המתכון לנישואים מוצלחים - אשליות

מחקר: אנשים שמגזימים בהערכת בן הזוג מאושרים יותר בנישואיהם

אודי צחור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אודי צחור

כולנו מכירים את הזוגות הלא-מוצלחים, שבהם הבעל יפה פי עשרה מאשתו, או שהיא ממש חמודה ואילו הוא גולם מוחלט. "מה היא רואה בו?", אנחנו חושבים במקרה כזה, "מה הוא מוצא בה?".

אם הזוג נשוי באושר, ייתכן שהסיבה היא שהמחצית המוצלחת יותר של הזוג רואה בצורה אידיאליסטית את המחצית הפחות טובה. מחקר חדש שפורסם ב-Psychological Science מגלה, למרבה הפליאה, כי אנשים ששגו באשליות לגבי בן או בת הזוג שלהם כשהתחתנו, מרוצים מנישואיהם שלוש שנים אחר כך יותר מאלה המציאותיים, שהתחתנו ללא כל אשליות.

חוקרים מאוניברסיטת באפלו במדינת ניו יורק גייסו 222 זוגות, שהיו בדרכם להתחתן, וביקשו מהם למלא שאלונים על עצמם, על בן או בת הזוג שלהם ועל נישואיהם כל שישה חודשים במשך שלוש שנים. אחר כך השוו את הדירוג העצמי של הנשאלים בתחומי האינטליגנציה, היצירתיות, הכישורים הספורטיביים וכיוצא בזה, לדירוג של בן או בת הזוג באותם תחומים.

בתום בדיקת כל השאלונים התברר כי אלה שהגזימו בהערכת בן או בת הזוג דיווחו שהם מאושרים יותר בנישואיהם. "אנשים מצטיינים בשינוי ההגדרות שלהם כדי להתאים אותן לצורה שבה הם רוצים לראות את עצמם או את האחרים", אמרה סנדרה מאריי, שעמדה בראש צוות החוקרים. "הם יכולים להחליט שבן או בת הזוג הם הזיווג שמתאים להם בצורה מושלמת, גם אם יש ביניהם ניגודים קשים".

ראיית בן או בת הזוג דרך משקפיים ורודים עשויה להיות אחד הגורמים המגנים מפני ירידה בשביעות הרצון מהנישואים, שמתרחשת כמעט מיד אחרי תום ירח הדבש. "ראיית בן או בת זוג, שהם פחות אידיאליים, כהשתקפות האידיאלים שלך מנבאת מידה מסוימת של חסינות מפני ההשפעה השוחקת של הזמן", כתב אחד החוקרים.

לדעת החוקרים, כדאי לעודד בני זוג לשמור על "תפישה חיובית הדדית, אפילו אם אין היא מציאותית, כדי להישאר מרוצים מהנישואים לאורך ימים".

ויש לציין שזה נשמע הגיוני. המחשבה שבן או בת הזוג שלכם אינם ברמה שלכם עלולה לפתות אתכם לחפש בן או בת זוג טובים יותר. לעומת זאת, המחשבה שבן או בת הזוג טובים יותר ממה שיש "בחוץ", עשויה לעודד אתכם להיות מרוצים יותר.

באותה מידה, כשאתם נותנים חיזוקים לבן או בת זוג חסרי ביטחון, בכך שאתם מביעים דעה חיובית עליהם גם אם אתם שוגים באשליות לגביהם, אתם מפחיתים בכך את חששותיהם מפני נטישה.

עם זאת, מתעוררת השאלה אם זוגות, שהולכים לקראת התפרקות נישואיהם, יכולים לשנות את הבוז לרומנטיקה לוהטת. לדעת החוקרים, התשובה היא כן. "אנשים יכולים לשנות את גורלם הרומנטי באמצעות התנהגותם", כותבים החוקרים, "כי התנהגויות התומכות ביחסים (כלומר, עידוד בן או בת הזוג) או פוגעות ביחסים (ביקורת על בן או בת הזוג) ניתנות לשליטה".

כתבות מומלצות

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ