שרת החוץ האמריקאית הילרי קילנטון: מצרים, אם העולם, מולידה את הדמוקרטיה

שרת החוץ האמריקאית בביקור ראשון במצרים מאז המהפכה ניסתה לשכנע את הצבא המצרי לתמוך במעבר לדמוקרטיה ממשית

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

שרת החוץ האמריקאית, הילרי קלינטון, הגיעה היום (שלישי) לביקור ראשון במצרים שאחרי המהפכה, בניסיון לשכנע את הצבא המצרי שממשיך לקבל סיוע אמריקאי, לתמוך במעבר לדמוקרטיה ממשית.

האמריקאים, אמרה קלינטון במסיבת עיתונאים משותפת עם שר החוץ נביל אל-ערבי, קיבלו השראה מהמהפכה ומ"מצרים החדשה". אולם, שרת החוץ האמריקאית הדגישה כי מה שקורה בשלב זה חשוב באותה מידה כמו ההפגנות, ועל המצרים לנצל את המהפכה כדי לבנות חברה פתוחה, חופשיה ומשגשגת יותר. "הרגע הזה בהסטוריה שייך לכם", אמרה. "מצרים היום עולה. מצרים, אם העולם, מולידה את הדמוקרטיה". כעת, אמרה קלינטון, על מצרים להתכונן לבחירות חופשיות והוגנות שיצמיחו מנהיגים "שיוכלו לספק מענה לשאיפות שלכם".

קלינטון בדרכה למצרים. תצלום: רויטרס

הממשל האמריקאי מודע לכך ש"האחים המוסלמים" ישתתפו בדרך זו או אחרת בשלטון, אך נציגי הארגון לא הוזמנו לפגישה עם קלינטון. דובר הקבוצה אמר שגם אם היו מקבלים הזמנה, היו דוחים אותה, כי "פירוש כל התערבות אמריקאית הוא ניסיון להפסיק את המהפכה, ולא לתמוך בה".

בשימוע בקונגרס לקראת נסיעתה, קלינטון אמרה כי לארה"ב יש עניין רב להבטיח שמצרים ותוניסיה יהפכו למודלים לחיקוי של דמוקרטיה. עם זאת, היא גם מתחה ביקורת על הדרת הנשים שלקחו חלק בהפגנות מתהליך קבלת ההחלטות בתקופת המעבר. בשבועות האחרונים, קלינטון ניהלה מלחמה על שימור תקציבי סיוע החוץ העומדים בפני סכנת קיצוץ, כשהיא מזהירה מפני תחרות ממדינות אחרות המעוניינות להשפיע בזירה, כולל איראן.

מחר צפויה קלינטון להיפגש עם ראש המועצה העליונה של הכוחות המזוינים, מוחמד חוסיין טנטאווי. בהמשך מסעה תבקר קלינטון גם בתוניסיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ