66 שנה אחרי נגסאקי: קיסר יפאן שוב פונה אל עמו

ב-15 באוגוסט 1945 פנה הקיסר הירוהיטו לעם היפאני והודיע שהחליט להיכנע לבעלות הברית. אתמול פנה בנו, הקיסר אקיהיטו, והודה שאירע אסון חסר תקדים

בן-עמי שילוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בן-עמי שילוני

לעתים נדירות מאוד פונה הקיסר היפאני אל עמו בנאום משודר. ב-15 באוגוסט 1945, שישה ימים אחרי הטלת הפצצה האטומית על נגסאקי, פנה הקיסר הירוהיטו בן ה-44 בנאום מוקלט ברדיו אל היפאנים, והודיע להם שהחליט להיכנע לבעלות הברית. הוא קרא להם "לסבול את מה שקשה לסבול ולשאת את מה שקשה לשאת". שומעיו פרצו בבכי, הצבא הניח את נשקו בצורה מסודרת והעם קיבל את הכניעה ואת הכיבוש.

אתמול פנה בנו של הירוהיטו, הקיסר אקיהיטו בן ה-77, בנאום טלוויזיה אל העם היפאני, הודה שהתרחש אסון חסר תקדים, מסר את תנחומיו, הביע הזדהות עם הסובלים והשמיע דאגה עמוקה לבריאות העם עקב התאונה החמורה שאירעה בכורים הגרעיניים. הוא קרא לבני עמו שלא להתייאש, הודה לצוותי החילוץ ולטכנאים המסכנים את חייהם, והביע את הערכתו להתנהגות המכובדת של הציבור ולעזרה ההדדית.

היתה זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שקיסר יפאני פונה אל העם בנאום טלוויזיוני מוקלט, דבר המעיד על חומרת המצב. לפני 16 שנה, בעקבות רעידת האדמה הגדולה בעיר הנמל קובה, ביקרו אקיהיטו ואשתו מיצ'יקו בבתי הניצולים, ניחמו אותם אישית ואף לחצו את ידיהם - התנהגות חסרת תקדים של קיסר יפאני. הפעם היה מסוכן לשלוח את הזוג הקיסרי לאזורי הרעש, בהם שוררת עדיין סכנה של קרינה רדיואקטיבית.

ערב הנאום של אקיהיטו, הודיעה סוכנות החצר כי הגן המזרחי של הארמון, הפתוח לציבור, ייסגר זמנית. הסוכנות לא הסבירה מדוע, אך ייתכן שיש כוונה להפוך את השטח הנרחב של הגן למקום קליטה לפליטי רעש נוסף או קרינה מסוכנת.

העזרה ההדדית שהקיסר שיבח הפתיעה רבים. אפשר היה לחשוב שהיפאנים, הנמנעים מהתקרבות לאנשים בלתי מוכרים, הרגישים למעמדם ההיררכי, לא ימהרו להגיש סיוע ספונטני זה לזה. אך ההפך קרה. אנשים יצאו מגדרם כדי לעזור האחד לשני. על אף שמצרכי האוכל בחנויות אזלו מהר, נשים בישלו כדורי אורז וחילקו אתם למחוסרי הבית.

כאשר התחבורה הציבורית בטוקיו עצרה לשעות ארוכות והאנשים עשו דרכם הביתה ברגל למרחק גדול, הדיירים שבדרך הזמינו אותם להיכנס לביתם לאכילה והתרעננות. ידיד שלי, בעל מפעל גדול לעוגיות בסנדאי, הסתובב עם מכוניתו ברחבי העיר ההרוסה וחילק עוגיות. ידיד אחר, בעל מפעל לתנורים בעיר ניאיגטה שבחוף המערבי, הביא לסנדאי משאית עם תנורים חשמליים וחילק אותם לנצרכים. אתרי האינטרנט התמלאו באנשים שהציעו עזרה בכל התחומים. מתנדבים נהרו אל אזורי האסון כדי לסייע בפינוי ההריסות.

בתורים הארוכים על יד החנויות ותחנות הדלק, איש לא נדחף ולא צעק. היתה זו שעתם היפה של היפאנים, שהדהימה את המשקיפים הזרים. הבי-בי-סי כינה זאת "אצילות שקטה".

למצב החירום יש גם תוצאות חיוביות. בגלל הפסקות החשמל היזומות באזור המטרופוליטני של טוקיו, הפוגעות בתנועת הרכבות, שולחים מקומות עבודה רבים את עובדיהם מוקדם יותר הביתה או מבקשים מהם להישאר בבית, עד שייקראו לעבודה. גם בתי ספר רבים עדיין סגורים. כתוצאה מזאת, אצל משפחות רבות, בפעם הראשונה אחרי שנים, אבות ובעלים נמצאים בבית באמצע השבוע והמשפחה אוכלת יחד ומשוחחת בלי חיפזון. הדאגה הגדולה, המדריכה את מנוחתם של עשרות מיליוני יפאנים, היא מה ייפלט מן הכורים הפגועים בפוקושימה.

פירוש השם פוקושימה הוא "האי של המזל הטוב". רבים מתפללים שהשם הזה אכן יגשים את עצמו ומצפון לא תיפתח הרעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

מחאה מחוץ לבית המשפט העליון בארה"ב, שלשום. גם למי שמסתכלים על ארה"ב מבחוץ, זוהי התפתחות קשה לעיכול

גם במדינה שמזוהה עם חירות, השמרנים יכולים להשיב את הגלגל לאחור

ג'ונתן, צב אלדברה שלפי ההערכות גילו בין 160 ל-190 שנה. איבד את חוש הריח וחוש הראייה

כולם חייבים להזדקן? אצל הצבים האלה, ייתכן שהתשובה היא לא

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

איור משנות ה— 50 .
משהו מסתורי
מתרחש במהלך טיסה
שגרתית

זה ספר שהוא בעצם סדרת נטפליקס. לא שרדתי מעבר לפרק הראשון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ