המהפכה הקימה לתחייה את דוקטרינת הדמוקרטיזציה של הנשיא בוש

הרפובליקאים טוענים: אובמה תפס טרמפ על מדיניות קודמו

ניו יורק טיימס
פיטר בייקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
פיטר בייקר

וושינגטון. הצהלות שעלו מכיכר א-תחריר הדהדו ברחבי העולם כולו; ואולם, מי שהיטה היטב אוזן, יכול היה לשמוע גם קול צהלות העולה ממקום המצוי כעשרת אלפים ק"מ מקהיר: דאלאס שבטקסס.

המהפכה במצרים מחדשת את הוויכוח הישן על "מדיניות הפצת החירות" ברחבי העולם, שליוותה את ימי כהונתו של הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש. תומכיו טוענים כי הצדק היה בכל זאת עמו וטוענים כי אובמה מתהדר בנוצות דמוקרטיה שאינן שלו.

הנשיא בוש הציב את סוגיית "קץ העריצות בעולם" בלב נאום ההכתרה השני שלו, והחשיב אותה לאחד הסממנים המאפיינים את מורשתו. עצם התפישה של קידום ערכי הדמוקרטיה נקשרה עד כדי כך לשמו - ולמלחמת עיראק - שהושמצה על ידי הדמוקרטים.

אין זה משנה אם נשיאים רפובליקאים ודמוקרטים כאחד, מוודרו וילסון ועד רונלד ריגן, פעלו לקידום ערכי החירות מעבר לים; כאשר בוש עזב את הבית הלבן, הפכה הסוגיה לסלע מחלוקת בין הצדדים. הניאו שמרנים קראו להפצת הדמוקרטיה ברחבי העולם, הדמוקרטים ביקרו עמדה זו וטענו שהיא דוגמטית.

בעיני תומכיו נראה אובמה כמשקל נגד ריאליסטי, הדוחק הצידה את הרטוריקה המתלהמת לטובת גישה פרגמטית ועשירה יותר בדקויות. בנאומיו הילל הנשיא את סגולות הדמוקרטיה, בלי להציגן כשליחות נשיאותו. כאשר מפגיני התנועה הירוקה באיראן יצאו לרחובות טהראן, תגובתו המתונה יחסית עוררה ביקורת נוקבת.

לעומת זאת, החיבוק שהעניק למפגינים במצרים בשבועיים האחרונים, הצביע לדברי פרשני מדיניות חוץ, על תפנית. "הוא עבר לצד הנכון של העניין, גם כאשר חלק גדול מאנשי משרד החוץ המליצו לא לעשות כן", אמר רוברט קגאן, חוקר במכון ברוקינגס בוושינגטון. "והוא פעל נכון. הדבר עשוי לחזק את ביטחונו בפעם הבאה שמשהו דומה יקרה", אמר.

אתגרו של אובמה עשוי להיות הגדרת הפצת החירות כיעד אמריקאי לא-מפלגתי והסרתו מהוויכוח הפוליטי שנתלווה אליו בשנים האחרונות. דמוקרטים המעורבים זמן רב בנושא, מקווים שאובמה יצליח להתנתק מהזיקה לבוש.

"האירועים בתוניסיה ובמצרים אמורים לחזק את המכנה המשותף של שתי המפלגות, זאת משום שהם תזכורות חיה לשאיפות הדמוקרטיות האוניברסליות, ולתפקידה של אמריקה לתמוך בהן", אמר קנת וולקוק, יו"ר המכון הדמוקרטי הלאומי, גוף המזוהה עם המפלגה הדמוקרטית הפועל לקידום החברה האזרחית בארצות העולם.

יועצים לשעבר של בוש, כאליוט אייברמס ופיטר ווהנר, פרסמו בימים אלה טורים שבהם הם מזכירים את קריאותיו לשינוי וטוענים שאלה היוו את הבסיס להתרחשויות שהתחוללו לאחר מכן במזרח התיכון. "הוא צדק באומרו שבפעם הראשונה עמי המזרח התיכון רוצים חופש, ממש כמו כל עם במקום אחר בעולם", אומר לורן קריינר, ששימש יועץ לענייני דמוקרטיה במשרד החוץ בממשל בוש. לדבריו, "בוש שם אותנו בצד הנכון של ההיסטוריה והדבר שירת את האינטרסים של הדמוקרטים באזור וגם של ארה"ב".

עם זאת, בבית הלבן לא היו תמימי דעים. "האם בוש פעל נכון?" גיחך אחד מעוזרי הנשיא שביקש לשמור על עילום שם. "בכמה מדינות כבר התחוללו תמורות דמוקרטיות כאלה כשהוא כיהן כנשיא?", שאל. למעשה ביותר מממדינה אחת: אוקראינה, גיאורגיה וקירגיזסטאן, שבהן ההתקוממויות העממיות הפילו מערכות שלטון מבוצרות היטב. ואולם, אירועים מאוחרים שהתחוללו במדינות אלה גם לימדו שצעדים ראשונים לקראת חירות לא מסתיימים בהכרח במשטר דמוקרטי ברוח תומס ג'פרסון. כפי שאובמה ציין בסוף השבוע התמורות במצרים רק החלו. יעדן הסופי תלוי עדיין באוויר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סטיב קר

צפיתי בו רועד וניסיתי להיזכר אם היה כאן משהו דומה. לא הצלחתי

מפגינים אוקראינים עם סמל חטיבת אזוב בקייב, החודש. הציבור לא מתמודד עם המורכבויות של העבר

בצל האשמות רוסיה בנאציזם, אוקראינה מתמרנת בין ניכוס הלאומנות למגננה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?