המטיף של האחים המוסלמים, ששב מהגלות, נשא נאום פומבי ראשון בקהיר

ניו יורק טיימס
דייוויד קירקפטריק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
דייוויד קירקפטריק

קהיר. השייח יוסוף אל-קרדאווי (84), איש הדת הסוני רב ההשפעה שנמלט ממצרים לקטאר ב-1961 ושב באחרונה אל מולדתו, נשא ביום שישי האחרון, בלב קהיר, את דרשתו הפומבית הראשונה זה 50 שנה והתגלה כדמות מרכזית במאבק על עיצוב פניה של מצרים החדשה.

השייח קרדאווי, שזכה לפופולריות בזכות דרשותיו המשודרות בטלוויזיה למיליוני צופים בעולם הערבי, נאם הפעם בפני קהל חי של יותר ממיליון מצרים, שהתכנסו בכיכר תחריר כדי לחגוג את ניצחון המהפכה. "אל תילחמו בהיסטוריה", קרא למאזיניו המרותקים, "אי אפשר לדחות את היום בו יחל השינוי. והעולם הערבי השתנה".

השייח הסוני, מקור ההשראה האינטלקטואלי של האחים המוסלמים שהוצאו אל מחוץ לחוק, נעצר במצרים שלוש פעמים בשל קשריו עם התנועה ואת רוב חייו העביר מחוץ למולדתו. הוא הביע תמיכה בפיגועי ההתאבדות בישראל ובתקיפת חיילים אמריקאים בעיראק. בשל כך אסרו בעבר ארה"ב ובריטניה על כניסתו לתחומן.

בנו של קרדאווי, עבדול רחמן יוסוף אל-קרדאווי, הוא משורר מצרי שתמך במהפכה. על אף שהאב מוכר כשמרן ומסורתי, שלוש מבנותיו בעלות דוקטורט - אחת מהן בפיזיקה גרעינית.

אנשי אקדמיה שקראו את כתביו של קרדאווי האב טוענים כי לדבריו החוק האיסלאמי מצדד ברעיון הדמוקרטיה האזרחית, הפלורליסטית והרב-מפלגתית. אולם, הוא חרג מדעותיו בכל הקשור לישראל ולכוחות האמריקאיים בעיראק. "אתם קוראים לזה אלימות. אני קורא לזה מרי", אמר איש אקדמיה מצרי, שהאזין לדרשתו של אל-קרדאווי בכיכר תחריר.

בדרשתו שלשום, נגע השייח בסוגיות הדמוקרטיה והפלורליזם ופתח את דבריו בברכה "או, מוסלמים וקופטים" - בניגוד להרגלו לפתוח בברכה "או, מוסלמים". הוא הילל את המוסלמים והנוצרים שעמדו אלה לצד אלה בימי המהפכה במצרים ושיבח את הקדושים הקופטים הנוצרים שבעבר לחמו ברומים ובביזנטים. "אני קורא לכולכם לכרוע ברך ולשאת תפילה ביחד", אמר.

בהמשך קרא למועצת הצבא לכונן ממשלה אזרחית, שתפעל על בסיס הדמוקרטיה, הפלורליזם והחירות ודרש לשחרר את האסירים הפוליטיים. "ביקשנו מהצבא המצרי לשחרר אותנו מממשלת מובארק. אנו רוצים ממשלה חדשה, פנים חדשים", הוסיף, וקרא לצעירים המצרים להמשיך במאבקם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ