יפאן: יו"ר סבא"א מתאמץ להישאר מקצועי

המידע שמספקת סבא"א באתר האינטרנט שלה ובתדרוכים לתקשורת, מגיע מיפאן ללא שמץ של ביקורת או הערכה עצמאית של מהימנותו

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

בעקבות סדרת הפיצוצים בכור בפוקושימה, מתקיימים בסבא"א, הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, דיונים לגיבוש הרכב של קבוצת מומחים שתצא ליפאן, זאת על פי בקשת טוקיו. עם זאת, המנהל הכללי של הסוכנות, יוקייה אמאנו מתלבט אם לצאת בעצמו ליפאן כדי לעמוד מקרוב על ממדי הנזק שנגרמו כתוצאה מהפיצוצים בשלושה מששת הכורים באתר בפוקושימה.

מקורביו אמרו ל"הארץ" כי בשלב זה הוא מעדיף להישאר במטה סבא"א בווינה ולעקוב משם בדאגה, אחר המתרחש במולדתו. עם זאת, הם הדגישו כי לא מן הנמנע שבשלב מסוים הוא ייצא לביקור בטוקיו.

אמאנו, דיפלומט יפאני, הוא בוגר הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת טוקיו. הוא מונה לתפקיד מנכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לפני כשנתיים לאחר שהחליף בתפקיד את המצרי מוחמד אל-בראדעי. אל-בראדעי הכריז באחרונה על כוונתו להתמודד לנשיאות מצרים. קודם לכן שימש אמאנו ראש מועצת הנציגים של סבא"א, שמורכבת מנציגי 35 מדינות המהוות את הגוף המנהל של הארגון.

שנים רבות הוא היה שגריר יפאן לסבא"א. קודם לכן הוא עבד במשרד החוץ היפאני. הוא נחשב לחסיד גדול של השימוש באנרגיה אטומית לצורכי שלום בכלל ולהפקת חשמל בפרט. 30% מתצרוכת האנרגיה של יפאן, מקורה בכורים הגרעיניים שברשותה, זאת לעומת צרפת שבה 85% מכלל תצרוכת האנרגיה שלה מקורם בכורים גרעיניים. בארה"ב רק 20% מתצרוכת האנרגיה מקורם בתחנות כוח גרעיניות.

מאז נתבשר העולם בסוף השבוע האחרון על האסון והסכנות של היפלטות קרינה רדיואקטיבית עקב הפגיעה בכורים, עוקבת סבא"א מדי יום אחר הנעשה ביפאן. ואולם, המידע שהיא מספקת באתר האינטרנט שלה ובתדרוכים לתקשורת, מגיע מיפאן ללא שמץ של ביקורת או הערכה עצמאית של מהימנות המידע. על רקע זה גוברת הביקורת בימים האחרונים על תפקודה של סבא"א. יודגש כי לסבא"א אין כלים לבחון את המידע המגיע אליה, אולם היא יכולה על פי האמנה שלה לדרוש הסברים מהמדינות החברות בה, עליהן היא אמורה לפקח. עד כה סבא"א לא עשתה זאת. מקורביו של אמאנו הדגישו כי הוא מצוי במצב עדין. בגלל מוצאו היפאני הוא רגיש במיוחד לנעשה במולדתו ולתחושת החרדה מפני האסון הגרעיני. ואולם כמי שהתמנה לתפקיד על ידי הקהילה הבינלאומית והאו"ם, עליו להפגין בו בזמן מקצועיות ולפעול ללא משוא פנים או הטיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ