האסון ביפאן | בעיירה שחרבה בצונאמי איש לא צועק לעזרה

כמעט שבוע אחרי רעש האדמה, באישינומקי מתקשים להתמודד עם מספר ההרוגים. גופות מאוחסנות בבתי ספר נטושים והתושבים חוסים במקלטים

גרדיאן
ג'ונתן, ואטס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן
ג'ונתן, ואטס

הטיפול במתים הפך בעיה קשה באישינומקי, העיירה בה נספו כ-10,000 תושבים בצונאמי ששטף את האזור לאחר רעידת האדמה. המסורת היפאנית של שריפת הגופות אינה אפשרית לביצוע בשל המחסור בדלק ובמתקני בעירה. "במשרפה היחידה בעיר אפשר היה לשרוף עד 18 גופות ביממה. כשיש 10,000 גופות, יעברו 500 יום עד שנשרוף את כולן", אמר סגן ראש העיר, אצורו קיטאמורה.

"באזור החוף התגוררו כ-20 אלף איש. לא היה להם לאן לברוח. לא ידוע לנו בוודאות שהם מתים, ואנחנו מקווים שאחדים מהם נמלטו, אבל הסיכויים קלושים. סביר שהם קבורים בין ההריסות, או שגופותיהם נסחפו לים", אמר קיטאמורה.

בתי ספר הפכו לחדרי מתים, אולם על אף הטמפרטורות הנמוכות, אי אפשר להחזיק את הגופות במתקנים זמניים אלה לאורך זמן, והרשויות מתכננות טקסי קבורה המוניים. ואולם הדאגה המיידית היא לחיים, שחסרים נואשות מצרכי יסוד, בעיקר מזון ודלק.

משלוחי המזון מגיעים במסוקים שנוחתים באיצטדיון הכדורגל, אולם נראה שמבצע הסיוע אינו עולה בקנה אחד עם היקף האסון. "כל מה שקיבלנו עד כה אינו מספיק. יש לנו צרכים ענקיים. אנשים איבדו את בתיהם. הם יישארו כאן הרבה זמן", אמר סגן ראש העיר.

אספקת המזון הדלה יוצרת לחץ אצל התושבים. ארגון המובילים היפאני דרש מהממשלה לפתוח את מאגרי הדלק, שכן במצב הנוכחי יכולים הנהגים להעביר רק 60 אחוז מכמות המוצרים הטריים שעוברת ברגיל. רוב תחנות הדלק במחוז מיאגי נסגרו, ונהגים עומדים בתור במשך שעות, במעט התחנות שעדיין יש בהן דלק. "בקצב הזה יש לנו דלק לעוד יממה, בערך. אני לא יודע מאיפה תבוא מכלית הדלק הבאה", אמר מנהל אחת התחנות.

המחסור בדלק מקשה על הובלת מזון. מדובר בבעיה שהתפשטה בצפון-מזרח המדינה. במרחק של כ-100 ק"מ מאזור האסון, מחלקים בסופרמרקטים מנות קצובות של שתי פרוסות לחם לאדם. המזון אינו מגיע ועבור רבים המצב נואש. "אני רעבה, וכך גם ארבעת ילדיי. אנחנו אוכלים בננה וקערית אורז ביום", אמרה הירוקו קודו, מטפלת בבית אבות מקומי.

מצב דומה נרשם גם ב-106 מרכזי הפינוי, שבהם חוסים כ-40 אלף בני אדם, שישנים על ספסלים וכסאות, ובוהים שעות ארוכות בשידורי האסון שמועברים מאתרי הגרעין. נראה שהתמונות המדכדכות משכיחות במידה מסוימת את קרקורי הבטן הרעבה.

"אני רעבה, אבל לדעתי אנשי הרשות המקומית היו נהדרים. בלעדיהם הייתי מתה", אמרה מייקו קונו, בעלת מספרה שהופעתה המהודרת והמטופחת נראית חריגה משהו במקלט העיוני.

לאחר הרעש נלכדה קונו תחת הריסות המספרה שבבעלותה. שכנה שמעה את צעקותיה והזעיקה את עובדי הרשות, שחילצו והעבירו אותה למקום מבטחים לפני פגיעת הצונאמי. "אם הם היו מאחרים בכמה דקות, הייתי מתה", אמרה.

הכרת התודה והנימוס בקרב הניצולים מופלאים, על אף שכרגע נראה שכולם חשים הקלה מעצם היותם בחיים. הידאו אמגאי מכוח ההגנה אמר שיחידתו הגיעה למקום ביום א', ואנשיה חילצו עד כה יותר מ-200 איש. "הם היו שקטים מאוד ומנומסים. אין תחושת בהלה. איש לא צועק 'הצילו'. הם פשוט מבקשים בנימוס שנעזור להם", אמר.

ואולם, המצב עלול להשתנות אם לא תגיע אספקה טרייה. "יש בעיה עם מים, מזון ודלק", אמר אמגאי, שתחת פיקודו נמצאים 90 איש. "יש לנו יותר מאשר לאחרים, אבל גם בעבורנו האספקה דלה".

היציבות החברתית היא דאגה נוספת. באזור האסון כמעט שלא דווח על פשיעה או מקרי אלימות, על אף שאחדים מהניצולים סיפרו על בוזזים שפרצו לבתים נטושים כדי לגנוב חפצי ערך. בעיר קסנומה דווח על אנשים ששאבו דלק ממיכלי מכוניות נטושות או הרוסות. ברוב המקרים, התרבות והנימוס ניצחו. 95% מהניצולים בבתי המחסה מתנהגים על פי התקנות והמנהגים, אולם אין ספק שבעבור אחדים הלחץ רב מדי.

"היו כמה ויכוחים ונשמעו תלונות, אבל זה נורמלי בהתחשב בנסיבות", אמר דובר העירייה. הוא הוסיף כי "איני יודע כמה זמן נחזיק מעמד, אבל עלינו להתמודד. זה האופי שלנו. יהיה עלינו להראותו בימים ובחודשים הבאים. ייתכן שיעבור זמן רב עד שנחזור לבתינו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ