עקב המשבר בלוב: מחיר הנפט לשיא של שנתיים וחצי

יצואנית הנפט ה-11 בעולם

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דפנה מאור
דפנה מאור

מחיר הנפט הגולמי זינק אתמול בכ-3.5% בעקבות ההסלמה באירועים הפוליטיים בלוב, לשיא של שנתיים וחצי. "המצב במזרח התיכון מעורר חשש רב, במיוחד משום שהוא משפיע על מחיר הנפט. אם המחיר יעלה ב-20-30 דולר, הכלכלה העולמית תיכנס למיתון נוסף", אמר ביל בילצ'ר, הכלכלן הראשי של חברת מירה אסט סקיוריטיז, לבלומברג.

חברות הנפט הזרות הפועלות בלוב החלו לפנות חלק מעובדיהן, כולל סטטאויל הנורווגית, OMV האוסטרית וחברת של ההולנדית. ענקית הנפט הבריטית בי-פי, שעסקה בהכנות לקידוח באסדה ממערב ללוב, השעתה את פעילותה בגלל האלימות. הפקת נפט בשדות של רפסול הספרדית ואני האיטלקית נמשכה אתמול. דובר בי-פי הודיע כי החברה מתכננת לפנות את עובדיה.

אולם הסיכויים שלוב תוביל למשבר נפט מחודש הם לא גבוהים. לוב היא יצרנית הנפט ה-18 בגודלה ויצואנית הנפט ה-11 בגודלה בעולם. כלכלתה תלויה כמעט לחלוטין בנפט שלה - 95% מהכנסותיה ורוב התקציב שלה ממומנים מנפט. ב-2009 הפיקה לוב 1.8 מיליון חביות נפט ביום (כ-2.5% מהתוצרת העולמית), והיא גם יצרנית גז טבעי גדולה. עם זאת, המאגרים שלה - הגדולים ביותר באפריקה - אינם מנוצלים בצורה יעילה, וכמות הנפט שהיא מייצאת שקולה ל-8% מצריכת הנפט השנתית של ארה"ב בלבד.

מגזר הנפט של לוב הולאם ב-1969 עם עלייתו של מועמר קדאפי לשלטון. ב-2003 ו-2004, כשהאו"ם וארה"ב ביטלו את הסנקציות עליה, חזרו חברות הנפט המערביות - 40 בסך הכל - להתחרות על קידוח בשדות הנפט שלה. רוב ייצוא הנפט מלוב הוא למדינות אירופה, כולל איטליה, גרמניה, ספרד וצרפת. לוב נהנתה מגידול חד בייצוא הגז הטבעי שלה, שהוכפל בשלוש השנים האחרונות ל-10 מיליארד מ"ק בשנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ