אבי יששכרוף צרוב
אבי יששכרוף

צרפת ובריטניה לא הצליחו לשכנע את רוסיה, גרמניה, ארה"ב והמדינות האחרות החברות בארגון הג'י-8 שהתכנס אתמול בפאריס, להכריז על שמי לוב כאזור אסור בטיסה. הארגון אישר הודעה מרוככת הקוראת לנשיא לוב מועמר קדאפי לפרוש מתפקידו, ומזהירה אותו שאם יוסיף לעמוד בסירובו יתמודד עם "תוצאות קשות".

"קדאפי זוכה להישגים. אולי החמצנו הזדמנות להשיב את האיזון", אמר שר החוץ הצרפתי אלן ז'ופה. "אילו השתמשנו בכוח צבאי בשבוע שעבר כדי לנטרל כמה ממסלולי ההמראה וכמה עשרות מטוסים שברשותם, אולי היתה נמנעת ההרעה שחלה במצב האופוזיציה", הוסיף.

ארה"ב גילתה הססנות. אמש לאחר פתיחת פסגת הג'י-8, ניהלה שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון במלונה בפאריס שיחה "פרטית וגלויה" עם מחמוד ג'יבריל, נציג האופוזיציה בלוב, ואולם נמנעה מלהסכים לספק נשק למורדים או להכריז על שמי לוב כאזור אסור בטיסה.

בינתיים המשיכו אתמול כוחותיו של קדאפי להתקדם מזרחה וגרמו לרבים מאנשי האופוזיציה להימלט מאג'דביה, שנתפסת כעת כנקודת המפתח של מתנגדי המשטר.

עם זאת, העיר המזרחית עדיין לא נפלה לידי אנשיו של קדאפי, על אף ההפצצות הכבדות עליה.

מצרים

מפאריס המשיכה אמש קלינטון לביקור ראשון במצרים מאז נפילת שלטון חוסני מובארק, במהלכו תבקש לשכנע את הצבא המצרי שממשיך לקבל סיוע אמריקאי, לתמוך במעבר לדמוקרטיה ממשית. היום צפויה קלינטון להיפגש עם ראש המועצה העליונה של הכוחות המזוינים, מוחמד חוסיין טנטאווי, ועם שר החוץ החדש נביל אל-ערבי. בהמשך תבקר קלינטון גם בתוניסיה.

אתמול הודיעה הממשלה במצרים על פיזור מנגנון "ביטחון המדינה", שנחשב לשב"כ המצרי וזכה לתדמית שלילית במיוחד במדינה, נוכח ההפרה החוזרת ונשנית של זכויות האדם במסגרתו. באחרונה פרצו מפגינים למתקני המנגנון ואף חשפו מסמכים שונים שהעידו לכאורה על המעורבות של אנשי "ביטחון המדינה" בפרשות שחיתות שונות. בעוד שלושה ימים ייערך במצרים משאל עם ראשון מסוגו מאז המהפכה, במסגרתו אמורים אזרחי מצרים להחליט אם הם מקבלים את התיקונים שהוכנסו בחוקה המצרית על ידי ועדה מיוחדת שהוקמה לאחר נפילת מובארק. בין היתר, אמורה החוקה החדשה, לאפשר את קיומן של בחירות חופשיות יותר, לפרלמנט ובעיקר לנשיאות.

בחריין

מלך בחריין חמד בן עיסא אל-ח'ליפה הודיע אתמול על כינונו של מצב חירום במדינה למשך שלושה חודשים, בעקבות הימשכם של העימותים בין אלפי מפגינים וכוחות הביטחון של בחריין. בהודעה שנמסרה בטלוויזיה של בחריין, נמסר כי למפקד של כוחות הביטחון של בחריין ניתנה הוראה לנקוט את כל האמצעים הדרושים כדי להגן על ביטחון המדינה ואזרחיה.

ההוראה באה יום אחד בלבד לאחר כניסתו של כוח צבאי זר למדינה, המורכב מכמה משכנותיה של בחריין, ובעיקר סעודיה. מטרת הכוח תהיה לעצור את התגברות ההפגנות במדינה נגד בית המלוכה הסוני מצד הרוב השיעי.

על פי החשש של בית המלוכה בבחריין ושל שכנותיה של המדינה במפרץ, ההפגנות זוכות לסיוע מצד איראן, ולמעשה טהראן היא העומדת מאחורי הלהטת הרוחות במדינה כדי להשתלט על בחריין, בה היא רואה הפרובינציה האיראנית ה-14.

צבא בחריין אישר את דבר כניסת הכוח הצבאי של "מועצת שיתוף הפעולה של המפרץ", שבה חברות בין היתר כוויית, איחוד נסיכויות המפרץ, קטאר, עומאן, סעודיה ובחריין. ג'סים חוסיין, דובר של אחת ממפלגות האופוזיציה, אל-וופק, אמר כי הצעד מהווה הכרזת מלחמה על מי שהיו מעורבים במחאה שקטה למען זכויות בסיסיות. "זהו כוח כיבוש", אמר. לדבריו, הנוכחות של כוחות זרים הופכת את אפשרות המשא ומתן בין הצדדים למסובכת יותר. בינתיים נמשכו אתמול ההפגנות של הרוב השיעי במדינה, שיצא שוב לרחובות כדי למחות נגד בית המלוכה ובעד שינוי שיטת הממשל. עשרות האלפים שהשתתפו בהפגנה, התנגשו עם כוחות הביטחון וכ-200 בני אדם נפצעו. על פי הדיווחים השונים, שני בני אדם נהרגו בסיטרה, פרבר שיעי מחוץ למנאמה הבירה. הכנסת הכוחות הזרים לבחריין נתפסת כצעד מתריס נגד המפגינים השיעים, אך גם נגד איראן. פקידים במשרד החוץ האיראני כבר קראו להנהגת בחריין להימנע מלאפשר שפיכות דמים המונעת בידי זרים במדינה.

סוריה

אתמול הצטרפה להפגנות גם סוריה, שבה הפגינו כמה מאות בני אדם בקריאה לחירות - זאת בעקבות קריאות ברשת הפייסבוק להפגנות "יום הזעם של 15 במארס בסוריה".

באחד מאתרי האינטרנט הועלה סרטון המציג את ההפגנה בשוק חמידיה בדמשק, שם נראו כמה מאות בני אדם מפגינים נגד המשטר. העיתון הסורי אל-ווטן טען אתמול כי ההפגנות אורגנו על ידי הצבא הישראלי מבסיס "תל השומם" (השומר - א.י).

תימן

בתימן נהרג אתמול אחד מראשי השבטים בצפון מירי, במהלך עימות קשה בין מתנגדי הנשיא עלי עבדאללה סאלח לבין תומכיו במחוז אל-ג'וואף שבצפון המדינה.

ההרוג הוא נאג'י נאסם, שנחשב אף לאחד מראשי תנועות האופוזיציה האסלאמיות (אל-אסלאם).

השתתפו בהכנת הידיעה: דנה הרמן ונטשה מוזגוביה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפרת גוש בחדשות סוף השבוע של ערוץ 12

אפרת גוש דיברה באומץ, אבל לא באמת נחשפה

שער שכם, אתמול

האזרחים הערבים לא רוצים להבעיר את השטח, אבל הם לא מנותקים

עמודי הזיכרון של גן הבנים בפארק הירקון

דווקא על מכשיר הריצה בחדר הכושר מול "הלהקה", משהו נסדק בי

סגל. לכל מי שאפשרו את שידור הסקר יש חלק בהסתה

השאלה שהוצגה בסקר אולפן שישי היא הסתה. הפאנל שתק בנימוס

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"