שר ההגנה הגרמני מואשם שהעתיק קטעים בעבודת הדוקטורט שלו

פרופסור למשפטים טוען כי השר האהוד, קארל תאודור צו גוטנברג, העתיק קטעים רבים מעבודות אחרות מבלי שציין את מקורם

הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה

לשר ההגנה הגרמני קארל תאודור צו גוטנברג, הנחשב לאחד הפוליטיקאים הפופולריים ביותר במדינה, יש דוקטורט במשפטים. ואולם, כעת מתעורר החשש שלא השיג את התואר הזה ביושר, כך טען פרופסור למשפטים שהתראיין בעיתון סודדויטשה צייטונג והאשים את השר בהעתקת חלקים מעבודת הדוקטורט שלו שכתב ב-2007.

לדברי אנדריאס פישר-לסקאנו, פרופסור למשפטים באוניברסיטת ברמן, חלקים בעבודת הדוקטורט של השר היו מעשה של "גניבה ספרותית חצופה". פישר-לסקאנו טען כי שעה שהעלה בגוגל חלקים מהדוקטורט של השר, התברר לו שהם הועתקו מעבודות אחרות "ללא ציון מקורם". לדבריו, חלקים נכבדים בעבודתו של גוטנברג, שבהם ערך השוואה בין ארה"ב לאיחוד האירופי, היו כמעט זהים לטקסטים שפורסמו בעבר בידי מחברים אחרים, אולם לא יוחסו למחבריהם. "העתקת הטקסטים נעשתה לאורך העבודה כולה", אמר פישר-לסקאנו.

גוטנברג, האריסטוקרט בן ה-39, הנחשב לכוכב התקשורת של ממשלת אנגלה מרקל, דחה את הטענות ורמז שההאשמות נגדו נובעות ממניעים פוליטיים. ואולם, הנזק כבר נגרם והחשדות עוררו דיון ציבורי בגרמניה. מרצים למשפטים החלו אף לבדוק בקפדנות את עבודותיו הסטודנטיאליות של השר כדי לברר אם יש אמת בהאשמות, והתעוררו תהיות אם יש לשלול ממנו את תוארו ואולי אפילו את משרתו.

דובר משרד ההגנה אמר לסוכנות הידיעות הגרמנית, שכבר דווח על הפרשה לנציב תלונות הציבור באוניברסיטת באיירוית, שהעניקה לגוטנברג את תואר הדוקטור ב-2007. "אנחנו מחכים לתוצאות הבדיקה", הוסיף. קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, טרם הגיבה על הפרשה.

גוטנברג צמח במהירות בשורות מפלגת CSU הבווארית והתמנה ב-2009 לשר ההגנה. לפי סקרי דעת קהל הוא הפוליטיקאי האהוד במדינה, יותר ממרקל.

אם אכן יתברר שההאשמות נכונות וגוטנברג אכן העתיק חלקים ממחקרים של אחרים, לא תהיה זו הפעם הראשונה שפוליטיקאים מפורסמים מואשמים בגניבה ספרותית. נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' וו. בוש הואשם כי העתיק חלקים מזיכרונותיו שהתפרסמו ב-2010, וגם הנשיא הנוכחי, ברק אובמה, הואשם שבנאומו האחרון לאומה השתמש בקטעים מוכרים.

ב-1988 למשל, שאף ג'ו ביידן, סגן נשיא ארה"ב כיום, להציג את מועמדותו לנשיאות. ואולם, התברר שהעתיק חלקים מנאומיו של ניל קינוק, מנהיג מפלגת הלייבור הבריטית, כולל פרטים ביוגרפיים שהתאימו לחייו של קינוק אך לא לחייו שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ