רעידת אדמה ביפאן: עיירות החוף נמחקו: הצעירים ברחו, הזקנים לא הספיקו

הניצולים הבודדים בשינטונה, עיירה שנהרסה כליל בצונאמי, שבו אתמול וגילו ערימות מכוניות, בתים שנעקרו ממקומם והרס בכל פינה. צוותי החילוץ איתרו בעיקר גופות

גרדיאן
ג'ונתן, וטס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן
ג'ונתן, וטס

גרדיאן

המלים האחרונות שאמרה הארומי וואנטבה להוריה היו מלות בקשה, "הישארו יחד", בזמן שהצונאמי ניפץ את החלונות והציף את בית המשפחה במים, בוץ והריסות. היא רצה לעבר הוריה, לעזרתם, ברגע שרעידת האדמה פקדה את המקום 30 דקות קודם לכן. "סגרתי את החנות שלי ונסעתי הביתה במהירות האפשרית", היא מספרת. "אבל לא היה מספיק זמן להציל אותם. הם היו מבוגרים וחלשים מדי, ולא הייתי יכולה לזרז אותם בזמן למכונית".

הוריה עדיין עמדו בסלון כשהצונאמי ניפץ את החלון. אף על פי שהצליחה לאחוז בידיהם המים היו חזקים מדי. אביה ואמה המבוגרים נקרעו מידיה. וואנטבה נאלצה להילחם באותו רגע על חייה שלה. "עמדתי על ארון, אבל המים הגיעו עד הצוואר", היא נזכרת. "נשאר רק פס צר של אוויר מתחת לתקרה. חשבתי שאני הולכת למות".

וואנטבה היא בין בני המזל המעטים ששרדו בעיר שינטונה, עיירת חוף שהיתה קרובה למרכז רעידת האדמה העוצמתית ביותר שהתחוללה בהיסטוריה של יפאן. בנמל הסמוך לביתה נערמים מכוניות הרוסות ובתים טבועים שהופרדו מיסודותיהם. מסילת רכבת נקרעה מהקרקע והזדקפה באוויר, כמו גדר של גן פרחים. מכוניות ואופנועים היו מוטלים שבורים על האדמה. מסוקים של צוותי חירום ותקשורת מזמזמים מלמעלה. האוויר דחוס בריח רקוב של אסון ומוות.

צוותי חילוץ וחיילי צבא יפאן מחפשים אחר גופות בבוץ. עבודתם מופרעת לא אחד על ידי התרעות מפני רעידות אדמה וצונאמי נוספים. כשהם מאתרים את המתים הם עוטפים אותם בשקים כחולים ומניחים אותם על אלונקות.

"מצאנו 50 גופות היום. יהיו עוד", אמר קצין בצבא בזמן שצוותו יצא להפסקת צהריים קצרה. "אנחנו מרכזים מאמצים רבים יותר לחילוץ ניצולים במקומות אחרים, משום שיש מעט מאוד סיכויים למצוא ניצולים בעיר הזאת".

מספר ההרוגים באזור יעלה בימים הקרובים. בנסיעה מזרחה מסנדאי אפשר למצוא חופים הרוסים לגמרי. לפי הדיווחים, מאות גופות אותרו בשינטומיי ובנובירו, ובמינאמיסאנריקו יש דיווחים על עשרת אלפים נעדרים.

קורבנות רבים הם כפי הנראה אנשים מבוגרים יותר, דבר ההופך למאפיין של האסון הנוכחי ביפאן. אחרי רעידת האדמה בסין, בה נהרגו לפי ההערכות 90 אלף בני אדם, התמקדה התקשורת בתיכנון הבנייה ובמספר הרב של ילדים שנהרגו. בשינטונה, לעומת זאת, רוב הבניינים נותרו באופן מדהים חסינים לאסון. כמה מקומיים אמרו כי הצעירים הצליחו להימלט מיד לאחר שנשמעו אזהרות על צונאמי. המבוגרים יותר התקשו לברוח.

"יש הרבה מבוגרים במקום", אומר ג'ירו סאיטו, ראש מועצת החירום המקומית. "אנחנו עורכים תרגילי פינוי, אבל התושבים לא הצליחו להגיע למרכזי הפינוי בזמן. הצונאמי היה מעבר למה שיכולנו לצפות. עלינו להסיק את המסקנות מכשלוננו".

יפאן מתגאה בהיותה המדינה בעלת תוחלת החיים הגבוהה ביותר. תוחלת חיים גבוהה זאת אופיינית בעיקר לאזורי הספר. אוכלוסייתה המבוגרת הגדולה של שינטונה ניכרת כעת לעין כשמתבוננים בחפצים הפזורים בתוך הבוץ: אלבומים ישנים של "אנקה" (בלוז יפאני), מקלות הליכה ומזרוני טאטמי.

קיוקו קאוונאמי, מנהלת בית אבות בעיר, אומרת כי בשלב זה היא יכולה לאשר שמצבם של עשרים מתוך תשעים הדיירים במקום טוב. אחרי רעידת האדמה היא לקחה קבוצה של דיירים למרכז פינוי בבית ספר יסודי. "בדרכי חזרה נתקעתי בפקק. היתה אזעקה. אנשים צרחו לעברי שאצא מהמכונית ואעלה על הגבעה. כך ניצלו חיי. רגלי נרטבו, אבל לא שום דבר אחר".

גורלם של 70 הדיירים הנותרים בבית האבות בניהולה אינו ידוע. שיגג'ירו מוראימה הגיע למקום כדי לחפש את אחיו שנעדר. הוא חזר על עקבותיו כשראה את ההרס. "שום כביש לא נשאר", צחק במרירות. "תראו מה קורה מסביב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סטיב קר

צפיתי בו רועד וניסיתי להיזכר אם היה כאן משהו דומה. לא הצלחתי

מפגינים אוקראינים עם סמל חטיבת אזוב בקייב, החודש. הציבור לא מתמודד עם המורכבויות של העבר

בצל האשמות רוסיה בנאציזם, אוקראינה מתמרנת בין ניכוס הלאומנות למגננה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?