רויטרס, אי-פי

המתיחות ביחסים בין רוסיה ליפאן החמירה אתמול, זאת לאחר שנשיא רוסיה, דמיטרי מדוודב, הבטיח לשדרג את מערכת ההגנה על שרשרת האיים הקוריליים, הנמצאת במוקד מחלוקת בין מוסקווה לטוקיו. דבריו נאמרו לקראת ביקורו הצפוי של שר החוץ היפאני ברוסיה מחר.

לדברי הנשיא מדוודב, רוסיה חייבת להציב "נשק חיוני, יעיל ומודרני כדי להעניק ביטחון לאיים, שהם חלק בלתי נפרד מרוסיה". מדוודב גם קרא לשכנותיה של רוסיה באזור האוקיינוס השקט כמו סין ודרום קוריאה להשקיע באיים הקוריליים הדרומיים.

הצבא הסובייטי כבש בסוף מלחמת העולם השנייה את שרשרת האיים, בהם ארבעה איים השנויים במחלוקת, השוכנים פחות מעשרה קילומטרים מחופי האי היפאני הצפוני הוקאידו, וגירש אלפי אזרחי יפאנים בחזרה ליפאן. מאז נותרו האיים בשליטת רוסיה, מצב המעיב על היחסים בין שתי המדינות ומונע מהן לחתום על הסכם שלום.

מדוודב עורר את זעם היפאנים בנובמבר כשקיים את הביקור הראשון אי פעם של מנהיג רוסי באיים. ואילו שר ההגנה הרוסי, אנטולי סרדיוקוב, ביקר בשבוע שעבר ביחידות צבא באיים, צעד שהצית הפגנות חדשות ביפאן.

שני הביקורים עוררו מחאות חריפות בטוקיו, הטוענת כי הכיבוש הסובייטי של הטריטוריות ב-1945 היה פעולת מלחמה לא חוקית. האיים מוקפים ים עשיר בדגה, וסבורים כי בקרקעית הים טמונים מאגרי נפט וגז ומצבורי זהב וכסף רבים.

"כעת אנחנו מבינים איזה סוג של נשק צריך להיות שם, ואילו צעדים יש לנקוט כדי לבנות מחדש את התשתית הצבאית", אמר אתמול סרדיוקוב למדוודב. הוא לא פירט אילו כלי נשק בדיוק רוסיה מתכוונת להציב באזור.

בתחילת השבוע קרא ראש ממשלת יפאן נאוטו קאן להחזיר את האיים לשליטת יפאן, והגדיר את ביקורו של נשיא רוסיה באיים שערורייה בלתי נסלחת. נראה שעניין האיים יהיה בראש סדר היום בביקור שר החוץ היפאני, אולם ההנחה היא שלא תחול התקדמות בנושא. רוסיה מעוניינת בהרחבת הקשרים הכלכליים עם יפאן במסגרת פיתוח המזרח הרחוק הרוסי, וניסתה לבודד את נושא האיים ממערכת היחסים הכלכלית. ואולם, יפאן לא הזדרזה לפתח יחסי סחר וצמיחה, בהיעדר התקדמות כלשהי לקראת הסכם בעניין האיים.

יפאן מכנה את האיים במחלוקת "הטריטוריות הצפוניות", וקבעה את 7 בפברואר כיום המוקדש להם, בטענה כי אמנה שנחתמה בתאריך זה ב-1855 תומכת בדרישתה לשליטה באיים. קאן היה הנואם הבכיר ביותר בכינוס מטעם הממשלה, שבו השתתפו כ-1,500 איש ונערך מדי שנה ב-7 בפברואר מאז 1981, לציון יום הטריטוריות הצפוניות. קאן הכריז שיפאן לא תיסוג מדרישתה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ