נטשה מוזגוביה
ארה"ב

בניגוד לנשיא מצרים, שאת ארצו ראתה ארה"ב בתור אבן הפינה של המדיניות המזרח-תיכונית שלה, השליט הססגוני של לוב מעולם לא היה מהדיקטטורים החביבים על וושינגטון. אולם באופן אירוני, דווקא מועמר קדאפי היה היחיד שסיפק עד כה הוכחה לטענת ממשל אובמה, ששילוב בין לחץ לתמריצים יכול לגרום גם למשטר אוטוריטרי לשנות את דעתו בנוגע לתוכניות הצבאיות שלו.

רוב שנות שלטונו של קדאפי, יחסי לוב-ארה"ב היו מתוחים, בלשון המעטה. לאחר המהפכה של 1969 ועלייתו של קדאפי לשלטון, היחסים בין ארה"ב ללוב הידרדרו בגלל תמיכתו של קדאפי בטרור. שלוש שנים אחרי, ארה"ב החזירה את השגריר מטריפולי, וב-1979 השגרירות כולה פונתה לאחר תקיפת המבנה בידי המון משולהב שהצית את הבניין. באותה השנה הגדירה ארה"ב את לוב כ"מדינה תומכת טרור", וב-1981 סילקה את סגל השגרירות הלובית מוושינגטון, בטענה שאנשיו לא עומדים באמות המידה של התנהגות דיפלומטית מקובלת. שנת 1981 הביאה למשבר נוסף ביחסים, לאחר ששני מטוסי קרב לוביים מתוצרת בריה"מ תקפו מטוס אמריקאי המשתתף בתרגיל הצי בים התיכון. האמריקאים השיבו אש והמטוסים הלובים הופלו. ממשל רייגן הזהיר את אזרחיו בעקבות התקרית שלא להגיע ללוב, וקרא לאמריקאים השוהים במדינה לעזוב. ב-1982 אסרה ארה"ב על ייבוא הנפט הגולמי מלוב לארה"ב, וב-1986 הסנקציות הורחבו ורייגן הורה להקפיא את נכסי לוב בארה"ב.

הקשר הלובי לפיגוע במועדון ריקודים בברלין באותה השנה, שבו נהרגו שני אמריקאים, הביא לתגובה חריפה של ארה"ב, שהפציצה מטרות ליד טריפולי ובנגאזי. בהפצצות נהרגו 15 לובים - כולל בתו המאומצת של קדאפי. ב-1988 הופל מטוס של חברת פאן-אם מעל לוקרבי שבסקוטלנד - פיגוע שבמעורבות בו הורשעו בהמשך שני סוכני מודיעין לובים. החלטת מועצת הביטחון של האו"ם מ-1992 דרשה מלוב להסגיר את החשודים, לשלם פיצויים למשפחות של קורבנות הפיגוע ולהפסיק את התמיכה בטרור. סירובה של לוב הביא להטלת סנקציות, שבוטלו ב-2003, לאחר שלוב התכחשה לטרור, קיבלה אחריות למעשי נציגיה, הסכימה לתשלום פיצויים והודיעה על כוונתה להפסיק את תוכנית הגרעין שלה.

ארה"ב הגיבה בהפשרת היחסים, אולם גם לאחר מכן נותרה חשדנות. שחרורו מהכלא הסקוטי של עבד אל-באסט אל-מקראחי, היחיד שנכלא על אחריותו בפיגוע במטוס האמריקאי, עורר זעם רב בממשל אובמה. שגריר ארה"ב בלונדון, לואיס סוסמן, אמר השבוע כי הצעדים שנקטה בריטניה לשיפור היחסים עם לוב שיפרו את מעמדו של קדאפי בזירה הבינלאומית והעניקו למשטרו לגיטימציה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ