המורדים בלוב: הצבא ירה אש ארטילרית בא-זאוויה, רבים נפגעו

שליט לוב מועמר קדאפי ממשיך לשמור על אחיזתו בבירה, אך מערבית לשם התחולל קרב קשה. המורדים מנסים להשתלט גם על טרמינל הנפט בעיר הנמל ראס לנוף

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

המורדים בלוב טוענים כי בני אדם רבים נפגעו היום (שישי) מאש ארטילרית כבדה שהנחית הצבא על מתנגדי משטרו של מועמר קדאפי בעיר א-זאוויה, ממערב לטריפולי. "אנו שומעים על נפגעים רבים, אינני יודע כמה", אמר דובר מטעם המורדים. על פי עדויות, מדובר בעשרות הרוגים שחלקם הניכר אזרחים.

בנוסף, רשת אל-ג'זירה דיווחה כי לפחות 17 בני אדם נהרגו כאשר כוחותיו של קדאפי הפציצו מטמון נשק בסמוך לעיר בנגזי, מעוז המורדים.

ככל הנראה, כוחות הביטחון הצליחו לדחוק את רגלי המורדים מהעיר א-זאוויה, המרוחקת כ-50 ק"מ מהבירה, אף שעדיין ישנם שם כיסי התנגדות. לדברי תושבים, הצבא נלחם היום במשך שעות במורדים, שעדיין מחזיקים בכיכר מרכזית בעיר.

הקרבות גבו את חייהם של בני אדם רבים. תושב א-זאוויה אמר לרויטרס כי הוא שהה בבית החולים בעיר פחות מרבע שעה והספיק למנות כשלושים אזרחים הרוגים. בסך הכל, לדבריו, ישנם עשרות הרוגים ופצועים רבים עוד יותר. "בית החולים היה מלא. לא היה מקום לכל הנפגעים", סיפר העד.

לדברי המורדים, מפקדם המקומי, קצין צבא שערק לצדם של מתנגדי המשטר, נהרג בקרב בעיירה הסמוכה לעיר. "רבים נהרגו בהארשה, שעכשיו הם שולטים בה", סיפר דוברם. "הם ירו באזרחים. אנחנו עדיין מחזיקים בכיכר המרכזית, והם נמצאים במרחק של 5-4 קילומטרים. המפקד שלנו נהרג בהארשה. מינינו מפקד חדש".

בטריפולי נאמני קאדפי הדפו באמצעות גז מדמיע כ-1,500 מפגינים שדרשו להפיל את השליט. בשבוע האחרון נקטו תומכיו של השליט צעדים תקיפים לדיכוי כל ניסיון לחדש את המחאה נגד קדאפי בעיר הבירה.

המפגינים שיצאו מתפילות יום השישי ברובע טאג'ורה במזרח העיר קראו קריאות בגנותו של קדאפי והניפו את הדגל של המשטר המלוכני בלוב, שקדם למשטר הנוכחי. בין היתר, קראו המפגינים: "קדאפי הוא אויבו של אלוהים!".

מפגינים נגד קדאפי בבנגזי, במזרח לוב. תצלום: אי-פי

במהרה הגיעו למקום גם אנשיו של השליט, לבושים במדים שחורים, ראשיהם עטופים בצעיפים ירוקים. הם ירו מיכלי גז מדמיע ולאחר מכן, לדברי עדי ראייה, פתחו באש חיה. עדיין לא ברור אם הם ירו באוויר או במפגינים. ככל הנראה, כמה בני אדם נפצעו ופונו לבית החולים.

דיכוי ההפגנה מעיד על אחיזתו האיתנה של קדאפי בבירה, בניגוד להיחלשותו בשאר חלקי המדינה. המורדים - אזרחים חמושים המגובים בידי כמה יחידות צבא - כבר השתלטו על כל מזרח המדינה ואף על כמה ערים במערבה. משום כך, השליטה בטריפולי חיונית בעבור קדאפי.

מורד יורה מתותח בפאתי ראס לנוף. תצלום: רויטרס

במקביל נלחמו המורדים והצבא בפאתי עיר הנמל ראס לנוף - מוקד לייצוא נפט, כ-660 ק"מ ממזרח לטריפולי. המורדים טענו כי כבר השתלטו על שדה התעופה במקום וכי עם רדת החשכה בכוונתם להסתער על הבסיס הצבאי שנועד לאבטח את טרמינל הנפט. אחד המורדים סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הם תקפו את הבסיס באמצעות רקטות וטילים, והצבא השיב בארטילריה ובירי ממסוקים.

בשעות הערב אמרו מורדים כי הם השתלטו על המקום באופן מוחלט. "כבשנו את ראס לנוף במאה אחוז, כל כוחותיו של קדאפי עזבו", סיפרו מורדים. עם זאת, הממשלה הכחישה שהעיר נפלה לידי המורדים. סגן שר החוץ התעקש שהממשלה עדיין שולטת בראס לנוף וכי הכל בעיר שקט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ