גדל הפער בין הצבא למהפכנים במצרים

דורשים את פיטורי ראש הממשלה שמינה מובארק

עמירה הס
הארץ
שליחת "" לקהיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירה הס
הארץ
שליחת "" לקהיר

המחלוקת הפוליטית בין הצבא המצרי לבין ארגוני וקבוצות מהפכת 25 בינואר מעמיקה. המועצה העליונה של הכוחות המזוינים מתעלמת מהדרישה העקבית של ארגוני המהפכה לפטר את ממשלת המעבר והעומד בראשה אחמד שפיק (שמונה על ידי חוסני מובארק ב29 בינואר). המועצה גם מקדמת לוח זמנים קצר ודחוס לקיום בחירות, שלדעת מחוללי המהפכה לא יאפשר למפלגות חדשות להתארגן כיאות, ויפעל לטובת כוחות ובעלי אינטרסים של המשטר הישן.

לפי תוכנית הצבא והממשלה, בתוך חודש יושלם תהליך שינוי הסעיפים בחוקה הנוגעים ישירות לבחירות ולכהונת הנשיא, והם יוגשו למשאל עם. בתוך שישה חודשים יתקיימו, לפי הסדר הבא, הבחירות למועצת העם (הפרלמנט), למועצת השורא (הבית העליון, אך חסר סמכויות) ולבסוף בחירות לנשיאות. לדעת פעילים בתנועות המהפכה, וגם לדעת משפטנים ומומחים למדע המדינה שרואיינו לעיתון אל-מסרי אל-יום, סדר זמנים שמציע הצבא יקל על האחים המוסלמים - המאורגנים היטב - ועל המפלגה הלאומית-דמוקרטית של מובארק (שתביעת המהפכה לפרקה לא נענית). כמו כן, בחירות בתוך זמן קצר יאפשרו רק לקבוצות בעלות הון להתארגן בזמן.

לדעת התנועות המהפכניות, יש לקבוע לוח זמנים של שנה עד שנה וחצי, כשהבחירות לנשיאות יתקיימו קודם (בעוד כחצי שנה), ורק אחר כך יתקיימו הבחירות לשני בתי הנבחרים. לפי הצעה זו, בתקופת הביניים תמונה מועצה נשיאותית שמורכבת מאזרחים ומאיש צבא אחד, והיא שתהיה בעלת הסמכות השלטונית, במקום המועצה הצבאית. במקביל תוקם ממשלת מומחים זמנית, ולא ממשלה של חברי מפלגות. עם היבחרו של נשיא חדש, ימונו - לפי הצעה זו - 50 אישים ידועים מתחומי הפוליטיקה, המשפטים וזכויות האדם כדי לנסח חוקה חדשה, שתוגש למשאל עם. פעיל באחת מתנועות אלו אמר ל"הארץ": "התנועה המהפכנית פיתחה רעיונות ואידיאלים, עדיין לא יצרה מנהיגים. בינתיים נסתפק במנהיגים מוצנחים ומוכרים שהוכיחו את נאמנותם לעקרונות דמוקרטיים. הם שיוכלו להתארגן בזמן ולהתמודד בבחירות לנשיאות על אמון הציבור. אחר כך יבוא תור המפלגות ותור המנהיגים הצעירים שיקומו, ללא ספק".

שלשום בלילה, לראשונה מאז סולק מובארק, קיימו נציגי הצבא והקואליציה של נוער המהפכה דיון רשמי ראשון לגבי חילוקי הדעות הקיימים. הקואליציה של נוער המהפכה היא קבוצה שמאגדת כמה מהתנועות (כולל קבוצת פייסבוק), הקבוצות והמפלגות שהיו פעילות ביותר בימי המהפכה, וחברים בה אנשי תנועות ליברליות, פעילי שמאל, צעירי האחים המוסלמים, תומכי מוחמד אל-בראדעי ועצמאים.

הקואליציה עומדת בסירובה להיפגש עם אחמד שפיק. בפגישה עם נציגי הצבא, שארכה חמש שעות, אמרו נציגי הקואליציה כי פיטורי שפיק יביאו לרגיעה ולהורדת המתח השורר היום, בין השאר בכיכר א-תחריר, שצעירים מוחים נמצאים בה יום ולילה והקימו בה אוהלים, כולל מרפאת שדה.

על הצבתה במקום הוחלט לאחר שמפגינים שהצבא פינה באלימות בשבת לפנות בוקר הופנו לטיפול בבתי חולים - ואלו הסגירו אותם לצבא.

כשיצאו מהפגישה עם נציגי הצבא אמרו כמה מחברי הקואליציה שהם אינם מבינים מדוע הצבא מתעקש להשאיר את שפיק בכיסאו. הפעיל ששוחח עם "הארץ" אמר שבקרב הקבוצות השונות גוברת ההערכה כי ארה"ב וישראל הן שעומדות מאחורי שפיק, והן שדורשות מהצבא שלא יפטרו אותו. הוא הודה שאין להערכה זו כל ביסוס עובדתי, מלבד ניתוח של עובדות ידועות. למשל, חששה הגלוי של ישראל משינויים רדיקליים באזור ומסילוק מוקדי כוח בממסד המצרי, שאתם טיפחה קשרים של עשרות שנים, וגם התרומה האמריקאית השנתית לצבא מצרים, בסך 800 מיליון דולר.

הסנאטור האמריקאי ג'ו ליברמן התייחס שלשום לתרומה זו. הוא והסנאטור ג'ון מקיין ביקרו בקהיר, נפגשו עם נציגי הצבא וראש הליגה הערבית, עמרו מוסא, וגם ביקרו בכיכר א-תחריר ביום ראשון ושוחחו עם מפגינים. אתר חדשות "פוליטיקו" ציטט את ליברמן בעת ביקורו בכיכר: "עלינו לברך על הסיוע שנתנו לצבא המצרי במשך השנים מאז הסכם השלום עם ישראל, מכיוון שהצבא המצרי איפשר למהפכה להתנהל בלא אלימות... זהו רגע משונה שבו העם נותן אמון בצבא כמי שיכול להנהיג את ממשלת המעבר. הצבא להוט לחזור להיות צבא בלבד, ולא הנהגה פוליטית... אנו מאיצים בהם... להיפגש עם כל האישים באופוזיציה, לשקול היטב איך לקיים את הבחירות ומתי".

אבל הפעילים בכיכר ובתנועות המארגנות את המשך ההפגנות דוחים את הגדרתם כ-אופוזיציה, כניסוחו של ליברמן וגם כהגדרת הצבא. לטענתם, הצבא יכול למשול זמנית רק בשל הלגיטימציה שהעניקה לו המהפכה. "אם אנחנו עדיין מוגדרים אופוזיציה, זו ההוכחה הטובה ביותר שהמשטר הקודם ממשיך לשלוט", אמר שלשום בלילה מרצה לרפואה, ששוחח עם מפגינים בכיכר.

לדברי הפעילים, השלוחות של המשטר הישן ממשיכות לשלוט גם באמצעי התקשורת הרשמיים. לטענת כמה פעילים, בראדעי ותומכיו מורחקים כמעט לגמרי מאמצעי תקשורת אלה, שרוב הציבור המצרי צורך. השבוע בוטלה לפי הוראות מגבוה בערוץ 2 המצרי תוכנית שבה היה אמור לדבר אוסאמה חרב, איש מפלגת החזית הדמוקרטית התומכת במועמדות בראדעי. ביום חמישי שעבר בתוכנית אחרת בערוץ 2 הופיע תומך בראדעי אחר - עורך אל?דוסתור איבראהים עיסא - שחלק שבחים לבראדעי ואמר שיש לפטר את שפיק. בהוראה מגבוה בוטל השידור החוזר של תוכנית הראיונות. לדעת פעילים, סגנון ישן זה מעיד ששלוחות המשטר הישן פועלות בעצה אחת כדי למנוע את סילוקו. הדיווחים היומיומיים על מעצר וחקירת בכירי המשטר הישן על שחיתות ומעילה בכספים לא מספקות את הפעילים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ