הצעירה שרצתה להציל את העיירה שלה מכנופיות הסמים ביקשה מקלט בארה"ב

הסטודנטית המקסיקאית מריסול ואייס גרסיה פיקדה על תחנת משטרה

גרדיאן
ג'ו טוקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן
ג'ו טוקמן

מריסול ואייס גרסיה, מפקדת המשטרה בעיירה מקסיקנית קטנה, הלכודה בתווך במלחמה בין סוחרי סמים, קיוותה שאם תעצום עין מול פעילות העבריינים, חייה יהיו בטוחים. אולם חלפו רק חמישה חודשים מאז התמנתה להתפקיד, וכעת היא מסתתרת בארה"ב לאחר שהגישה בקשה למקלט מדיני שם.

"לא אפשרו לה לשמור על ניטרליות", אמר גוסטבו דה לה רוסה, נציב תלונות הציבור מטעם ארגון למען זכויות אדם הפעיל במקום. "קרוב לוודאי שבוס חדש השתלט על האזור, והוא דרש נאמנות מוחלטת".

שמה של מריסול ואייס גרסיה, בת 20, עלה לפני כחצי שנה לכותרות התקשורת הבינלאומית, לאחר שהסכימה לשרת בתפקיד המשטרתי הבכיר בעיירה פרחדיס גררו, יישוב מקסיקני במדינת צ'יואואה, הנושק לטקסס והנגוע במלחמות סמים. קודמה בתפקיד נורה למוות ביולי 2009. גורמים ברשות ההגירה של ארה"ב אישרו שגרסיה נמצאת במדינה ושיאפשרו לה להגיש בקשה רשמית לקבלת מקלט.

מלחמות הסמים בעיירה שבה חיים כ-8,500 תושבים, הפכו את האזור החקלאי השקט לשטח הפקר פרוע חוק. שתי כנופיות יריבות, קרטל חוארס וקרטל סינלואה, נלחמים במקום על השליטה על הכביש המהיר לאורך הגבול עם טקסס, שהפך לנתיב מעבר עיקרי של סמים. תושבים בעיירה אומרים שגרסיה קיבלה איומים על חייה ושהיה לפחות ניסיון אחד לחטוף אותה. רשויות מקסיקו מסרו שגרסיה קיבלה בראשית מארס חופשה להסדרת עניינים אישיים בארה"ב, אבל לא חזרה מאז.

ואייס גרסיה ובני משפחתה נעלמו מהעיירה בתחילת החודש. בעקבות נטישת משרתה, היא פוטרה השבוע מתפקידה. תחנת המשטרה תהיה כפופה לראש העיר עד שיימצא מפקד חדש לתחנת המשטרה המקומית. בחודש אוקטובר, כאשר גרסיה הסכימה לקבל על עצמה את התפקיד ולעמוד בראש כוח של 12 שוטרים, היא היתה עדיין סטודנטית לקרימילוגיה. בשעתו אמרה שהיא רוצה שהשוטרים יעברו מדלת לדלת כדי לאתר פושעים בבתים ולהטיף ליושבהם לערכים.

דובר הרשות המקומית במקסיקו הסביר כי "היא פוטרה מעבודתה כי היא נטשה אותה. המצב שקט ויתר השוטרים עושים את עבודתם". הרשויות האמריקאיות אישרו כי היא נמצאת בארה"ב רק ביום שלישי השבוע, ומסרו כי היא מוחזקת במתקן מעצר לשוהים בלתי חוקיים באל-פאסו, טקסס.

בתוך כך נודע ש-18 חברי כנופיות סמים יריבות נהרגו בעיירה בצפון מזרח מקסיקו. ממשלת מדינת טמאוליפס הודיעה שבקרבות שבהם נהרגו ה-18, התחוללו בראשית השבוע באבסולו. האירוע התרחש יממה אחרי מותם של שבעה שוטרים ואסיר במארב שטמנו אנשי אחת הכנופות לשיירת אסירים שהועברו למערב מקסיקו וכחודש אחרי הרג 18 איש בעיירה פדייה הסמוכה, חלקם עוברי אורח.

כמו כן, כ-32 בני משפחה של פעיל בולט למען זכויות אדם נאלצו לעזוב את בתיהם בגואדלופה, גם היא בעמק חוארס בשבוע שעבר. בחודשים האחרונים מסורת משפחתית ממושכת של פעילות למען זכויות האדם הצטמצמה רק לדרישה לעשות צדק בעקבות רצח של שישה מבני המשפחה בכמה תקיפות שאירעו בשנתיים האחרונות. מרבית המשפחה נמצאת במקסיקו סיטי וזוכה להגנת המשטרה. מאז הכריזה על מלחמה על קרטלי הסמים ב-2006, הצליחה ממשלת מקסיקו בראשות פליפה קלדרון ללכוד מספר חסר תקדים של ברוני סמים; ואולם במקביל הפכו מעשי האלימות לאכזריים יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ