נטשה מוזגוביה
ארה"ב

כתבת "הארץ" בארה"ב

המשפטים הצבאיים של החשודים בטרור המוחזקים במתקן המעצר בגואנטנמו שבקובה יחודשו לאחר הקפאה של שנתיים, בעקבות צו שהוציא השבוע נשיא ארה"ב, ברק אובמה. צו זה, יש להניח, יהיה קל יותר ליישום מהוראה עליה חתם זמן קצר לאחר כניסתו לתפקיד: צו סגירת המתקן הידוע לשמצה.

נסיונו של אובמה לפזר את המוחזקים בגואנטמו כשל לאחר שלא נמצאו די מדינות שיתנדבו לקלוט את העצירים המשוחררים, והקונגרס מנע את העברת המשפטים לשטח ארה"ב ואף אסר להחזיק אותם בכלא בשטח אמריקאי. העדויות שנגבו בעינויים אינן קבילות בבתי המשפט הפדרליים, והיה חשש שמחוסר ראיות מספקות ייאלצו הרשויות לשחרר טרוריסטים מסוכנים.

מאחר שלא נמצאו פתרונות אחרים, הורה הנשיא אובמה לחדש את פעילות הוועדות המשפטיות המיוחדות שהוקמו בימי קודמו. הנשיא אף הוציא צו המאפשר להחזיק את העצורים המאיימים על ביטחון ארה"ב לתקופה בלתי מוגבלת, למרות שברוב המקרים מדובר באנשים שלא הוגש נגדם כתב אישום.

כיום נותרו במתקן 172 אסירים, בהם חמישה בני אדם החשודים בתכנון פיגועי ה-11 בספטמבר. המשפט הראשון שתנהל הוועדה הצבאית המיוחדת בגואנטנמו יהיה של עבד אל-רחים אל-נשירי, המואשם בתכנון הפיגוע במשחתת האמריקאית שעגנה ביולי 2000 בנמל עדן שבתימן. בפיגוע נהרגו 17 מלחים אמריקאים ונפצעו 39. אל-נשירי הועבר למתקן בגונאטנמו לפני חמש שנים.

במקביל, היום ייפתחו בקונגרס שימועים בנוגע לאסלאם הקיצוני בארה"ב. את השימועים יזם הרפובליקאי פיטר קינג, שאמר שהצו האחרון של אובמה הוא הוכחה לכך שבוש צדק. כדי לרכך את זעם הקהילה המוסלמית בארה"ב, סגן היועץ לביטחון הלאומי, דניס מקדונה, שוחח עם נציגי הקהילה, ואמר שארה"ב "לא היתה ולא תהיה במלחמה נגד אסלאם", וכי בכהונתו של אובמה חיזקה ארה"ב את הבריתות עם מדינות מוסלמיות בעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ