יושקה פישר: אירופה צריכה לפתוח את הדלת למהגרים ערבים

בראיון ל"הארץ" טען שר החוץ הגרמני לשעבר כי המוסד מצא דרכים להתערב באיראן גם ללא תקיפה צבאית

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

מהסוויטה הנשיאותית של מלון שרתון, 20 קומות מעל הקרקע, ישראל נראית כמו אי של יציבות באזור משוגע. השמים תכולים, השמש זורחת ועל חוף הים של תל אביב טורניר המטקות בעיצומו. המהפכות והדיקטטורים המודחים נראים רחוקים מתמיד.

את הדלת פותח יושקה פישר, שר החוץ הגרמני וסגן קאנצלר גרמניה בין 1998 ל-2005. שמו של פישר, שיחגוג בחודש הבא 63 אביבים, עלה באחרונה לכותרות בעקבות שני ספרים חדשים שראו אור בגרמניה. הראשון הוא הסיבה שבגינה בא לישראל, כאורח של המרכז הבינתחומי הרצליה: ספר שחשף את מעורבותו העמוקה של משרד החוץ הגרמני בהשמדת היהודים, ואת האופן בו גוננה גרמניה על דיפלומטים בעלי עבר נאצי. הספר השני הוא האוטוביוגרפיה שלו, שעוסקת בסירובה של גרמניה להצטרף למלחמה בעיראק.

שר החוץ הפולני, רדוסלב שיקורסי, התנער בשבוע שעבר מחלקה של פולין ברדיפת היהודים ובשואה, ואמר בראיון ל"הארץ" כי השואה נכפתה על פולין ובוצעה בניגוד לרצונה. אתה מסכים?

"אין ספק שלפשע הנוראי הזה - רצח העם היהודי באירופה - יש אחראית אחת, גרמניה הנאצית. האשמה מונחת על הכתפיים הגרמניות, אין שאלה בכלל. פולין סבלה באופן נוראי מהכיבוש הנאצי. אסור לשכוח את זה. אבל כגרמני, אני לא יכול לתרום לדיון הזה".

בספר החדש "המשרד", נחשפה האמת על מעורבותו של משרד החוץ הגרמני בהשמדה. כמעט כולם, עד אחרון הפקידים, נטלו חלק במלאכה. הספר הוא התוצר הסופי של מחקר שעליו הורית כשר החוץ. מה היה הרקע לכך?

"יום אחד, ב-2003, קיבלתי מכתב מהקאנצלר אז גרהארד שרדר, שמבקש את התייחסותי לפנייה שקיבל מאזרחית מבוגרת. היא התלוננה על מודעת אבל שפורסמה בביטאון הרשמי של משרד החוץ, לזכרו של דיפלומט גרמני שהיה פושע מלחמה נאצי. כשביררתי את העניין התביישתי. החלטתי במקום לשנות את הנוהג ולהפסיק את פרסום מודעות האבל ליוצאי משרד החוץ שהיו נאצים. התוצאה היתה מחלוקת ענקית. האופוזיציה תקפה אותי ומאה דיפלומטים מכובדים לשעבר פרסמו מודעה גדולה בעיתון כמתקפה ישירה עלי. בתגובה, החלטתי להקים ועדת היסטוריונים עצמאית ובינלאומית, שבה היה חבר גם פרופ' מישראל, משה צימרמן. הספר הוא תרומה חשובה מאד לתפישה העצמית של גרמניה הדמוקרטית. גם גופים אחרים נוקטים צעד דומה, בהם סוכנות הביון הגרמנית ומשרד האוצר".

כשר החוץ לשעבר, כיצד אתה מסביר את האירועים בעולם הערבי?

"אף אחד לא חזה את השינוי, אבל הוא בא. זה שינוי ענק. השאלה אם יהיה שלילי או חיובי עדיין פתוחה. התוצאה תלויה באופן שבו ארה"ב ואירופה יהיו מעורבות. אני חושב שהן יכולות לתרום הרבה. האינטרס המשותף הוא לעודד את הכוחות הדמוקרטיים. העתיד יהיה לא יציב בכל מקרה. צריך רק לדאוג שיהיה בכיוון הנכון. אני קורא לאירופה לא לסגור את הדלתות, אלא להעניק אפשרויות חוקיות להגירה כמו עבודה ולימודים. אירופה יכולה לעשות זאת אם תרצה, ויכולה לעודד בכך את הכוחות הדמוקרטיים בצפון אפריקה".

אשתך החמישית, מינו בראתי נוברי, באה ממשפחה איראנית. כיצד אתה רואה את ההתפתחויות באיראן?

"ללא קשר לקשריי המשפחתיים, איראן היא מדינה חשובה מאוד במזרח התיכון. היא בירכה על נפילתם של נשיא מצרים מובארק ונשיא תוניסיה בן עלי, שהיו שליטים טוטליטריים פרו-מערביים. מצד שני, השלטון באיראן מאוד חושש מ'הווירוס הדמוקרטי', שעשוי לעודד את האופוזיציה הירוקה במדינה. מה שבטוח הוא שהשינויים וההתפתחויות בעולם הערבי לא יפסחו על איראן. יהיו להם השפעות חשובות גם שם".

אוטוביוגרפיה ביקורתית

בחודש שעבר פורסם החלק השני של האוטוביוגרפיה של פישר, שנקראת "איני משוכנע". שמו של הספר רומז לספק שהטיל פישר בהימצאותו של נשק להשמדה המונית בעיראק בטרם פתחה ארה"ב במתקפה. בפברואר 2003 אמר לשר ההגנה האמריקאי רמספלד כי הוא "אינו משוכנע" בכך. בחודש שעבר הודה ג'ורג' טנט, ראש הסי-איי-אי לשעבר, כי גילה "מאוחר מדי" שייתכן שהסוכן שמסר לארה"ב ולמודיעין הגרמני את המידע המוטעה על הנשק להשמדה המונית המציא את הידיעות.

בספר החדש טוען פישר שגרמניה התריעה מבעוד מועד על הבעיות באמינותו של הסוכן. "לא רצינו לקחת חלק בניצול תעמולתי של החומר, שהיה רחוק מלהיות מוכח, כדי להצדיק מלחמה", כתב פישר. "החלטנו, לפיכך, שנמלא את חובתנו ונשלח לאמריקאים את כל המידע שהיה לנו, ולצדו את ההערכה שהמידע לא מאומת וייתכן שהוא שגוי לגמרי".

איזה לקח יכולים מנהיגי העולם להפיק מהמלחמה בעיראק?

"המלחמה בעיראק שינתה את יחסי הכוחות באזור לכיוון איראן. זה היה צפוי. מעולם לא הבנתי את עמדת ארה"ב. האם היא לא הבינה שהמלחמה תשנה את מערך הכוחות? זה בדיוק מה שקרה. מצד שני, המצב באיראן שונה. תוכנית הגרעין שלה אינה דמיונית, אלא מציאות. איראן מהווה אתגר רציני. כשסיירתי כשר חוץ לפני הפלישה לעיראק, לא חשתי בחשש באזור. סדאם חוסיין לא נתפס כאיום מרכזי. המצב באיראן שונה. כלקח מהמלחמה בעיראק צריך לזכור שיש להתחשב גם בהשלכות הלא מתוכננות של תקיפה, כי לעתים הן חשובות יותר. נראה לי שממשלת ישראל, המוסד והסי-איי-אי מצאו דרכים להתערב באיראן גם ללא תקיפה צבאית".

איך אתה מתייחס לאתר ההדלפות ויקיליקס ולשיעור שעשה לדיפלומטיה?

"אני לא חושב שהם שינו הרבה. בחברה פתוחה כמו ישראל, אירופה או אמריקה, בסופו של יום אפשר למצוא את הכל באינטרנט ובעיתונים. שום דבר לא נשמר בסוד. זה המהות של החברה הדמוקרטית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ