחנו. הממשלה של קמרון ביקורתית יותר כלפי ישראל ומגלה יחס מאוזן יותר. מאז ומתמיד אמרנו שבתקופת ראשי הממשלה לשעבר מטעם הלייבור, בלייר ובראון, הממשלה היתה פרו-ישראלית מדי. עכשיו יש איזון מוצלח יותר, שאנחנו מרגישים שהוא צודק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ