ראש ממשלת איטליה, סילוויו ברלוסקוני: נראה שקדאפי כבר אינו שולט בלוב

מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס היום לדיון נוסף באפשרות להטיל עיצומים על לוב. ארדואן רומז: המערב דואג לנפט ולא לאנשים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

נראה שמועמר קדאפי איבד את שליטתו בלוב - כך אמר היום (שבת) ראש ממשלת איטליה, סילוויו ברלוסקוני, בעל הברית המרכזי של קדאפי באירופה. "יש לי ידיעות חדשות מלפני כמה דקות ונראה שבפועל, קדאפי כבר אינו שולט במצב בלוב", אמר ברלוסקוני בכינוס פוליטי ברומא.

ברלוסקוני הוסיף כי ההתקוממויות העממיות בצפון אפריקה עשויות להביא עמן דמוקרטיה וחירות, אך גם עלולות לגרום ליצירתם של "מרכזים מסוכנים של פונדמנטליזם איסלאמי, כמה קילומטרים מהחופים שלנו" ולנהירה מאסיבית של פליטים.

"משום כך, אירופה והמערב אינם יכולים להיות צופים מהצד בתהליך הזה", אמר ברלוסקוני. "אירועי השבועות האחרונים השפיעו על יחסי הסחר שלנו, על אספקת האנרגיה שלנו ועל ביטחוננו". לוב, מושבה איטלקית לשעבר, מספקת יותר מרבע מצריכת הנפט של איטליה.

לשיטתו של ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, אפשר שעתודות הנפט של לוב הן הסיבה לכך שהקהילה הבינלאומית מודאגת מהמצב במדינה - ולא גורלם של הלובים. לדבריו, אם האו"ם יטיל סנקציות על לוב, העם הוא שיסבול יותר מכל, ולא משטרו של קדאפי.

"האנשים כבר נאבקים כדי להשיג מזון, איך תאכילו את העם הלובי?", תהה ארדואן. "סנקציות והתערבות ידחקו את הלובים, שכבר מתמודדים עם רעב ועם אלימות, למצב נואש עוד יותר". עוד אמר ארדואן: "אנו קוראים לקהילה הבינלאומית לפעול בהתאם למצפון, לצדק, לחוק ולערכים האנושיים האוניברסליים - לא מדאגה לנפט".

בתוך כך, מועצת הביטחון של האו"ם צפויה להתכנס היום כדי לשוב ולדון בדרכים האפשרויות להעניש את קדאפי על המתקפות האלימות נגד מתנגדיו. בין היתר, נשקלת הטלת אמברגו על סחר בנשק, ואיסור תנועה והקפאת נכסים על קדאפי ועל בני משפחתו.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, כבר הטיל עיצומים על לוב ועל קדאפי. הסנקציות האמריקאיות יכללו, בין היתר, איסורים כלכליים שונים. "הסנקציות נועדו לפגוע בממשלת קדאפי ולהגן על נכסים השייכים לעם הלובי", נמסר בהצהרת הממשל האמריקאי. לדברי אובמה, "קדאפי הפר את הערכים הבסיסיים המקובלים בקהילה הבינלאומית וחייב לשאת באחריות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ