וושינגטון מאמינה שהמלכים ישרדו

המדיניות האמריקאית במזרח התיכון כוללת תמיכה במונרכיות והתנערות מנשיאים רודנים

מארק לנדלר, הלן קופר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מארק לנדלר, הלן קופר

ניו יורק טיימס

בעוד בכירי ממשל אובמה מתמודדים עם ההפיכות במזרח התיכון, הם מפנימים את ההנחה שלפיה המלכים ישרדו, לעומת הנשיאים, שככל הנראה ייפלו. על המפה שנמתחת ממרוקו ועד לאיראן נפלו כבר שני נשיאים: חוסני מובארק במצרים וזין אל-עאבדין בן עלי בתוניסיה. גורמים בממשל אמרו שלדעתם גם מצבו של נשיא תימן, עלי עבדאללה סאלח, רעוע.

בבחריין הצליח עד כה המלך חאמד בן עיסא אל-חליפה להתמודד עם התסיסה ולזכות בתמיכת ארה"ב, על אף דרכי הפעולה הקשוחות של כוחות הביטחון. לפי ממשל אובמה, אין סבירות שהמלך עבדאללה מסעודיה יודח, והאמירים מנסיכויות המפרץ הפרסי טרם נתקלו בהתקוממות של ממש. אפילו בירדן, הצליח המלך עבדאללה ה-2 לשמור על מעמדו עד כה.

דפוס זה של מלכים הנאחזים בשלטון משפיע על תגובת הממשל למשבר. דיפלומטים בכירים נשלחו לממלכות עם הצעות סיוע וייעוץ, ובמקביל, נשמר הריחוק מנשיאים רודנים הנלחמים על השליטה במדינותיהם. אין ספק שגישת וושינגטון נובעת מחישובים והתייחסות לאינטרסים האמריקאיים. רוב המלכים עמדו בראש משטרים מדכאים לפחות כמו אלו של הנשיאים, וההערכות האמריקאיות מי יישאר בשלטון קשורות למבנה הדתי, הדמוגרפי והכלכלי של המדינות, ולא רק להרכב הממשלות.

הנשיאים הערבים טוענים שנבחרו באופן דמוקרטי, אולם הלגיטימציה שלהם נעלמת כאשר הבעיות החברתיות במדינותיהם מתפוצצות. רובם שולטים במדינות גדולות מאוד שאינן משופעות בכספי נפט כמו נסיכויות המפרץ, ומשום כך אין ביכולתם לפייס את אזרחי ארצותיהם בקיצוצי מס או העלאות שכר. לוב, ששליטה אינו מלך או נשיא, הגיעה לסף קריסה במהירות. ביום חמישי לא הצליחה ארה"ב לפנות דיפלומטים ואזרחים אמריקאים מלוב. כשלון הפינוי ריכך מעט את הגינוי האמריקאי לממשלת מועמר קדאפי, עד להוצאת האזרחים. ובשונה מהשיחות שמנהלים האמריקאים עם שליטי המפרץ, הקשר עם קדאפי נותק מיד.

ועד כה, המלכים ממשיכים להחזיק מעמד. הממשל בוושינגטון מקווה שמשפחת המלוכה הסעודית תשרוד. בשבוע שעבר חזר המלך עבדאללה לארצו לאחר שלושה חודשי היעדרות עקב טיפול רפואי, והודיע על הגדלת תקציב הרווחה ב-10 מיליארד דולרים. המלך עבדאללה מירדן רמז על נכונותו לוותר על חלק מסמכויותיו לטובת ממשלה או פרלמנט נבחרים. להערכת הממשל האמריקאי ולתקוותו, כל הממלכות יהפכו בסופו של דבר למשטרי מלוכה חוקתיים.

העובדה שברוב נסיכויות המפרץ לא התעוררה תסיסה, נובעת לדעת מומחים מהיותן ממלכות-מדינות רווחה שבהן אזרחים אינם משלמים מסים והם מטופלים בידי הממשלה. "הרפובליקות הן במצב הפגיע ביותר, כי המדינות האלה אמורות להיות דמוקרטיות, והן לא", אמר דיפלומט ערבי. "הנשיאים טוענים שלעם יש כוח, אבל אין לו. במונרכיה, אף אחד לא מנסה להתחזות לדמוקרטיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ