ראש הממשלה החדש במצרים עבר מכיכר א-תחריר לראשות הממשלה

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

ההתחשבנות הפוליטית של מנהיגי המהפכה במצרים עם סמלי המשטר הקודם נמצאת בעיצומה ואתמול רשמה הצלחה נוספת. המועצה הצבאית העליונה הורתה לראש הממשלה אחמד שפיק, שאותו מינה הנשיא המודח חוסני מובארק, לפנות את משרדו ולהעביר את סמכויותיו לידי המהנדס עיסאם שרף. שרף, בעל תואר ד"ר בהנדסת כבישים, היה שר התחבורה בממשלת אחמד נזיף בשנת 2004, אבל אחרי 18 חודשים פוטר מתפקידו מבלי שאיש יסביר לו את סיבת פיטוריו.

לשרף, שהתנגד למדיניות ההפרטה של גמאל מובארק ולקשר העסקי של חברי ממשלתו של נזיף היה חזון: להקים רשת כבישים צפופה שתחבר את כל חלקי מצרים ותסייע לאזרחי הפריפריה לעבוד בערים מרכזיות, למפעלים להוביל סחורות בקלות מקצה אחד של המדינה לקצה האחר ובעיקר לבלום את מכת תאונות הדרכים, שמפילה כ-12 אלף קורבנות בשנה. זה היה אמור להיות פרויקט במימון ממשלתי, אבל ראשי המפלגה ובעיקר אנשי העסקים בה התנגדו ליוזמה - שלא הבטיחה הכנסות מיידיות.

שרף בן ה-59 חזר לאקדמיה ולעבודתו כמהנדס וכאשר פרצו ההפגנות הגדולות בכיכר א-תחריר, הוא הצטרף למפגינים ותבע יחד איתם את סילוקו של המשטר. אולם הניצחון הזה של ראשי תנועות המחאה הוא בינתיים סמלי בלבד. הוא אינו פותר בעיות מהותיות בניהול המדינה ואינו מתווה את הדרך להחלפת המשטר הצבאי בממשלה אזרחית. שרף ימנה אמנם ממשלה חדשה וייתכן שבכך גם יבוא הקץ להפגנות בכיכר א-תחריר, אבל החלטותיה של ממשלתו יהיו כפופות לאישורו של שר ההגנה, חוסיין טנטאווי, שעומד בראש המועצה הצבאית.

"נשיאותו" של טנטאווי עדיין לא באה לביטוי של ממש. הוא קיבל אמנם לביקור את נשיא טורקיה עבדוללה גול, אבל הוא גם מזהיר מפני התכווצות מלאי הקמח במדינה. הוא מורה להעמיד לדין את המושחתים אבל הוא אינו מצליח בינתיים לשכנע את האיחוד האירופי למחוק את החוב האדיר של מצרים, שעומד על כמה מיליארדים. זמניותה של הממשלה אינה מאפשרת להציג תוכניות עבודה אפילו לחודש הקרוב כאשר השרים אינם יודעים מה עתידם. לצד אלה עומדת השאלה הגדולה האם להקדים את הבחירות לנשיאות - או אולי לאחר את אלו של הפרלמנט - שאלות שטורדות גם את האחים המוסלמים.

אלה אמנם הודיעו כי לא יציגו מועמד מטעמם לנשיאות וכבר החליטו להקים מפלגה חדשה בשם "החירות והצדק", אבל בתוך שורותיהם מתחוללת סערה על נוסח המצע לבחירות. הגוש השמרני בארגון, שאותו מנהיג המדריך הכללי מוחמד בדיע (מנהיג התנועה), מתנגד בין היתר לכך שאשה או קופטי יוכלו לשמש בתפקיד נשיא המדינה. יריביו, בהם סגן המדריך לשעבר, מוחמד חביב, גורסים כי תביעה כזאת פירושה שהנהגת הארגון אינה מבינה את משמעות השינוי שמתחולל במצרים וכי אסור למפלגת האחים למנוע מאיש להתמודד.

בה בעת דורשים צעירי התנועה לקיים בחירות חדשות להנהגת הארגון במטרה לשנות את הנהגתו ולהביא כוחות צעירים שקרובים בהשקפותיהם לאלה של הצעירים החילונים שהשתתפו בהפגנות. לכאורה, ברור הן לאחים המוסלמים והן לתנועות החילוניות כי חלקם של האחים בשלטון הבא מובטח, אבל המועצה הצבאית עדיין לא השמיעה בפומבי את כוונותיה בשאלת היתר פעילותם הפוליטית.

המועצה הצבאית שחררה מן הכלא שני מנהיגים בכירים בארגון - חירת אל-שאטר שהיה סגן המדריך הכללי ואיש העסקים חסן מאלק שהיה מופקד על מימון הארגון - אבל מחוות אלה אינן מבהירות אם מדובר במדיניות חדשה או ברצון להרגיע את הרוחות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ