נרצח השר הנוצרי לענייני מיעוטים בפקיסטאן

התנקשות פוליטית שנייה במדינה בתוך חודשיים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

השר לענייני מיעוטים בפקיסטאן נורה אתמול למוות בידי חמושים. ההתנקשות באה לאחר שבאחרונה קיבלו פוליטיקאים בכירים במדינה איומים מחוגים איסלאמיסטיים, בשל קריאתם להכניס תיקונים בחוק חילול הקודש, הקובע עונש מוות לפוגעים באיסלאם. רצח השר, שבאז בהאטי, בן הקהילה הנוצרית הקטנה של פקיסטאן, מהווה מכה נוספת לחוגים הליברליים במדינה, הרואים בהתקפות ביטוי להקצנה הדתית הגוברת בקרב הרוב המוסלמי בפקיסטאן. בינואר האחרון נרצח מושל מחוז פונג'ב סלמן טאסר, בידי שומר ראשו, שהכריז שעשה את המעשה בגלל התנגדות השר לחוקי חילול הקודש.

בהאטי נרצח במארב שטמנו לו אלמונים כשיצא מביתו במכונית, בדרכו למשרדו באיסלאמבאד בירת פקיסטאן. דובר בית החולים שיפטה, שאליו הובהל, מסר שהשר הגיע למקום בלי רוח חיים ושנהגו נפצע אנושות. לפי שעה, שום ארגון לא קיבל על עצמו את האחריות למעשה. עם זאת, תחנות טלוויזיה מקומיות דיווחו שבמקום ההתנקשות הופצו כרוזים החתומים בידי ארגון הטליבאן המקומי, המזהירים את כל מי שמתנגד לחוק חילול הקודש מפני גורל דומה.

אחד מעדי הראייה למעשה, גולאם רחים, סיפר שהיה בדרכו מהשוק כשראה שלושה חמושים יורים לעבר מכוניתו של בהאטי. "שניים מהם פתחו את הדלת וניסו למשוך את בהאטי, בשעה שהשלישי ירה לתוכה מרובה קלצ'ניקוב", סיפר רחים שהסתתר מאחורי עץ בשעת המעשה. לא ברור מדוע בהאטי, החבר במפלגת העם שבשלטון, לא לווה במאבטחים.

לדברי פרהנז איספאהני, עוזרו של נשיא פקיסטאן אסיף עלי זרדארי, "מדובר במערכה מתוכננת להשתיק כל קול ליברלי, מתקדם והומניסטי במדינה. הגיע הזמן שהממשלה הפדרלית וממשלות המחוז ישמיעו את קולן וינקטו צעדים מחמירים נגד הרוצחים הללו, כדי להציל את עצם מהותה של פקיסטאן".

ידידתו של בהאטי, רובינסון אשגאר, סיפרה כי השר קיבל איומים על חייו לאחר ההתנקשות במושל פונג'ב. לדבריה, היא הפצירה בו לצאת מפקיסטאן לזמן מה, אבל בהאטי סירב.

סוגיית חוק חילול הקודש היא נושא טעון ביותר בפקיסטאן, שמרבית תושביה הם מוסלמים סונים, ושבה החלו להתרבות באחרונה גרסאות מחמירות של האיסלאם, הנפוצות יותר במזרח התיכון.

פעילי זכויות אדם מתריעים כבר זמן רב שנוסח חוק חילול הקודש מעורפל ומנוצל לעתים לרעה בידי מי שרוצים לחסל חשבונות עם יריבים אישיים, או לרדוף מיעוטים דתיים, המהווים כחמישה אחוזים מכלל 180 מיליון תושבי המדינה.

אמנם עד היום איש לא הוצא להורג בעוון הפרת חוק זה, משום שבתי המשפט נוטים לרוב לדחות תביעות שהוגשו על פיו או להמתיק את עונש המוות. אך עם זאת, חלק מהנאשמים שיוצאים לחופשי נרצחים לאחר מכן בידי קיצוניים איסלאמיים, או נאלצים לרדת למחתרת כדי לחמוק מהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ