ראש המודיעין הלאומי של ארה"ב מסתבך בהערכת "האחים המוסלמים"

ג'יימס קלפאר העריך כי הארגון אינו תומך בהסכם השלום עם ישראל. ואולם, רק לפני שבוע היה משוכנע כי מדובר בארגון חילוני

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

שבועות של הפגנות ומהומות במזרח התיכון לא היטיבו עם סוכנויות הביון האמריקאיות. עוד לפני שהנשיא המצרי חוסני מובארק הודיע על פרישתו, בקונגרס כבר התחילו לסנוט בבכירי המערכת על כישלונם בהעברת המידע החיוני למקבלי ההחלטות בזמן. הבעיה היא שאפילו כשהם חוזים נכונה את העתיד להתרחש, הם סופגים ביקורת.

במקרה של ראש הסי-איי-איי, לאון פנטה, הוא הודיע על הערכה כי מובארק יפרוש - כשבאותו הערב הנשיא המצרי חזר בו והודיע כי לא יפרוש עד הבחירות. מובארק חזר בו שוב למחרת ופרש, אך עד להודעה המחודשת פנטה ספג לא מעט זלזול.

בשבועיים האחרונים, ראשי מוסדות המודיעין מתרוצצים בין השימועים בוועדות בשני בתי הקונגרס ומנסים לספק הערכות שיהוו איזון בין זכות המחוקקים לדעת לבין החשש שכל אמירה שלהם יכולה להתפרש בצורה בעייתית באזור שעובר טלטלה.

המחאה במצרים. תצלום: רויטרס

הבוקר, בשימוע של ועדת המודיעין של הסנאט המוקדשת ל"איומים העולמיים", ראש המודיעין הלאומי, ג'יימס קלאפר, אמר שלהערכתו "האחים המוסלמים" אינם תומכים בהסכם השלום עם ישראל - אך הדגיש כי הקבוצה הטרוגנית, וכי בכל מקרה הם רק קול אחד בזירה הפוליטית החדשה המתגבשת במצרים.

לפני כשבוע, בשימוע דומה של ועדת המודיעין של בית הנבחרים, קלאפר קרא ל"אחים המוסלמים" קבוצה הטרוגנית ו"חילונית ברובה, שגינתה את עיוות האסלאם בידי אל-קאעדה". דברים אלה עוררו ביקורת חריפה, במיוחד במחנה הימין, ואף נשמעו קריאות לפטר את קלאפר שפספס כנראה, ש"האחים המוסלמים" מוגדרים כ"ארגון מבוסס דת", אפילו בידי הסי-איי-איי.

בהודעת הבהרה שהמודיעין הלאומי הוציא באותו היום נאמר כי "קלאפר מודע היטב לכך שהאחים המוסלמים הם לא ארגון חילוני, והתכוון לכך שהמערכת הפוליטית תחת מובארק היתה ברובה חילונית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ